Suche

Zaostrené na technológie pre prepojené mestá

 • Stánok Bosch na CES 2018: Central Hall, stánok č. 14028 / Twitter #BoschCES
 • Prepojené mestá: väčšia bezpečnosť, energetická účinnosť a pohodlie
 • Prepojená mobilita: Bosch pracuje na riešeniach, ktoré zaistia mobilitu zajtrajška bez nehôd, stresu a emisií
 • Prepojené domácnosti: inteligentné domácnosti sa spoliehajú na senzory od spoločnosti Bosch
 • Prepojená výroba: Bosch je popredným užívateľom a zároveň aj poskytovateľom Priemyslu 4.0
 • CES 2018 Innovation Awards®: tri ocenenia pre riešenia od spoločnosti Bosch
Lucia Jászayová

Lucia Jászayová >

Na veľtrhu CES 2018, ktorý sa bude konať v Las Vegas od 9. do 12. januára 2018, Bosch predvedie, že inteligentné, prepojené mesto zajtrajška je už realitou. Dodávateľ technológií a služieb predstaví inovatívne riešenia a služby pre mestskú mobilitu, prepojený pracovný svet a inteligentné domácnosti a budovy. Bosch nájdete v Central Hall na stánku č. 14028.

Riešenia pre prepojené mestá: bezpečnosť, energetická účinnosť, menej stresu

Parkovanie bez problémov: Bosch predstaví rôzne riešenia pre prepojené a automatizované parkovanie. Komunitné parkovanie umožní šoférom nájsť to, čo sa v obytných oblastiach a v mestských centrách stalo vzácnosťou: voľné parkovacie miesto. Automobily pri prechádzaní automaticky rozpoznajú a zmerajú veľkosť medzery medzi zaparkovanými vozidlami a prenesú dáta v reálnom čase na digitálnu mapu parkovacích miest, ktorá umožňuje šoférom nájsť voľné miesto na zaparkovanie. Automatizované parkovanie v parkovacích domoch od spoločnosti Bosch je ešte o krok ďalej – auto sa samo zaparkuje aj bez toho, aby šofér musel niečo urobiť. Šofér opustí svoje vozidlo pri vjazde do parkovacej garáže a odošle zodpovedajúci pokyn z aplikácie v inteligentom telefóne: auto nájde prázdne miesto a bez akejkoľvek pomoci sa zaparkuje. Jeden z faktorov, vďaka ktorému sa automatizované parkovanie stáva skutočnosťou, je inteligentná infraštruktúra parkovacích garáží, ktorá je prepojená s palubným softvérom vozidla.

Inteligentné napájanie s DC mikrosieťami: Mikrosiete sú relatívne malé, nezávisle riadené systémy pre správu hospodárenia s energiou, ktoré môžu napájať aj veľké komplexy budov. Ich schopnosť fungovania aj na tradičných a obnoviteľných palivách predstavuje vynikajúcu šetrnosť k životnému prostrediu. Ďalšou veľkou výhodou mikrosietí je ich sebestačnosť, ktorá z nich vytvára spoľahlivý zdroj energie v prípade výpadku hlavnej siete – či už z poveternostných alebo bezpečnostných dôvodov. Na rozdiel od bežných systémov so striedavým prúdom (AC) je prevádzka mikrosietí Bosch založená na jednosmernom prúde (DC), čo umožňuje až desaťpercentnú úsporu energií. DC mikrosieť Bosch bola vyvinutá v USA ako súčasť strategického projektu, ktorého cieľom je vytvárať pre spoločnosť nové obchodné príležitosti v prostredí startupov. Už v roku 2015 Bosch vybavil existujúci závod Fort Bragg v Severnej Karolíne mikrosieťovým riešením pre inteligentné budovy, ktoré dodávajú lacnejšiu a k životnému prostrediu šetrnejšiu energiu.

