Suche

Robert Bosch Venture Capital spúšťa projekt Fond IV s 200 miliónmi eur

  • Umelá inteligencia: RBVC má podiel v troch z celosvetovo najsľubnejších AI startupoch.
  • Bosch CEO Denner: „Našim cieľom je podporovať technológie budúcnosti a posilňovať našu inovatívnu silu.“
  • Bosch spolupracuje so startupmi na otvorených inovačných projektoch.
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Stuttgart – Investície do startupov rastú. V roku 2017 investovali inštitucionálni investori a podniky 147 miliárd eur. To je skoro trikrát viac ako v roku 2012. Bosch tiež zvyšuje svoj objem investícií do externých startupov a dáva k dispozícii svojej dcérskej spoločnosti s rozvojovým kapitálom Robert Bosch Venture Capital GmbH (RBVC) 200 miliónov eur do štvrtého fondu. „Formovanie budúcnosti znamená tiež včas rozpoznať dobré nápady a pomôcť im presadiť sa. Ako vedúca spoločnosť v oblasti IoT chceme podporovať vybrané technológie budúcnosti, ako je napríklad umelá inteligencia,“ vysvetľuje Dr. Volkmar Denner, predseda predstavenstva spoločnosti Robert Bosch GmbH. Už teraz sa RBVC podieľa prostredníctvom DeepMap, Graphcore a Syntiant na troch sľubných AI startupoch na celom svete. „Neinvestujeme len do startupov, spolupracujeme s nimi tiež na projektoch otvorenej inovácie. Posilňujeme tak našu inovačnú schopnosť.“ Otvorená inovácia znamená, že sú zákazníci, výskumníci, dodávatelia a partneri cielene zapojení do inovačných aktivít podniku. RBVC, jeden z najväčších korporátnych investorov v Európe sa špecializuje na inovačné startupy z oblasti technológií. Do portfólia patrí viac ako 35 podnikov z oblastí autonómneho riadenia, umelej inteligencie (AI), internetu vecí (IoT) alebo tiež technológií ako je blockchain.

Otvorené inovácie: včasné využívanie technologických trendov

Profesionáli v oblasti investovania z RBVC si každoročne prezrú viac ako 2 000 startupov. Približne sto z nich sa dostane do užšieho výberu. „Každý rok investujeme do šiestich až desiatich vybraných podnikov. Okrem kapitálu ponúkame tiež know-how a operatívnu podporu. Navyše prepájame startupy dohromady s operatívnymi jednotkami Bosch,“ vysvetlil Philipp Rose, konateľ pre obchodné záležitosti RBVC. Z tejto spolupráce profitujú ako mladé podniky, tak aj Bosch. Startupy získajú možnosť stať sa dodávateľom, zákazníkom alebo partnerom v oblasti technológií. Bosch zase získava včasný prístup k najnovším technológiám a môže ich nechať začleniť do svojich vlastných inovácií. „Otvorená inovácia je win-win situácia pre startupy i pre podnik,“ zdôraznil Rose. „Zaručujeme pritom, že know-how startupov tiež v týchto startupoch zostane.“ Bosch už spolupracuje na projektoch otvorenej inovácie s viac ako stovkou podnikov.

Portfólio: jednorožce a úspešné zakončenie

Sunnyvale (USA), Frankfurt a Stuttgart (Nemecko), Tel Aviv (Izrael), Šanghaj (Čína): spoločnosť RBVC je zastúpená v technologických hotspotoch na celom svete s vlastnými lokalitami a kontaktnými osobami. „Sme globálnym investorom, ktorý je aktívny na lokálnej úrovni,“ vysvetlil Dr. Ingo Ramesohl, konateľ pre technické záležitosti RBVC. „Angažujeme sa priamo na mieste a vyznáme sa v trhoch. Zároveň startupom ponúkame celosvetovú sieť, pretože investujeme len do podnikov, ktoré sú relevantné pre obchodné činnosti spoločnosti Bosch.“

Portfólio RBVC zahŕňa prosperujúce podniky pôsobiace v oblastiach ako sú strojové učenie, rozvoj polovodičov a IoT. Jedným z príkladov je britský výrobca procesorov Graphcore, ktorý vyrába komponenty AI určené na urýchlenie strojného učenia. V roku 2018 firma uzavrela najväčšie financovania formou rozvojového kapitálu v Európe a v súčasnosti je jej hodnota odhadovaná na 1,7 miliardy amerických dolárov. „Graphcore podporujeme už od prvej investície nielen finančne, ale aj prostredníctvom našej siete a odbornými znalosťami,“ vysvetlil Ramesohl. Spoločnosť RBVC taktiež včas investovala do firmy Sensoro. Ta má dnes vedúce postavenie na čínskom trhu v oblasti IoT riešení pre mestá. Ďalším príkladom je americký podnik DeepMap vytvárajúci vysoko presné mapy pre autonómne vozidlá.

Rovnako ako každý inštitucionálny poskytovateľ rizikového kapitálu, sleduje aj RBVC svoj cieľ, aby nakoniec svoj podiel so ziskom predala. Tak napríklad spoločnosť Movidius, výrobcu procesorov na spracovanie obrazu, prevzal Intel a odborník na kybernetickú bezpečnosť SecurityMatters je teraz súčasťou ForeScout Technologies, poskytovateľa v oblasti bezpečnosti sietí.

Obrázky:

#1089507, #1371830, #1706347, #1371681, #1451475, #1791739

Kontakt pre novinárov:

Michael Kattau
Tel.: +49 711 811-6029
Twitter: @MichaelKattau

Robert Bosch Venture Capital
Aron Bahnmüller
Tel.: +49 711 811-47950
Twitter: @ABahnmuller

Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 394 500 zamestnancov (stav k 31. 12. 2020). Za rok 2020 dosiahla firma podľa predbežných výsledkov obrat 71,6 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 440 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Základom pre ďalší rast firmy je jej sila inovácií. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 73 000 ľudí v 126 lokalitách po celom svete a takmer 30 000 softvérových inžinierov..

Spoločnosť založil v roku 1886 v Stuttgarte Robert Bosch (1861–1942) ako „dielňu pre jemnú mechaniku a elektrotechniku“. Obchodno-právna štruktúra spoločnosti Robert Bosch GmbH zaisťuje podnikateľskú samostatnosť Bosch Group. To umožňuje spoločnosti dlhodobo plánovať a investovať do dôležitých podnikateľských zámerov pre zabezpečenie budúcnosti. Deväťdesiatštyri percent majetkových podielov Robert Bosch GmbH patrí verejno-prospešnej spoločnosti Robert Bosch Stiftung GmbH (Nadácia Roberta Boscha). Ostatné podiely vlastní rodina Roberta Boscha, cez spoločnosť vlastnenú rodinou a cez spoločnosť Robert Bosch GmbH. Väčšinové hlasovacie práva však má spoločnosť Robert Bosch Industrietreuhand KG, priemyselný trust, ktorá taktiež vykonáva funkciu vlastníkov.

Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.sk, twitter.com/BoschPress.

Stále hľadáte niečo?