Suche

CES 2019: Tieto inteligentné riešenia bude Bosch prezentovať v Las Vegas

Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Stánok Bosch: č. 14020 v Central Hall / Twitter: #BoschCES

 • Svetová premiéra: Bosch prvýkrát predstavuje koncept vozidiel elektrickej kyvadlovej dopravy bez vodiča s integrovanými službami
 • CES 2019 Innovation Awards®: šesť ocenení pre riešenia firmy Bosch
 • Mobilita zajtrajška: menej stresu, viac bezpečnosti a účinnosti
 • Inteligentná pomoc: asistenti doma i na záhrade uľahčujú život vďaka strojovému učeniu

Na CES 2019 v Las Vegas, Central Hall, stánok č. 14020 od 8. do 11. januára 2019 prezentuje spoločnosť Bosch technologické odpovede na výzvy dneška vrátane urbanizácie, nárastu populácie a klimatických zmien. Dodávateľ technológií a služieb predstavuje inovatívne riešenia a služby pre mobilitu zajtrajška a pre inteligentné domácnosti.

Svetová premiéra: koncepčné vozidlo Bosch pre nový druh mobility

Na veľtrhu CES umožní firma Bosch návštevníkom, aby si na vlastnej koži vyskúšali nový druh mobility v podobe konceptu elektrinou poháňaných vozidiel kyvadlovej dopravy bez vodiča s integrovanými službami. Tento druh mobility sa už čoskoro objaví v uliciach veľkých miest na celom svete: takmer nehlučné vozidlá kyvadlovej dopravy bez vodiča, ktoré sú hladko prepojené so svojím okolitým prostredím. Bosch bude poskytovať potrebný hardvér, softvér a nové digitálne služby, ktoré umožnia používateľom rezerváciu vozidiel, platenie za jazdu alebo ich spoločnú jazdu s ďalšími cestujúcimi.

CES Innovation Awards: celkom šesť ocenení pre Bosch

V príprave na CES 2019 získala firma Bosch celkom šesť ocenení za inováciu CES Innovation Awards. Ocenenia CES Innovation Awards sú každoročným programom, ktorý spravuje Asociácioa spotrebných technológií (CTA = Consumer Technology Association). Pokrýva 28 kategórií a slúži ako ukazovateľ budúcich trendov. V tomto roku boli ocenené nasledujúce produkty a riešenia spoločnosti Bosch:

1. Princíp „všetko v jednom“ pre konektivitu vozidiel:
Pre budúcnosť prepojenej automatizovanej jazdy musia byť vozidlá schopné hladko komunikovať ako medzi sebou, tak aj so svojím okolím. S týmto cieľom spoločnosť Bosch vyvinula univerzálnu jednotku konektivity pre všetky prenosové technológie založené na Wi-Fi a bezdrôtových technológiách používaných pri komunikácii vehicle-to-everything (V2X). To umožňuje vozidlám komunikovať medzi sebou navzájom, taktiež s dopravnou infraštruktúrou bez ohľadu na krajinu alebo výrobcu. Softvér vytvorený portugalskou startupovou firmou Veniam spracováva náročné úlohy správy dátových spojení. Neustále vyhľadáva najlepšiu prenosovú technológiu pre každú požiadavku a automaticky prepína medzi dostupnými možnosťami.

2. Nákladné vozidlá bez vonkajšieho spätného zrkadla:
Nový Mercedes-Benz Actros je prvým sériovo vyrábaným nákladným vozidlom, ktorý je namiesto bežných hlavných a širokouhlých zrkadiel vybavený kamerovým systémom. Tento systém je známy pod názvom Mirror Cam a ponúka lepšie 360-stupňové videnie. Okrem zvýšenej bezpečnosti sa pri použití kompaktných digitálnych kamier namiesto zrkadiel vďaka ich značným aerodynamickým výhodám zlepšuje tiež spotreba paliva. Dve kamery, umiestnené vľavo a vpravo na streche kabíny vodiča prenášajú obrazy v reálnom čase do dvoch 15-palcových displejov s vysokým rozlíšením namontovaných na A-stĺpikoch vnútri kabíny. Systém prispôsobuje zobrazenie monitora tak, aby zodpovedalo jazdnej situácii. Mirror Cam celkovo výrazne vylepšuje aerodynamiku, bezpečnosť a ovládanie nákladného vozidla. Partnermi spoločnosti Daimler pri vývoji systému Mirror Cam sú firmy Bosch a Mekra Lang.