Včasné varovanie pred povodňami: Nové riešenie od spoločnosti Bosch ponúka včasné varovanie pred hroziacimi záplavami, a to vďaka digitálnemu monitorovaniu hladín riek a ďalších vodných útvarov v blízkosti miest v reálnom čase. Doposiaľ boli hladiny riek merané len pomocou mechanických prostriedkov. Mohlo tak trvať až niekoľko hodín, kým boli dáta k dispozícii tretím stranám. Bosch v súčasnosti testuje svoj systém monitorovania povodní v pilotnom projekte na rieke Neckar v Ludwisburgu v Nemecku. Ultrazvukové sondy a kamery sledujú zmeny hladiny vody a rýchlosť prietoku a vypúšťania. Tieto dáta sú odosielané na posúdenie do Bosch IoT Cloudu. Pri prekročení kritických prahových hodnôt sú ohrozené obce, obyvatelia a vlastníci firiem s predstihom upozornení na nebezpečenstvo prostredníctvom SMS. Vďaka tomu majú dostatok času na uskutočnenie opatrení proti záplavám alebo spôsobeným škodám. Tieto riešenia sa stali predmetom záujmu niekoľkých záplavových oblastí v Indii a Južnej Amerike.

Aplikácia Vivatar – digitálny strážny anjel: Ísť si večer zabehať alebo ísť pešo domov, keď ušiel posledný autobus – aj toto môžu byť dostatočné dôvody na to, aby sa niekto cítil nesvoj. A presne v takýchto prípadoch nachádza svoje uplatnenie aplikácia Vivatar od spoločnosti Bosch. Ľudia ju môžu využiť na kontakt s priateľmi či rodinou a vďaka GPS tak byť digitálne „sprevádzaní“ až domov. Užívatelia sa sami rozhodujú o tom, kedy a kým budú sprevádzaní. Prémiová verzia aplikácie Vivatar poskytuje užívateľom nepretržitý prístup k asistenčnej núdzovej službe Bosch – profesionálne vyškolenému tímu pre núdzové situácie.

Startupy Bosch vyvíjajú riešenia pre inteligentné mestá: Bosch plánuje rýchlo využívať príležitosti pre nové oblasti podnikania, a to vďaka svojej vlastnej platforme startupov. Tieto novo vznikajúce firmy zároveň využívajú výhody z ponúkanej infraštruktúry a dlhoročných skúseností dodávateľa technológií a služieb, ktorým Bosch zaručene je. Na veľtrhu CES 2018 predstaví dva startupy z tejto platformy a ich riešenia v oblasti prepojených miest. Jedným z nich je aplikácia MyScotty, ktorá užívateľom umožňuje prístup k miestnym službám zdieľanej mobility od rôznych poskytovateľov a zároveň ponúka aj platenie za ich využitie. Stačí len jedno prihlásenie a užívateľ má stály prístup k tisícom vozidiel, bicyklov a skútrov. Zároveň sa tak znižuje počet používaných aplikácií. Aplikácia MyScotty bola prvýkrát predstavená v Nemecku v prvej polovici roku 2017 a ďalšie krajiny budú následovať. Ďalším riešením je centrum BePart pre inteligentnú mobilitu, ktoré sa ešte nachádza vo fáze vývoja. Toto riešenie bolo navrhnuté tak, aby umožňovalo veľkomestám a mestám predchádzať dopravným zápcham, a to vďaka presmerovaniu premávky počas dopravnej špičky. Šoféri môžu v reálnom čase dostávať odporúčania od mestských úradov a podľa toho si prispôsobiť svoju trasu. Cieľom je zlepšenie kvality ovzdušia v mestských aglomeráciách. Prvé pilotné projekty budú spustené v jednom alebo dvoch mestách v Nemecku v roku 2018.

Nová mobilita budúcnosti: inteligentná a bezpečná mestská doprava bez stresu

Kokpit novej generácie: Bosch dodáva futuristický kokpit pre novú generáciu motorových vozidiel. Návštevníci CES 2018 môžu na vlastnej koži zažiť koncepciu „nekonečného“ (end-to-end) displeja a ovládanie v predvádzacom vozidle založenom na Cadillac Escalade. Vďaka piatim vzájomne prepojeným displejom prináša rozhranie medzi šoférom a vozidlom (HMI = Human Machine Interface) bezpečnejšiu a menej stresujúcu jazdu a šoférom umožňuje lepšie sa sústrediť na dopravnú situáciu. Kamera a softvér na rozpoznanie hlasu v kokpite rozpoznajú šoféra a automaticky načítajú nielen jeho osobné nastavenie sedadla a zrkadiel, ale aj zoznam obľúbených pesničiek. Šofér môže ovládať infotainment, navigáciu či klimatizáciu vozidla, a to aj bez toho, aby musel prestať sledovať situáciu na ceste. Toto všetko je možné vďaka hlasovému ovládaniu a dotykovej obrazovke s haptickou spätnou väzbou.

