Suche

Plne nabité: Bosch prináša na cesty elektrické dodávky

  • Vďaka riešeniu spoločnosti Bosch sú elektrické pohonné jednotky pre dodávkové vozidlá lacnejšie a efektívnejšie.
  • Obrovský trhový potenciál: tri štvrtiny nemeckých úžitkových vozidiel sú dodávky.
  • Člen predstavenstva spoločnosti Bosch Heyn: „Elektrické pohonné jednotky Bosch pre úžitkové vozidlá majú potenciál zmeniť tvár mestskej dopravy.“
  • Viac informácií o pohonných jednotkách pre elektrické dodávky nájdete tu.

Stuttgart, Nemecko – Objednanie iba dvoma kliknutiami a pohodlné doručenie až k dverám v ten istý deň: boom v online nakupovaní zaťažuje dopravu vo veľkých mestách až na samú hranicu. Dodávky a ťažké nákladné vozidlá si razia cestu mestskými centrami, kde častý nedostatok vykladacích zón vedie k dvojitému parkovaniu. Výsledkom sú zablokované cesty, hluk a emisie. V mestách na celom svete tak často dochádza k zápcham a vedú sa diskusie o zákazoch riadenia. A netýka sa to len doručovacích služieb, ale aj obchodníkov a ďalších malých firiem, ktoré vo svojich dodávkach jazdia za svojimi zákazníkmi. „Aby sme udržali krok s dodávaním tovaru v mestách, nemôžeme sa vyhnúť novému poňatiu dodávkovej dopravy,“ hovorí Dr. Markus Heyn, člen predstavenstva spoločnosti Robert Bosch GmbH. A to je tiež jeden z cieľov, ktorý chce Bosch so svojou novou pohonnou jednotkou pre ľahké úžitkové vozidlá splniť. Prvé vozidlá, ktoré budú mať tento pohon pod kapotou, budú uvedené v roku 2019.

Tiché dodávky

Deutsche Post sa už pustila do zmeny v oblasti mestských dodávok so svojím elektromobilom StreetScooter, ktorý využíva pohonný systém Bosch. Teraz ide Bosch o krok ďalej a uvádza elektrický pohon vhodný pre prevažnú väčšinu dodávkových vozidiel. Myšlienkou tejto kampane elektromobility sú elektrické dodávkové vozidlá, ktoré zvládnu posledný krok v procese dodania tovaru, a to prepravu z distribučných centier až k príjemcom. Spôsob dopravy stop-and-go je jednou zo silných stránok elektrických vozidiel, pretože vďaka rekuperácii pri brzdení, obnovujú svoju energiu, čo zvyšuje ich dojazd. Väčšina dodávkových trás je v dĺžke do 80 kilometrov denne – teda vzdialenosť, ktorú možno jednoducho pokryť na jedno nabitie batérie. Vozidlá je tak možné nabiť cez noc v depe. Elektrické vozové parky nemusia čeliť žiadnym zákazom, pretože ich pohonné jednotky neuvoľňujú do ovzdušia žiadne emisie. A nie sú to len mestá, kde sa dychtivo čaká na balíky a na kuriérske služby s dodávkami, ktoré šetria zdroje. Pre 61 percent Nemcov je to, či predajca umožňuje dodanie tovaru elektrickým vozidlom, kľúčovým kritériom pri ich výbere (zdroj: PwC). Ďalšou výhodou je, že elektrické vozidlá produkujú menej hluku, čo by tiež malo zvýšiť ochotu ľudí prevziať si tovar v neskorších večerných hodinách. To by mohlo znížiť prevádzku v špičkách a umožniť väčšiu flexibilitu dodacích lehôt. „Bosch prináša e-mobilitu tam, kde to má zmysel – do mestských dodávok,“ hovorí Heyn.