3. Smartfóny ako kľúče od auta
Prístupový systém Perfectly Keyless od firmy Bosch už čoskoro umožní vodičom automobilov, prevádzkovateľom vozidiel spoločnej jazdy a logistickým spoločnostiam digitálnu správu kľúčov. Pomocou aplikácie v smartfóne budú môcť kedykoľvek rozhodnúť o tom, kto a kedy bude mať prístup k autám alebo kamiónom. Geniálny rys tohto systému Bosch spočíva v tom, že je prepojenie medzi smartfónom a vozidlom bezpečnejšie ako kedykoľvek predtým. Perfectly Keyless dokáže identifikovať autorizovaný smartfón ako digitálny odtlačok prsta. Na veľtrhu CES 2019 nainštalovala firma Bosch tento systém do predvádzacieho vozidla založeného na Forde Mustang.

4. Radarové asistenčné systémy zabraňujúce nehodám motocyklov:
Detekcia mŕtveho uhla, varovanie pred zrážkou a adaptívny tempomat: vybavenie motocykla radarom ako senzorickým orgánom umožňuje nové asistenčné a bezpečnostné funkcie motocykla a súčasne poskytuje presný obraz o okolí vozidla. Výsledkom je, že tieto asistenčné systémy zvyšujú nielen bezpečnosť, ale aj pohodlie a potešenie z jazdy. Vďaka tomu vodičom uľahčujú život. Podľa odhadov firmy Bosch, na základe prieskumu v oblasti nehodovosti by mohli radarové asistenčné systémy zabrániť jednej zo siedmich motocyklových nehôd. Títo elektronickí asistenti sú ostražití za všetkých okolností a v naliehavých prípadoch reagujú rýchlejšie ako ľudia. Sú založení na kombinácii radarového senzora, brzdového systému, riadenia motora a HMI.

5. Aplikácia pre e-skútre:
Nová aplikácia premieňa e-skútre na odborníkov v oblasti konektivity. Okrem zobrazovania kľúčových informácií, ako je stav nabitia batérie e-skútra, umožňuje komunikáciu medzi jazdcom a vozidlom a tiež možnosť pripojiť sa k ostatným používateľom prostredníctvom sociálnych sietí. Vďaka tomu používatelia ľahko zistia, ktorý z ich priateľov sa práve v danej oblasti nachádza. Navyše je na rukoväti e-skútra pripevnený držiak na prilbu, ktorý je ovládaný pomocou aplikácie. Po zaparkovaní e-skútra je úložným riešením pre prilbu a zároveň chráni vozidlo proti krádeži a jeho displej proti vandalizmu.

6. Riešenie dodatočného vybavenia pre efektívnejšie stroje a domácnosti:
Firma Bosch vyvinula algoritmus Phantom, ktorý pomáha malým a stredným firmám posúdiť a výrazne zvýšiť energetickú účinnosť ich strojov . Toto riešenie dodatočného vybavenia , ktorého inštalácia zaberie len niekoľko minút, používa senzory na meranie zaťaženia každého zariadenia v rámci spotrebiteľskej siete a poskytuje cenné informácie o použití a možných poruchách. To umožňuje používateľom vylepšiť prevádzku a efektivitu strojov. Aj v domácnostiach dokáže Phanthom zistiť, koľko energie jednotlivé zariadenia využívajú. Vďaka tejto energetickej transparentnosti je možné šetriť elektrinu.

