Suche

Ako Bosch mení jazdu pomocou prepojených služieb

Bosch predstaví tieto služby mobility na Bosch ConnectedWorld 2018

  • Od zdieľania až po multimodálnosť: služby pre mestskú mobilitu bez stresu.
  • Od inteligentného parkovania až po záchranárov z cloudu: uvoľnene, pohodlne a bezpečne so službami pre prepojené vozidlá.
  • Prepojenie je hnacím motorom pre mobilitu bez stresu, nehôd a emisií.

Berlín / Stuttgart, Nemecko – aplikácia pre inteligentné telefóny namiesto štartovacích kľúčov, digitálna parkovacia mapa namiesto únavného hľadania parkovacieho miesta a mobilita aj bez vlastného auta vďaka zdieľaným službám: prepojenie uľahčuje život účastníkom cestnej premávky a zaisťuje väčšiu bezpečnosť, komfort a menej stresu na cestách. Do roku 2020 bude podľa spoločnosti Gartner, zaoberajúcej sa prieskumom trhu, prepojených až štvrť miliardy vozidiel na celom svete. Bosch ďalej pokračuje vo svojej zmene smerom k poskytovateľovi služieb mobility. Na Bosch ConnectedWorld 2018 predstaví tento dodávateľ technológií a služieb svoju ponuku v oblasti mobility a služieb založených na konektivite.

So zdieľanými službami a multimodálnou mobilitou po meste bez stresu

COUP: Rezervovať, objednať, vyjsť, – služba zdieľania elektroskútrov COUP je ľahko využiteľná alternatíva k MHD, súkromným automobilom alebo taxislužbe. Po tom, čo sa elektroskútre objavili na cestách v Berlíne a Paríži, budú do leta 2018 jazdiť aj v Madride. Pomocou aplikácie COUP si užívatelia bez problémov vyhľadajú najbližší elektroskúter, rezervujú si ho a hneď môžu vyraziť.

moveBW: Bosch od júla 2017 spustil testovaciu fázu multimodálneho asistenta mobility moveBW. Táto služba na základe aktuálnych údajov v reálnom čase vyhľadá najrýchlejšiu cestu mestom. Cestujúci sa tak rýchlo a flexibilne dostanú do cieľa, mestá si budú môcť riadiť hustotu svojej premávky a poskytovatelia mobility si zlepšia využiteľnosť svojich dopravných prostriedkov.

myScotty: s aplikáciou od start-upu myScotty sú užívatelia vždy mobilní, a to vďaka rôznym ponukám mobility od služieb ponúkajúcich zdieľanie automobilov, skútrov, bicyklov, až po taxislužby a vozidlá z požičovní. Služby sa rezervujú a platia pomocou inteligentného telefónu. Na využívanie aplikácie myScotty je každý užívateľ jednorázovo overený prostredníctvom video chatu; start-up spracováva proces registrácie a overenie u rôznych poskytovateľov.

Prepojené služby pre mobilitu bez stresu

Komunitné parkovanie (Community-based Parking): S vyhľadávacím systémom parkovacích miest komunitného parkovania preberá Bosch za všetkých šoférov vyhľadávanie vhodných miest na zaparkovanie. S pomocou ultrazvukových senzorov parkovacieho asistenta tak auto pri prechádzaní rozpozná a zmeria medzery medzi zaparkovanými vozidlami. Zhromaždené informácie sa prenášajú do digitálnej parkovacej mapy, s pomocou ktorej možno vozidlo cielene naviesť k vhodnému parkovaciemu miestu.

„Automated Valet Parking“: S parkovaním v parkovacom dome Bosch budú autá v budúcnosti parkovať aj bez šoférov. Šofér odstaví svoje vozidlo pri vjazde do parkovacieho domu a pomocou inteligentného telefónu zadá príslušný príkaz. Auto si samo vyhľadá voľné miesto a zaparkuje. Táto plne automatizovaná parkovacia služba bude možná okrem iného aj vďaka spolupráci s inteligentnou infraštruktúrou parkovacieho domu, ktorá sa prepája so softvérom vozidla.

Aktualizácia softvéru over-the-air: So službou Bosch Aktualizácia systému over-the-air si vozidlá vybavia návštevu autoservisu digitálne. Bezpečne a spoľahlivo – ako v súčasnosti v prípade inteligentných telefónov – sa tak dajú aktualizovať dáta vo vozidle alebo stiahnuť ďalšie funkcie, ako napríklad digitálna parkovacia mapa.