Bosch predstaví služby mobility pre prepojené vozidlá v novom koncepčnom vozidle založenom na BMW i3. Vzhľadom na to, že počet prepojených vozidiel neustále rastie – podľa agentúry Gartner bude do roku 2020 celosvetovo prepojených približne 250 miliónov vozidiel – vzniká tak potenciál pre nové digitálne služby. Bosch ponúka širokú škálu služieb pre vozidlá, ktoré pomáhajú šoférom nájsť voľné miesto na zaparkovanie alebo dobitie, a to prakticky bez starostí. Medzi ďalšie služby patrí varovanie šoféra pred jazdou v protismere a automatická aktivácia tiesňového volania po nehode.

Mobilita budúcnosti: Prepojené predvádzacie vozidlo Bosch je stelesnením mobility budúcnosti. Predvádzacie vozidlo je vždy online a prepojené so svojím okolím a taktiež s inteligentnou domácnosťou majiteľa. Táto konektivita umožňuje šoférom zarezervovať si najbližší elektronický bicykel alebo zatvoriť okná vo svojom dome, keď začne pršať – a to všetko len ťuknutím alebo prejdením po obrazovke.

Pohodlné používanie aplikácií pre motocykle a ďalšie jednostopové vozidlá: Vďaka integrovanému riešeniu mySPIN pre inteligentný telefón umožňuje Bosch šoférom ľahký prístup k pokročilým funkciám na ich inteligentných telefónoch, akými sú napríklad navigácia, osobné audio či počasie, a to všetko i počas jazdy. Pre automobily je toto riešenie k dispozícii už od roku 2014 a práve teraz bolo optimalizované aj pre jednostopové vozidlá a štvorkolky. Na veľtrhu CES 2018 Bosch predvedie mySPIN na vozidle od BRP: Can-Am® Spyder® F3 Limited.

Prepojené ťažké nákladné vozidlá pre optimalizovanú logistiku: V spolupráci s Daimler Trucks a Fleetboard vyvinula spoločnosť Bosch spoločnú telematickú platformu, ktorú môžu správcovia vozového parku využívať na monitorovanie technického stavu komponentov vozidiel. Táto platforma ich upozorní na možné poruchy skôr, než k nim reálne dôjde, čím pomáha vyhnúť sa neplánovaným opravám, optimalizuje plánované návštevy autoservisov a zvyšuje spoľahlivosť dodávok. Toto priekopnícke riešenie v oblasti telematiky pre ťažké nákladné vozidlá od spoločnosti Bosch získalo ocenenie CES 2018 Innovation Award v kategórii Tech For A Better World – Technológie pre lepší zajtrajšok.

Varovanie v kritických situáciách prostredníctvom komunikácie vehicle-to-x medzi vozidlom a okolím: Dopravná zápcha vedúca až za horizont alebo auto prichádzajúce zo skrytej bočnej cesty: keď vozidlá komunikujú medzi sebou a so svojím okolím, posielajú varovanie práve pred takýmito kritickými situáciami – a spolu tak vytvárajú bezpečnejšiu a menej stresujúcu jazdu. Nová riadiaca jednotka CCU pre konektivitu (CCU = Connectivity Control Unit) od spoločnosti Bosch je palubná jednotka, ktorá riadi komunikáciu vehicle-to-x (vehicle-to-everything) medzi vozidlom a okolím. Systém CCU vehicle-to-x je kompatibilný so všetkými existujúcimi štandardmi v oblasti komunikácie, ako napríklad Wi-Fi, LTE alebo DSRC a je možné ho využiť kdekoľvek na svete.

Zabezpečenie prepojených vozidiel: Systém IDPS detekcie a prevencie proti vniknutiu (IDPS = Intrusion Detection and Prevention System), vyvinutý dcérskou spoločnosťou firmy Bosch Escrypt, využíva dedikovaný bezpečnostný softvér na rozpoznanie a analýzu potenciálnych útokov na prepojené vozidlá, čím umožňuje rýchle prijatie účinných opatrení na ochranu jednotlivých vozidiel alebo celého vozového parku. Escrypt, odborník na bezpečnosť, taktiež predstaví na CES 2018 riešenia v oblasti zabezpečenia dát pre komunikáciu vehicle-to-x medzi vozidlom a okolím.