Mobilita zajtrajška: výber riešení a služieb

Elektrická jazda bez stresu – to je cieľ pohodlného dobíjania Convenience Charging, čo je služba Bosch, ktorú firma prezentuje na veľtrhu CES 2019 v predvádzacom vozidle založenom na Audi A3 e-tron. Toto integrované dobíjacie a navigačné riešenie zvyšuje každodenné výhody elektromobility. V budúcnosti bude táto služba presne informovať elektrické vozidlá o tom, kedy sa vybije ich batéria, ale aj o tom, kde sa nachádza najbližšia dobíjacia stanica. S týmto cieľom kombinuje Convenience Charging informácie z elektrickej hnacej jednotky s informáciami o vozidle a okolitom prostredí a vytvára tak spoľahlivú prognózu dojazdu. Služba využíva na určenie možností dobitia najmodernejšie plánovanie trás založené na osobných preferenciách vodiča. V budúcnosti budú mať vodiči elektrických vozidiel možnosť objednať si doručenie jedla priamo na vopred zarezervované dobíjacie miesto, aby tak mohli čo najlepšie využiť dobu nabíjania. Pomocou aplikácie Convenience Charging si vodiči budú môcť naplánovať potrebné zastávky v pohodlí svojho domova. Navrhované trasy pozdĺž nabíjacích staníc môžu byť následne bezproblémovo prenesené do vozidla.

Bezpečné používanie mobilných telefónov pri riadení:
Integrované riešenie mySPIN v inteligentných telefónoch umožňuje vodičom bezpečné používanie aplikácií vo smartdóne pri riadení. Teraz mySPIN podporuje aj komunikačný štandard pre vozidlá MirrorLink. V budúcnosti bude na rozšírenie aplikácií kompatibilných s mySPIN a na zobrazenie obmedzenej zostavy kľúčových funkcií stačiť len jednoduchý adaptér pre systém infotainmentu vozidla alebo prístrojový cluster. Vodiči tak budú môcť ovládať aplikácie dotykom alebo pomocou otočného tlačidla vo vozidle. Bosch pracuje tiež na vývoji integrácie mySPIN do inteligentného telefónu pre úžitkové vozidlá, motocykle, skútre a powersports vozidlá.

Záchrancovia životov z dátového cloudu:
Len v samotnom Nemecku je každoročne rozhlasom vyslaných asi 2000 varovaní pred vodičmi idúcimi v nesprávnom pruhu. Vo väčšine prípadov však tieto upozornenia prídu neskoro, pretože takéto incidenty zvyčajne končia v priemere po 500 metroch – a v najhoršom prípade smrťou. Firma Bosch vyvinula riešenie založené na cloude, ktoré do desiatich sekúnd odošle varovanie všetkým vodičom idúcim v nesprávnom pruhu a všetkým ohrozeným používateľom cestnej premávky. Na varovanie pred vodičmi idúcimi v nesprávnom pruhu sa už spolieha asi 15 rozhlasových a navigačných aplikácií a oslovuje ľudí v 13 európskych krajinách. Služba je založená na softvérovom module na integráciu do existujúcich systémov a aplikácií infotainmentu.

Zlepšenie presnosti elektronického horizontu:
Elektronický horizont v súčasnej dobe poskytuje údaje o sklone vozovky a ostrosti zákrut, ktoré dopĺňajú navigačné dáta. Pretože systém umožňuje vozidlám myslieť dopredu, zvyšuje ako bezpečnosť, tak aj pohodlie. Bosch teraz pracuje na elektronickom horizonte novej generácie, ktorý bude ešte presnejší a aktuálnejší. Okrem informácií o klasifikácii ciest, zákrutách a výškových profiloch, poskytne systémom vozidiel a navigačným systémom geometrie pre jednotlivé jazdné pruhy, rovnako ako údaje o infraštruktúre s 3D objektmi. To pomôže automatizovaným vozidlám určiť presnú polohu v rámci jazdného pruhu.