„Perfectly keyless“: Pomocou „Perfectly keyless“ končí Bosch s otravným hľadaním kľúčov od auta. Inteligentný telefón otvorí a zatvorí vozidlo a dokonca naštartuje motor. Pomocou aplikácie môže vlastník vozidla povoliť pre svoje auto aj iných používateľov. Takto môžu firmy, rodiny, poskytovatelia zdieľaných služieb a prevádzkovatelia vozových parkov spravovať, kto a kedy má prístup k vozidlám.

Prediktívna diagnostika: Vďaka službe Prediktívnej diagnostiky sa v rámci bežnej jazdy, na základe dát a informácií z cloudu, analyzuje skutočný stav jednotlivých dielov, akými sú napríklad batéria, palivový filter alebo brzdový systém. V prípade, že údaje ukazujú opotrebovanie dielov, je šofér upozornený ešte pred samotným výskytom chyby a je mu navrhnutá návšteva najbližšieho autoservisu. Takýmto spôsobom sa zabraňuje náhlym poruchám vozidla.

„Concierge Service“: So službou „Concierge Service“ majú šoféri svojho osobného asistenta kedykoľvek k dispozícii. Ten im pomôže pri vyhľadávaní najbližšej pobočky pošty, pomôže im pri rezervácii miest v reštaurácii alebo vstupeniek na koncert, a taktiež poskytne tipy, čo podniknúť v cudzom meste. Keď sa šofér rozhodne pre nejaký cieľ, odošle služba informácie o adrese priamo do navigačného systému.

„Secure Truck Parking“: Celoeurópska rezervačná služba Bosch Secure Truck Parking pomáha pri vyhľadaní vhodného a bezpečného parkoviska. Za týmto účelom eviduje Bosch obsadenosť parkovísk pre nákladné automobily v reálnom čase. Prepravcovia a šoféri nákladných automobilov si môžu vopred alebo aj počas jazdy zarezervovať parkovacie miesta na svojej trase, a to prostredníctvom bezplatného online portálu; a v budúcnosti možno aj prostredníctvom aplikácie. Výsledkom je zlepšenie plánovania trás a prestávok.

Prepojené služby pre mobilitu bez nehôd

Strážny anjel z dátového cloudu: Len v samotnom Nemecku je ročne vysielaných približne 2 000 varovaní pred vozidlom idúcim v protismere. Väčšinou je ale na toto varovanie neskoro, pretože každá tretia jazda v protismere končí už po 500 metroch – v najhoršom prípade aj smrteľne. Výstražný systém Bosch pred vozidlami idúcimi v protismere pomocou cloudu by mal v budúcnosti varovať šoférov už po desiatich sekundách, a to nielen šoféra idúceho v protismere, ale aj všetky ostatné vozidlá, ktoré sa k nemu blížia. A práve to robí z tejto služby strážneho anjela z dátového cloudu.

eCall zachraňuje životy: Od apríla 2018 budú mať všetky novo registrované vozidlá v EÚ sériovo na palube prepojenú službu na záchranu životov. Automatické tiesňové volanie, nazývané aj eCall, pri nehode automaticky privolá pomoc. To by malo ročne zachrániť až 2 500 ľudských životov. Bosch ponúka pre eCall rozsiahlu ponuku prostredníctvom Bosch Service Center a zároveň aj telematické riešenia. Konektor pre hlásenie nehôd Retrofit eCall sa jednoducho zasunie do cigaretového zapaľovača. V rozšírenej verzii sa navyše analyzuje aj správanie pri jazde a prenášajú sa dáta do inteligentného telefónu šoféra cez Bluetooth.

mySPIN integrácia pre inteligentné telefóny: Používanie navigácie, služby streamingu alebo kalendára v inteligentnom telefóne, a to aj pri šoférovaní auta alebo motorky? Integračné riešenie pre inteligentné telefóny mySPIN Bosch to umožňuje – a to bez toho, aby ste vzali svoj telefón do ruky. mySPIN jednoducho integruje inteligentný telefón s jeho aplikáciami do informačného systému vozidla. V budúcnosti bude taktiež možné integrovať a zobrazovať údaje z cloudu v reálnom čase. Tieto údaje môžu varovať šoféra pred nebezpečnými úsekmi cesty, akým je napríklad aj dopravná zápcha.

Aplikácia Driving: Pomocou aplikácie Driving môžu šoféri počas jazdy bezpečne ovládať hovoreným slovom a gestami telefonické, textové, navigačné alebo hudobné. Žiadne písanie a pohľady na displej telefónu už nebudú odvádzať pozornosť šoférov od diania na ceste. Pre šoférov, ktorých vozidlá nie sú vybavené informačným systémom, ponúka aplikácia Driving Bosch väčší komfort a viac zábavy.

