Suche

Bosch dosahuje s Priemyslom 4.0 miliardový predaj

Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Továreň budúcnosti sa stáva realitou

  • Rast: Bosch plánuje dosiahnuť s prepojenými systémami pre výrobu a logistiku ročný obrat vo výške miliardy eur.
  • Produktivita: „Priemysel 4.0 sa oplatí. Vďaka digitálnym a prepojeným riešeniam sú továrne efektívnejšie, flexibilnejšie a produktívnejšie,“ uvádza Rolf Najork, člen predstavenstva spoločnosti Bosch.
  • Technológie: na veľtrhu Hannover Messe predstavuje Bosch autonómny dopravný systém, vizuálnu detekciu porúch s využitím umelej inteligencie a 3D tlač v spojení s 5G.
  • Partnerstvo: Švédsko je partnerskou krajinou veľtrhu Hannover Messe a kľúčovým trhom spoločnosti Bosch.

Stuttgart, Nemecko – Priemysel 4.0 sa rozhodne stal súčasťou továrenskej scény, kde sa vypláca: za posledné štyri roky priniesli aplikácie Priemyslu 4.0 spoločnosti Bosch viac ako 1,5 miliardy eur. Už v roku 2022 má Bosch v úmysle dosiahnuť s Priemyslom 4.0 ročný obrat presahujúci miliardu eur. Spoločnosť prezentuje továreň budúcnosti na veľtrhu Hannover Messe: autonómne dopravné prostriedky dodávajú komponenty do digitálnych pracovných priestorov, robotické riešenia podporujú pracovníkov vo výrobe a kontrola kvality sa vykonáva pomocou umelej inteligencie (Al). Vďaka 5G prebieha komunikácia medzi strojmi a systémami hladko a v takmer reálnom čase. Bosch pretvára víziu na realitu.

Priemysel 4.0 zlepšuje konkurencieschopnosť

Spoločnosti Bosch bol potenciál Priemyslu 4.0 jasný hneď od začiatku: spoločnosť začala v roku 2012 prepájať výrobu a logistiku. Táto stratégia zlepšuje konkurencieschopnosť a obchodná oblasť Priemyselná technika spoločnosti Bosch zaznamenáva silný rast: podľa predbežných údajov došlo v minulom roku k nárastu o 8,9 percent. Po úprave vplyvu výmenných kurzov to predstavuje nárast o 11 percent. Predaj vzrástol na 7,4 miliardy eur. „Priemysel 4.0 sa oplatí. Vďaka digitálnym a prepojeným riešeniam sú továrne efektívnejšie,“ uvádza člen predstavenstva spoločnosti Bosch Rolf Najork, ktorý dohliada na túto obchodnú oblasť. Projekty spoločnosti Bosch to len potvrdzujú. Napríklad závod Bosch v Blaichachu v južnom Nemecku zaviedol moderné výrobné technológie, ktoré počas šiestich rokov zvýšili objemy ABS a ESP o 200 percent – bez rozšírenia zariadení alebo ďalších akvizícií.

Bosch vstupuje na trh intralogistiky s autonómnymi dopravnými systémami

Na čo je vysoko automatizovaná výroba, keď sa materiály nedostanú na výrobnú linku včas a v správnom množstve? „Ak sa budete na myšlienku továrne budúcnosti pozerať z pohľadu logistiky, odlišnosti sa odstránia a bude vám jasné, že výroba a logistika musia byť považované za jeden prvok. Ide o jediný spôsob, ako môže Priemysel 4.0 uspieť v praxi,“ hovorí Najork. Na veľtrhu Hannover Messe prezentuje Bosch Rexroth ActiveShuttle: toto autonómne dopravné vozidlo prepravuje materiály zo skladu na presné miesto na výrobnej linke, kde je potrebný. Integrovaná hub platforma uľahčuje autonómne nakladanie a vykladanie, takže pracovníci už nemusia pohnúť prstom. ActiveShuttle je vybavený laserovými skenermi a je schopný nájsť si vlastnú cestu, vie rozpoznať iné vozidlá a ľudí – a dokáže sa tiež učiť: dopravný systém si vytvára svoju vlastnú mapu miesta a priebežne ju aktualizuje.

Softvér vytvára základ pre Priemysel 4.0

Tri piliere úspechu v továrni budúcnosti sú ľudia, stroje a dáta. Na zabezpečenie ich vzájomného harmonického fungovania potrebujú inteligentný softvér. „Priemysel 4.0 by bol bez softvéru nepredstaviteľný. S našou prevádzkovou jednotkou Bosch Connected Industry aj naďalej rozširujeme našu vedúcu pozíciu v Priemysle 4.0 a združujeme naše odborné znalosti v oblasti softvéru a služieb pod názvom Nexeed,“ uvádza Dr. Stefan Aßmann, ktorý vedie obchodnú jednotku Bosch Connected Industry. Ta pomáha zákazníkom spoločnosti monitorovať prepravu, rýchlo a efektívne vyrábať produkty a dodávať tieto produkty bezpečne, spoľahlivo a včas. Uveďme jeden príklad: pomocou Track and Trace od Nexeedu prenáša samotný náklad informácie o svojej polohe, teplote a vibráciách. To znamená, že odborníci z logistiky môžu neustále sledovať stav nákladu a určiť, či tovar dorazí včas.