Popometer pre automatizovanú jazdu:
Prediktívne služby o stave komunikácií od firmy Bosch umožňujú automatizovaným vozidlám určiť, akým spôsobom sa budú v priebehu cesty vyvíjať podmienky na komunikáciách. S týmto cieľom spoločnosť využíva údaje o počasí od partnerskej firmy Foreca. S dostatočným počtom pripojených vozidiel na cestách doplní spoločnosť Bosch svoje prediktívne služby o stave komunikácií o údaje o vozidle. Tým sa zvýši bezpečnosť, dostupnosť a pohodlie funkcií automatizovanej jazdy.

Automatizovaná jazda v mestách:
San José v kalifornskom Silicon Valley sa stane pilotným mestom pre automatizovanú službu spolujazdy od spoločností Bosch a Daimler. Tri strany už s týmto účelom podpísali vyhlásenie o zámere. Bosch a Daimler majú v pláne ponúkať službu založenú na aplikáciách v prípade automatizovaných vozidiel triedy Mercedes-Benz S vybraným zákazníkom. Testovať sa bude na dopravnej tepne San Carlos Street/Stevens Creek Boulevard medzi Downtownom a West San José. Bosch a Daimler spoločne pracujú na riešeniach automatizovanej jazdy v mestách. Ich cieľom je vyvinúť plne automatizovaný systém riadenia bez vodiča (SAE úroveň 4/5), ktorý bude pripravený na výrobu začiatkom budúceho desaťročia.

Integrované riešenia bezpečnosti pre prepojená vozidlá:
Od apríla 2018 sú všetky novoregistrované vozidlá automaticky prepojené – vďaka automatickému systému núdzového volania. Z toho dôvodu je integrovaná bezpečnostná koncepcia pre prepojené vozidlá čoraz dôležitejšia. Na veľtrhu CES firma ESCRYPT predstaví CycurACCESS – bezpečnostné riešenie pre bezkľúčové prístupové systémy vozidiel. Vďaka najmodernejším kryptografickým metódam sú tieto digitálne kľúče zvlášť bezpečné. Okrem toho Bosch predstavuje riešenie typu „všetko v jednom“ na bezpečné aktualizácie softvéru vzduchom. Jeho súčasťou je efektívna správa kľúčov a certifikátov, ktorá zaručuje šifrovanie typu „end-to-end“ z ECU automobilu do IT systémov jeho výrobcu.

Inteligentní asistenti: riešenia pre inteligentnú domácnosť

Rozpoznávanie potravín pre inteligentné skladovanie:
Prepojené spotrebiče ponúkajú svojim majiteľom viditeľné výhody doma i na cestách – príkladom je optimalizácia skladovania potravín. Prepojené chladničky Bosch s interiérovými kamerami ponúkajú novú funkciu: rozpoznávanie potravín s odporúčaniami na skladovanie. Spotrebič automaticky rozpozná 60 druhov ovocia a zeleniny a prostredníctvom aplikácie navrhne ideálne miesto na ich uskladnenie. Vďaka najlepšiemu možnému spôsobu skladovania zostanú potraviny dlhšie čerstvé a nemusia sa tak často vyhadzovať.

Varenie bez ulepených dotykových displejov:
PAI je projektor od spoločnosti Bosch, ktorý je namontovaný na kuchynskej doske a premieňa celú pracovnú plochu na dotykovú obrazovku. Integrovaný 3D senzor zaznamenáva dotyk používateľa na povrchu a umožňuje tak dotykové ovládanie. To znamená, že používatelia majú pri varení alebo pečení prístup k širokému spektru digitálnych služieb, ako napríklad k ľahkému vyhľadaniu receptov alebo ovládaniu prepojených spotrebičov. Vďaka robustnému dizajnu sa na rozdiel od bežných inteligentných telefónov alebo tabletov s rozhraním PAI ľahko pracuje aj s mastnými prstami. Ďalším prínosom je viac voľného priestoru na pracovnej ploche.