Prepojený horizont: S prepojeným horizontom sa stáva riadenie automobilu ešte bezpečnejším a pohodlnejším. Poskytuje dopravné dáta v reálnom čase – napríklad o dopravných zápchach a nehodách, topografické údaje k trase, vrátane prevýšenia a polomerov zákrut, a taktiež údaje o infraštruktúre s dopravnými značkami a maximálnymi povolenými rýchlosťami. K dispozícii je tak dynamický náhľad plánovanej trasy a príslušné úpravy jazdnej stratégie. Systém necháva vozidlá premýšľať dopredu, čo zvyšuje nielen bezpečnosť, ale aj pohodlie.

Radarový cestný odtlačok (Radar Road Signature): Mapy s vysokým rozlíšením sú základom pre automatizovanú jazdu. Na základe informácií zo svojich radarových senzorov vyvinul Bosch lokalizačnú službu „Radar Road Signature“. Túto službu je možné integrovať do máp s vysokým rozlíšením, čo pomáha samoriadiacim autám s presným určením ich umiestnenia v rámci vymedzenej jazdnej dráhy.

Prediktívne služby o stave ciest: Táto služba Bosch zvyšuje bezpečnosť na cestách. V závislosti na ročnom období a počasí sa mení priľnavosť vozidla k povrchu vozovky. Šofér alebo samoriadiaci automobil potom musia prispôsobiť svoje jazdné správanie odpovedajúcim spôsobom, aby sa zabránilo vzniku kritických situácií. Na informovanie o stave vozovky vyvinul Bosch službu informovania o stave cesty, založenú na cloude. Pomocou senzorov elektronického stabilizačného programu ESP sa zistí, aká hladká alebo drsná je vozovka. S pomocou napríklad údajov z meteorologických staníc služba vypočíta aktuálne a očakávané hodnoty trenia. Tieto hodnoty sú potom v reálnom čase poskytované cez cloud prepojeným vozidlám.

Prepojené služby pre elektrifikovanú mobilitu

Aplikácia Charge and pay: Inteligentný telefón je kľúčom k tomu, aby ste len jedným kliknutím našli nabíjaciu stanicu pre elektromobily a po nabití rovno zaplatili. Zákazníci aplikácie „Charging Apps“, ktorú Bosch vyvinul spoločne s výrobcami automobilov, akými sú Mercedes-Benz, smart a Renault, tak aktuálne majú prístup k približne 17 400 nabíjacím staniciam v piatich európskych krajinách; a ich počet by sa mal ešte zvýšiť.

Kontakt pre novinárov:

Automatizácia

Jörn Ebberg

Tel.: +49 711 811-26223, E-Mail: Joern.Ebberg@bosch.com

Elektrifikácia

Florian Flaig

Tel.: +49 711 811-6282, E-Mail: Florian.Flaig@bosch.com

Konektivita

Annett Fischer

Tel.: +49 711 811-6286, E-Mail: Annett.Fischer@bosch.com

Úžitkové vozidlá, jednostopové vozidla, start-upy

Inga Ehret

Tel.: +49 711 811-16476, E-Mail: Inga.Ehret@de.bosch.com

Tags: Services, connectivity, mobility services, connected services

Mobility Solutions je najväčšou obchodnou oblasťou Bosch Group. Jej predaj za rok 2017 dosiahol čiastku 47,4 miliardy eur, čo zodpovedá podielu 61 % na celkovom predaji skupiny. Vďaka tomu je Bosch Group jedným z najväčších dodávateľov automobilového priemyslu. Mobility Solutions sleduje víziu mobility, ktorá je bez nehôd, bez emisií a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastiach automatizácie, elektrifikácie a konektivity. Pre zákazníkov sú tak výsledkom integrované riešenia mobility. Medzi hlavné obchodné oblasti patria: vstrekovacia technika a vedľajšie agregáty pre spaľovacie motory, rozmanité riešenia pre elektrifikáciu pohonu, bezpečnostné systémy pre automobily, asistenčné systémy a funkcie pre automatizovanú jazdu, technika pre užívateľsky prívetivé informačné a zábavné systémy a komunikácia presahujúca rámec vozidla, servisné koncepty, ako i technika a služby pre obchod s motorovými vozidlami. Bosch priniesol dôležité inovácie v automobilovej technike, napríklad elektronické ovládanie motoru, stabilizačný systém ESP alebo systém priameho vstrekovania nafty common rail.

Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 410 000 zamestnancov (stav k 31. 12. 2018). Podľa predbežných údajov dosiahol predaj firmy za rok 2018 hodnotu 77,9 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“.

Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 440 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Základom pre ďalší rast firmy je jej sila inovácií. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 69 500 ľudí v 125 lokalitách po celom svete.

Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.sk, twitter.com/BoschPresse.

Stále hľadáte niečo?