Inteligentné domácnosti sa spoliehajú na senzorovú technológiu a softvér

Robotický vysávač Roxxter s umelou inteligenciou: Pokiaľ sa jedná o konektivitu kuchyň, Bosch je v tejto oblasti priekopníkom. Minulý rok spoločnosť zavŕšila svoje portfólio spotrebičov s možnosťou pripojenia na internet naprieč všetkými kategóriami spotrebičov. Inteligentná domácnosť však ešte nie je úplne kompletná. Spoločnosť Bosch tento rok zaháji predaj prvého prepojeného robotického vysávača Roxxter. Tento vysoko výkonný pomocník je vybavený senzormi, ktoré používa na snímanie a vytváranie interaktívnych máp svojho prostredia. Vďaka funkcii RoomSelect zvládne aj špeciálne úlohy, rovnako ako aj pokyny o miestach so zakázaným prístupom. Roxxter môže byť prostredníctvom Amazon Alexa ovládaný aj hlasovými príkazmi, stačí len povedať: „Alexa, nech Home Connect robot povysáva obývačku!“

Od jesene 2017 je taktiež možné prostredníctvom Amazon Alexa ovládať pomocou hlasových príkazov aj inteligentné domáce kamery – ide tak o jedny z prvých kamier, ktoré ponúkajú takúto funkciu. Počas prvých mesiacov roku 2018 pribudne aj možnosť ovládať pomocou hlasových príkazov celý systém Bosch pre inteligentné domácnosti.

Ocenené kamery pre bezpečný domov: 360° interiérová kamera a exteriérová kamera Eyes – obidve získali ocenenie RED DOT AWARD 2017 – predstavujú inteligentné a nezávislé riešenia. Od roku 2018 ich bude v prípade potreby možné integrovať aj do riešení systému inteligentnej domácnosti Bosch. Navyše vylepšujú poplašné systémy tak, že po spustení poplachu overujú situáciu prostredníctvom kamerového záznamu.

Platforma pre prepojené budovy: Toto cloudové riešenie analyzuje dáta z technológií a senzorov budovy, akými sú napríklad kvalita ovzdušia či činnosť ľudí. Platforma tak poskytuje základ pre efektívnu správu budov, a to napríklad prostredníctvom prediktívnej údržby a prístupov na zvyšovanie produktivity. Poskytuje tiež informácie o využití miestností a pracovného priestoru. To umožňuje pracovníkom v kancelárii s flexibilnými miestami rýchlejšie nájsť voľný priestor a umožňuje optimálnu výkonnosť upratovacích služieb. Prostredníctvom detekcie prítomnosti osôb a lokalizácie zariadenia pomáha optimalizovať procesy v rámci budovy. Základom pre vývoj tohto riešenia bol Bosch IoT Suite.

Malý, ale vysoko výkonný senzor zrýchlenia: Nový, mimoriadne energeticky účinný senzor MEMS, BMA400, sa používa v nositeľnej elektronike a v aplikáciách IoT. Spotrebuje desaťkrát menej energie než podobné existujúce produkty, pričom dosahuje rovnaký výkon. Batéria tak vydrží výrazne dlhšie a zároveň sa predlžuje životnosť batérií v zariadeniach. Senzor zrýchlenia je mimoriadne zaujímavý pre uplatnenie v inteligentných domácnostiach, napríklad v rámci zabezpečovacích systémov. Integrovaný, energeticky účinný krokomer umožňuje vybaviť novú nositeľnú elektroniku – napríklad bežné náramkové hodinky, funkciou rozpoznávania aktivity, a to bez väčších nákladov na vývoj. Senzor získal ocenenie CES 2018 Innovation Award v kategórii Embedded Technologies – Vstavané technológie. Na veľtrhu CES budú mať návštevníci možnosť vyskúšať BMA400 prostredníctvom interaktívnej kockovej hry na stánku Bosch č. 14028 v sekcii Smart Home.