Jednoduchá starostlivosť o trávnik vďaka umelej inteligencii:
Bosch používa strojové vzdelávanie na zlepšenie spôsobu, akým jeho robotická kosačka na trávu Indego rozpoznáva prekážky na trávniku prostredníctvom vyhodnocovania dát, ako sú prúd motora, zrýchlenie, otáčky motora a smer. Pomocou Al sa kosačka Indego postará o všetko sama a vďaka firme Bosch je kosenie trávnika ešte jednoduchšie a pohodlnejšie. Každá kosačka Indego sa prispôsobí svojej vlastnej záhrade, aby mohla vždy odviesť perfektnú prácu. A nová prepojená Indego S+ od firmy Bosch otvára používateľom nové možnosti. Táto novinka teraz podporuje hlasové ovládanie cez Amazon Alexa, čo z nej robí prvú robotickú kosačku na trhu ponúkajúcu túto funkciu.

Z políc sa stávajú osobní asistenti:
Nový interaktívny modul projekcie BML100PI umožňuje používateľom vytvárať inteligentné police v ich šatníkoch alebo skriniach. Jeden modul zobrazuje dotykové funkcie na povrchu až šiestich políc naraz. Tieto projekcie umožňujú šatníku zobrazenie predpovede počasia, denný plán jednotlivca alebo pripomenutie nadchádzajúcich udalostí. Tieto informácie sú základom pre denné návrhy oblečenia, ktoré môžu používatelia zdieľať na sociálnych sieťach. Len čo oblečenie z police zmizne, používatelia môžu pomocou virtuálnej dotykovej obrazovky zadať online objednávku na niečo nové alebo si dohodnúť schôdzku s práčovňou. Interaktívny projekčný modul tak mení obyčajné police na osobného asistenta a tým uľahčuje každodenný život.

Rozpoznanie každého pohybu:
Nový senzor BMI270 je inteligentný snímač inerciálnych meracích jednotiek (IMU = Inertial measurement unit) s mimoriadne nízkou spotrebou energie, ktorý bol navrhnutý pre použitie v nositeľných elektronických zariadeniach. BMI270 zlepšuje funkčnosť týchto nositeľov, a to vrátane krokomeru a rozpoznávania gest. A okrem detekcie prechodu z jednej činnosti na ďalšie dokáže rozlišovať medzi rôznymi činnosťami, ako sú napríklad státie, chôdza, beh alebo jazda na bicykli. Dokáže tiež určiť, kde daná činnosť prebieha – napríklad vnútri vozidla. Navyše dokáže nový senzor detegovať pohyby, ako sú ohýbanie alebo zdvíhanie ramien a otáčanie zápästia, čím používateľovi umožňuje ovládať nositeľnú elektroniku pomocou intuitívnych gest. Rozpoznávanie gest je plne kompatibilné s operačným systémom Wear OS od Googlu. Vysoká úroveň výkonnosti systému IMU je výsledkom kombinácie technológie snímania rýchlosti otáčania, ktorá je vo veľkej miere využívaná v automobilových aplikáciách, s výrazne vylepšeným senzorom zrýchlenia.

Lepšia interiérová klíma v malíčku:
Senzor AIR pre pohodlie domova ponúka inovatívny klimatický komfort. Zaznamenáva a zobrazuje informácie o kvalite, teplote a vlhkosti ovzdušia, rovnako ako o svetle a hluku. Používatelia môžu ovládať senzor pohodlia aj bez smartfónu vďaka ľahko pochopiteľnému rozhraniu s farebnými symbolmi. Okrem toho aplikácia Bosch AIR ponúka podrobnejšie informácie o meraní v priebehu času a umožňuje používateľom prispôsobiť nastavenie senzora. Vďaka ponuke konkrétnych odporúčaní na zlepšenie kvality ovzdušia a dosiahnutie zdravej klímy vo vnútorných priestoroch pomáha AIR ľuďom, aby sa zlepšil ich výkon a sústredenie a celkovo sa tak cítili lepšie.