Umelá inteligencia je kľúčovou technológiou budúcnosti

Pomocou umelej inteligencie sa stroje môžu naučiť, ako byť inteligentné a ako predvídať. To predstavuje obrovský potenciál, pretože stroje preberajú za ľudí časovo náročné a namáhavé úlohy. „Bosch považuje Al za kľúčovú technológiu. Naším cieľom je, aby boli umelou inteligenciou (AI) vybavené od polovice budúceho desaťročia všetky produkty Bosch alebo aby hrala svoju úlohu pri ich vývoji a výrobe,“ hovorí Najork. Na dosiahnutie tohto cieľa sa Bosch zameriava na Al, ktorá je bezpečná, robustná a zrozumiteľná. Spoločnosť Bosch na veľtrhu Hannover Messe predstavila ViPAS – systém na vizuálnu kontrolu kvality založený na Al. Systém je vybavený uchopovacím ramenom, najmodernejšou kamerovou technológiou a inteligentným softvérom a je jednoduchý a ľahko ovládateľný. V pilotnom projekte v závode Bosch v Norimbergu zvládol ViPAS 12 000 skúšobných postupov s úspešnosťou 99,9 %. To znamená, že ViPAS triedi súčasti ako „OK“ alebo „Nie je OK“ s takmer dokonalou presnosťou. Budúcim krokom je ďalšie interné zdokonalenie ViPAS tak, aby bola technológia pripravená na použitie v rôznych závodoch.

5G urýchľuje Priemysel 4.0

Nový štandard mobilnej komunikácie 5G hrá kľúčovú úlohu v množstve aplikácií Priemyslu 4.0. 5G prenáša dáta až stokrát rýchlejšie, ako predchádzajúci štandard. Spoľahlivosť sa zvýšila, zatiaľ čo oneskorenie v prenose dát pokleslo na minimum. „5G bude centrálnym nervovým systémom v továrni budúcnosti,“ predpovedá Andreas Müller, vedecký pracovník spoločnosti Bosch a predseda 5G Alliance for Connected Industries and Automation (5G-ACIA). Spoločnosť Bosch sa ujala predsedníctva v tejto organizácii založenej v roku 2018 s cieľom vytvoriť nový mobilný štandard, ktorý bude od samého začiatku zodpovedať budúcim potrebám priemyslu. V súčasnosti táto iniciatíva združuje viac ako 40 spoločností a výskumných inštitúcií z celého sveta. Bosch plánuje do konca tohto roka otestovať 5G vo vlastných závodoch. Na veľtrhu Hannover Messe Bosch spoločne so svojimi partnermi spoločnosťami Nokia, Qualcomm a BigRep predstavuje výhody nového štandardu. S týmto cieľom spoločnosti prvýkrát pomocou 5G prinášajú konektivitu do 3D tlačiarne. Vďaka tomu je možné prevziať niektoré riadiace prvky, ktoré by boli normálne integrované do stroja a preniesť ich do miestneho výrobného cloudu. Stroje s touto funkciou sú štíhlejšie, lacnejšie a ľahšie sa udržujú.

Švédsko je pre Bosch strategicky významným partnerom

Bosch a Švédsko spája dlhá tradícia. Medzinárodný dodávateľ technológií a služieb má v partnerskej krajine tohto ročníka veľtrhu Hannover Messe svoje zastúpenie od roku 1904. Spoločnosť Bosch v súčasnosti zamestnáva na deviatich miestach vo Švédsku viac ako 1 600 spolupracovníkov a v roku 2018 tu dosiahla predaja vo výške približne 1,1 miliardy eur. Aj tu sa Bosch zameriava na prepojené riešenia na zlepšenie kvality a služieb. Napríklad závod Bosch Rexroth v Mellansele vo východnom Švédsku spája svoje vysokovýkonné hydraulické systémy značky Hägglunds so senzormi a aplikáciami založenými na cloude a využíva metódy strojového učenia. Výsledkom sú vyššia produktivita a lepšia dostupnosť pohonných systémov. Jedným zo zákazníkov, ktorý zaviedol riešenie Priemysel 4.0 do praxe, je spoločnosť LKAB zaoberajúca sa ťažbou a úpravou železnej rudy v najsevernejšom meste Švédska v Kirune.

Obrázky:

#1360999, #1846403, #1846404, #1846405, #1846406, #1846407, #1846408, #1846409

Kontakt pre novinárov:

Dennis Christmann
Tel.: +49 711 811-58178
Twitter: @BoschPresse

Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 400 000 zamestnancov (stav k 31. 12. 2019). Za rok 2019 dosiahla firma obrat 77,7 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 440 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Základom pre ďalší rast firmy je jej sila inovácií. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 72 600 ľudí v 126 lokalitách po celom svete a takmer 30 000 softvérových inžinierov..

Spoločnosť založil v roku 1886 v Stuttgarte Robert Bosch (1861–1942) ako „dielňu pre jemnú mechaniku a elektrotechniku“. Obchodno-právna štruktúra spoločnosti Robert Bosch GmbH zaisťuje podnikateľskú samostatnosť Bosch Group. To umožňuje spoločnosti dlhodobo plánovať a investovať do dôležitých podnikateľských zámerov pre zabezpečenie budúcnosti. 92 percent majetkových podielov spoločnosti Robert Bosch GmbH vlastní charitatívna nadácia Robert Bosch Stiftung GmbH / Nadácia Roberta Boscha. Väčšinové hlasovacie práva sú v rukách spoločnosti Robert Bosch Industrietreuhand KG, ktorá má zároveň tiež právo vykonávať funkciu spoločníkov. Ostatné podiely a hlasovacie práva majú členovia rodiny Boschových a Robert Bosch GmbH.

Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.sk, twitter.com/BoschPress.

Stále hľadáte niečo?