Pripravené pre masový trh

K dispozícii sú dve verzie pohonnej jednotky eCityTruck od spoločnosti Bosch: jedna s prevodovkou a druhá bez prevodovky. Cieľom je vytvoriť riešenia, ktoré sa rýchlo integrujú a prispôsobujú rôznym požiadavkám výrobcov automobilov. Tieto riešenia v oblasti pohonných jednotiek je možné prispôsobiť pre ľahké úžitkové vozidlá s hmotnosťou 2 až 7,5 tony, vďaka čomu sú vhodné pre veľkú časť trhu s úžitkovými vozidlami. Ako? Malé dodávky sú dosť bežné. Približne tri štvrtiny všetkých úžitkových vozidiel registrovaných v Nemecku patrí do tejto triedy a tento počet neustále stúpa (zdroj: Shell). „Elektrická pohonná jednotka Bosch pre úžitkové vozidlá má potenciál zmeniť tvár mestskej dopravy. Na rad sa tak dostávajú elektrické dodávky pripravené pre masový trh,“ hovorí Heyn. V prípade tejto novej koncepcie pohonnej jednotky eCityTruck vzala spoločnosť Bosch niekoľko komponentov, ako sú napríklad elektrický motor a výkonová elektronika, a spojila ich do jednej jednotky. Tým došlo k úsporám na súčastiach a výsledkom je nielen oveľa efektívnejšia, ale aj cenovo dostupnejšia pohonná jednotka. Vďaka tomuto ľahko integrovanému riešeniu už nemusia zákazníci strácať čas s náročnou úlohou vývoja nových komponentov. Ďalšou výhodou pre výrobcov automobilov, či už ide o zavedených výrobcov alebo nováčikov, je to, že im riešenie spoločnosti Bosch umožňuje uvádzať ich vozidla na trh rýchlo.

Bosch už riešenie typu all-in-one ponúka pre osobné automobily - elektrickú nápravu e-axle, ktorá výrazne skracuje dobu vývoja vozidla. Rozšírenie svojho portfólia výrobkov o ľahké úžitkové vozidlá predstavuje pre spoločnosť Bosch ďalší zásadný krok v podpore výrobcov automobilov pri ich stratégiách v oblasti elektrifikácie.

Plány spoločnosti Bosch na elektrifikáciu úžitkových vozidiel však v prípade dodávok nekončia. Spoločne s americkou startupovou firmou Nikola Motor Company vyvíja pohonný systém, ktorý dvíha latku dojazdu elektrických vozidiel. Pre Bosch sú tieto technológie pohonných jednotiek pre dodávky ďalším míľnikom na ceste k dosiahnutiu celosvetovo vedúceho postavenia na masovom trhu s elektromobilitou, ktorý sa očakáva po roku 2020, a cestou k naplneniu jej vízie mobility bez emisií, nehôd a stresu. Budúcnosť mobility je podľa spoločnosti Bosch automatizovaná, prepojená a elektrifikovaná.

Viac informácií o elektrickej pohonnej jednotke pre úžitkové vozidlá nájdete na príslušnej webovej stránke.

Fotografie:

#1452642, #1452382, #1452376, #1452375, #1452377, #1452374, #1152530

Kontakt pre novinárov:

Inga Ehret

Tel.: +49 711 811-16476

Twitter: @BoschPresse

Tags: Mobility solutions, elektrický pohon, pohon, Powertrain Solutions, Elektromobilita

Mobility Solutions je najväčšou obchodnou oblasťou Bosch Group. Podľa predbežných údajov dosiahol jej predaj v roku 2018 hodnotu 47 miliárd eur, čo zodpovedá podielu 60 % na celkovom predaji skupiny. Vďaka tomu je Bosch Group jedným z najväčších dodávateľov automobilového priemyslu. Mobility Solutions sleduje víziu mobility, ktorá je bez nehôd, bez emisií a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastiach automatizácie, elektrifikácie a konektivity. Pre zákazníkov sú tak výsledkom integrované riešenia mobility. Medzi hlavné obchodné oblasti patria: vstrekovacia technika a vedľajšie agregáty pre spaľovacie motory, rozmanité riešenia pre elektrifikáciu pohonu, bezpečnostné systémy pre automobily, asistenčné systémy a funkcie pre automatizovanú jazdu, technika pre užívateľsky prívetivé informačné a zábavné systémy a komunikácia presahujúca rámec vozidla, servisné koncepty, ako i technika a služby pre obchod s motorovými vozidlami. Bosch priniesol dôležité inovácie v automobilovej technike, napríklad elektronické ovládanie motoru, stabilizačný systém ESP alebo systém priameho vstrekovania nafty common rail.

Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 410 000 zamestnancov (stav k 31. 12. 2018). Podľa predbežných údajov dosiahol predaj firmy za rok 2018 hodnotu 77,9 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“.

Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 440 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Základom pre ďalší rast firmy je jej sila inovácií. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 69 500 ľudí v 125 lokalitách po celom svete.

Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.sk, twitter.com/BoschPresse.

Stále hľadáte niečo?