Interaktívne užívateľské rozhranie: Používanie elektronických zariadení v každodennom živote je na vzostupe – či už sa jedná o nositeľnú elektroniku na cestách alebo v inteligentnej domácnosti. A najmä vďaka tomu je stále dôležitejšie zlepšovať spôsob, akým spolu ľudia a technológie komunikujú. Jedným z kľúčových komponentov pre takéto riešenia je mikrosnímač Bosch, ktorý vytvára flexibilné a intuitívne individuálne užívateľské rozhranie – a premieta ho vo vysokom rozlíšení na ľubovoľný bežný povrch. Tento malý snímač možno využiť na vytvorenie presného užívateľského rozhrania pre internet vecí, ktoré bude kedykoľvek k dispozícii, vrátane domácich spotrebičov, tabletov a spoločenských robotov – a to je len niekoľko príkladov. Výsledkom je schopnosť komunikácie so zariadeniami, a to komplexným, intuitívnym a užívateľsky prívetivým spôsobom, čo ďalej umožňuje hladkú integráciu ich funkcií do každodenného života.

Nové použitie pre starú technológiu

Bosch očakáva do roku 2020 tržby vo výške prekračujúcej 1 miliardu eur a ďalšiu miliardu eur z úspor vďaka riešeniam z oblasti Priemyslu 4.0. Ako vedúci užívateľ a poskytovateľ Priemyslu 4.0, poskytuje Bosch z jedného zdroja všetko pre prepojenú výrobu a celý dodávateľský reťazec. Spoločnosť zároveň ponúka aj riešenia z oblasti dovybavenia. Jedným z príkladov je IoT brána, ktorá kombinuje senzory, softvér a priemyselné ovládacie prvky kompatibilné s IoT, čo umožňuje rozpoznať stav strojových zariadení. To umožňuje operátorom starších strojov využiť výhody prepojeného priemyslu. Veľkému množstvu strojov, ktoré sú využívané živnostníkmi či továrňami, chýbajú niektoré základné požiadavky Priemyslu 4.0, ako napríklad senzory, softvér alebo pripojenie k IT systémom spoločnosti. Len v Nemecku sa jedná o niekoľko desiatok miliónov strojov. Potenciál riešení z oblasti dovybavenia je tak extrémne vysoký – v celosvetovom meradle ide o trh vo výške niekoľkých miliárd eur. Vďaka bráne IoT bolo možné katapultovať 130 rokov starý sústruh z doby Priemyslu 1.0 do doby Priemyslu 4.0. Na veľtrhu CES 2018 predstaví Bosch repliku, ktorá je vernou napodobeninou originálu.

Interaktívne stanovisko: Spoločnosť Bosch využíva hry, aby predviedla, ako funguje Internet vecí

Hlavné tri „s“ Internetu vecí – softvér, senzory a služby: Na veľtrhu CES 2018 Bosch po prvýkrát predvedie, ako funguje Internet vecí, a to pomocou troch krokov na novej hernej stanici. Prvý: senzory umožňujú veciam reagovať a poskytovať dáta. Druhý: dáta sú odosielané do cloudu pomocou softvéru a algoritmov a sú analyzované v reálnom čase. Tretí: na tomto základe je možné rýchlo rozvíjať nové služby, vďaka ktorým je náš každodenný život o niečo jednoduchší, bezpečnejší a efektívnejší – a niekedy dokonca dokáže zachrániť životy. Jedným z príkladov je služba eCall od spoločnosti Bosch. Návštevníci stánku sú vyzvaní k tomu, aby rukou udreli do bzučiaku, v ktorom sa skrýva senzor zrýchlenia. Aby senzor zareagoval, je potrebné použiť silu približne 5 G. Akonáhle táto sila zapôsobí, na obrazovke sa virtuálne aktivuje airbag. Vďaka softvérovému algoritmu je zo senzoru airbagu odoslaný signál do Bosch IoT Cloudu, v rámci ktorého dôjde ku spracovaniu dát s cieľom pridelenia príslušnej služby. V tomto prípade upozorní služba Bosch eCall call centrum Bosch. Na veľtrhu CES 2018 sa toto všetko odohrá na obrazovke. V reálnom živote však bude riadiace stredisko v prípade zrážky hneď kontaktovať šoféra, aby zistilo, či má byť vyslané servisné vozidlo alebo záchranná služba. Pokiaľ šofér nebude reagovať na telefonát, je automaticky vyslaná záchranná služba.