Hlasové ovládanie systémov vykurovania:
Hlasové ovládanie .aino chatbot umožňuje používateľom pomocou jednoduchého jazyka komunikovať s ich systémom vykurovania. Stačí napísať alebo vysloviť „je mi zima“ a systém zvýši teplotu v miestnosti o dva stupne Celzia. Chatbot dokonca chápe rozdiel medzi „trochu zima“ a „veľmi zima“ – a tomu tiež prispôsobí úroveň zvýšenia teploty. Systém tiež poskytuje užitočné tipy na úsporu energie, napríklad na základe predpovede počasia, a navrhuje spôsoby na zvýšenie účinnosti vykurovacieho systému. Na požiadanie odosiela .aino týždenné alebo mesačné správy o spotrebe energií vrátane medziročného porovnania.

Bosch na CES 2019

 • TLAČOVÁ KONFERENCIA: Pondelok, 7. januára 2019, 9:00–9:45 miestneho času v hoteli Mandalay Bay, South Convention Center, 2. poschodie; Mandalay Bay Ballrooms B, C & D
 • STÁNOK: Utorok až piatok, 8. až 11. januára 2019 v Central Hall, stánok #14020
 • SLEDUJTE to najdôležitejšie od spoločnosti Bosch na CES 2019 na Twitteri: #BoschCES
 • EXPERTI BOSCH NA PANELOVÝCH DISKUSIÁCH:
  • Streda, 9. januára 2019, 9:00–10:00 miestneho času:
   Connected Home Innovations“ s Anne Rucker, globálna vedúca pre digitálne stratégie, Venetian, Level 4 Marcello 4405
  • Streda, 9. januára 2019, 9:00–10:00 miestneho času:
  • Technology, Jobs, and the Future of Work“ s Charliem Ackermanom, senior viceprezidentom pre ľudské zdroje Severná Amerika, Las Vegas Convention Center, North Hall N258
  • Streda, 9. januára 2019, 14:15–15:15 miestneho času:
   IoT to the Max, Thanks to 5G“ s Daviem Sweisom, viceprezidentom pre web business, Las Vegas Convention Center, North Hall N256

Kontakt pre novinárov:

Melita Delic, Tel.: +49 711 811-48617, E-mail: Melita.Delic@de.bosch.com
Trix Böhne, Tel.: +49 30 32788-561, E-mail: Trix.Boehne@de.bosch.com
Irina Ananyeva, Tel.: +49 711 811-47990, E-mail: Irina.Ananyeva@de.bosch.com
Jörn Ebberg, Tel.: +49 711 811-26223, E-mail: Joern.Ebberg@de.bosch.com
Annett Fischer, Tel.: +49 711 811-6286, E-mail: Annett.Fischer@de.bosch.com
Briela Jahn, Tel.: +49 711 811-6285, E-mail: Briela.Jahn@de.bosch.com

Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 400 000 zamestnancov (stav k 31. 12. 2019). Za rok 2019 dosiahla firma obrat 77,7 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 440 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Základom pre ďalší rast firmy je jej sila inovácií. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 72 600 ľudí v 126 lokalitách po celom svete a takmer 30 000 softvérových inžinierov..

Spoločnosť založil v roku 1886 v Stuttgarte Robert Bosch (1861–1942) ako „dielňu pre jemnú mechaniku a elektrotechniku“. Obchodno-právna štruktúra spoločnosti Robert Bosch GmbH zaisťuje podnikateľskú samostatnosť Bosch Group. To umožňuje spoločnosti dlhodobo plánovať a investovať do dôležitých podnikateľských zámerov pre zabezpečenie budúcnosti. 92 percent majetkových podielov spoločnosti Robert Bosch GmbH vlastní charitatívna nadácia Robert Bosch Stiftung GmbH / Nadácia Roberta Boscha. Väčšinové hlasovacie práva sú v rukách spoločnosti Robert Bosch Industrietreuhand KG, ktorá má zároveň tiež právo vykonávať funkciu spoločníkov. Ostatné podiely a hlasovacie práva majú členovia rodiny Boschových a Robert Bosch GmbH.

Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.sk, twitter.com/BoschPress.

Stále hľadáte niečo?