Hra bola vyvinutá spoločne s XDK, senzorovou vývojovou platformou, ktorú je možné využiť aj na vývoj prototypov a nových využití pre IoT. Stanovisko má ešte jedno ďalšie prekvapenie: úderom do bzučiaka sa spustí fotoaparát, ktorý zachytí momentku, ktorú je možné stiahnuť pomocou QR kódu. Fotky môžu byť zdieľané na sociálnych médiách s použitím hashtagov, ako napríklad #BoschCES.

Ocenenie za inováciu CES Innovation Awards: tri ocenenia pre Bosch

Viac pohodlia, väčšia bezpečnosť a ďalšie možnosti: vďaka riešeniam v oblasti konektivity od spoločnosti Bosch sú nákladné automobily, domácnosti a nositeľná elektronika stále viac inteligentnejšie a efektívnejšie. Na CES Unveiled v Amsterdame získala spoločnosť Bosch za tieto riešenia dve ocenenia za inovácie CES 2018 Innovation Awards. Toto prestížne ocenenie je každoročne udeľované ešte pred samotným uskutočnením najväčšej svetovej prehliadky elektroniky a je ukazovateľom budúcich trendov. V januári 2018 bude v Las Vegas ocenené ďalšie riešenie v kategórii inteligentných miest Smart City.

 • CES UNVEILED LAS VEGAS: Nedeľa, 7. januára 2018, 17:00–18:30 miestneho času, Shorelines Exhibit Hall, Mandalay Bay

 • TLAČOVÁ KONFERENCIA: Pondelok, 8. januára, 8:00–8:45 miestneho času, Mandalay Bay Hotel, South Convention Center, 2. poschodie; Mandalay Bay Ballrooms B,C&D

 • STÁNOK: Utorok až piatok, 9. až 12. januára 2018, Central Hall, stánok č. #14028

 • SLEDUJTE to najdôležitejšie od spoločnosti Bosch na CES 2018 na Twitteri: #BoschCES

 • EXPERTI BOSCH NA PANELOVÝCH DISKUSIÁCH:
  • Streda, 10. januára 2018, 13:45–14:30 miestneho času:
   Konferencia „Connected Vehicles in Connected Ecosystems“ za účasti Mikea Mansuettiho, prezidenta Bosch Severná Amerika, Smart Cities Conference, Westgate
  • Štvrtok, 11. januára 2018, 11:30–12:30 miestneho času:
   Konferencia „The Future of Robots at Work and Home“ za účasti Phila Roana, Senior Engineer Robotics, BSH Hausgeräte GmbH, Las Vegas Convention Center, North Hall, N258

Kontakt pre novinárov:

Melita Delic +49(711)811-48617, Agnes Grill +49(711)811-38140,

Trix Böhne +49(30)32788-561, Annett Fischer +49(711)811-6286,

Briela Jahn +49 (711)811-6285

Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 395 000 zamestnancov (stav k 31. 12. 2020). Za rok 2020 dosiahla firma obrat 71,6 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 440 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Základom pre ďalší rast firmy je jej sila inovácií. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 73 000 ľudí v 129 lokalitách po celom svete a takmer 34 000 softvérových inžinierov..

Spoločnosť založil v roku 1886 v Stuttgarte Robert Bosch (1861–1942) ako „dielňu pre jemnú mechaniku a elektrotechniku“. Obchodno-právna štruktúra spoločnosti Robert Bosch GmbH zaisťuje podnikateľskú samostatnosť Bosch Group. To umožňuje spoločnosti dlhodobo plánovať a investovať do dôležitých podnikateľských zámerov pre zabezpečenie budúcnosti. Deväťdesiatštyri percent majetkových podielov Robert Bosch GmbH patrí verejno-prospešnej spoločnosti Robert Bosch Stiftung GmbH (Nadácia Roberta Boscha). Ostatné podiely vlastní rodina Roberta Boscha, cez spoločnosť vlastnenú rodinou a cez spoločnosť Robert Bosch GmbH. Väčšinové hlasovacie práva však má spoločnosť Robert Bosch Industrietreuhand KG, priemyselný trust, ktorá taktiež vykonáva funkciu vlastníkov.

Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.sk, twitter.com/BoschPress.

Stále hľadáte niečo?