Suche

Inovácie v oblasti úžitkových vozidiel: Bosch prináša pokročilé riešenia pre nový ťahač Nikola Two

Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Bosch úzko spolupracoval s firmou Nikola na vývoji pohonnej jednotky

  • Firmy Nikola a Bosch spoločne vyvinuli pohonnú jednotku na palivové články pre Nikola Two Alpha.Ťahače Nikola sú vybavené inováciami od spoločnosti Bosch, ako sú napríklad kamerový systém Mirror Cam, Perfectly Keyless a systém riadenia Servotwin.
  • Jason Roycht, viceprezident a riaditeľ regionálnej obchodnej divízie pre úžitkové a terénne vozidlá pre Bosch v Severnej Amerike: „Naša spolupráca v dĺžke dva a pol roka bola zameraná na zavádzanie pokročilých technológií do úplne nového a jedinečného prístupu k preprave tovaru ťahačmi najvyššou úrovňou technickej dokonalosti.“
  • „Bosch je naším partnerom v oblasti inovácií, ktorý nám pomáha premeniť našu víziu na realitu.“ – Trevor Milton, zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Nikola.

Scottsdale, Arizona – Nikola Motor Company v rámci akcie Nikola World prvýkrát predstavila verejnosti svoj vodíkovo-elektrický ťahač Nikola Two. Pri zrode tohto plne funkčného ťahača stála spoločnosť Bosch, ktorá prispela svojimi technológiami a odbornými znalosťami v oblasti priemyselných komponentov a systémov určených pre veľké zaťaženie. Technologický a systémový prístup možno prispôsobiť použitiu v prípade celého množstva vozidiel Nikola vrátane kabíny Nikola One Sleeper a Nikola Tre, vodíkovo-elektrický ťahač určený pre európske trhy.

Ťahače Nikola sa vyznačujú inováciami v oblasti automatizácie, konektivity a elektrifikácie, ktoré sú možné vďaka prispeniu spoločnosti Bosch. Dodávateľ technológií a služieb ponúka riešenia pre úžitkové vozidlá, ktoré zvyšujú efektivitu a bezpečnosť v logistike. Aby bol tento jedinečný prístup firmy Nikola možný, strávili inžinierske tímy z pobočiek Bosch v Spojených štátoch a Nemecku na realizácii myšlienky spoločnosti Nikola Motor Company viac ako 220 000 hodín.

„Naša spolupráca v dĺžke dva a pol roka bola zameraná na implementáciu vyspelých technológií do úplne nového a jedinečného prístupu k preprave tovaru ťahačmi s najvyššou úrovňou technickej dokonalosti,“ povedal Jason Roycht, viceprezident a riaditeľ regionálnej obchodnej divízie pre úžitkové a terénne vozidlá pre Bosch v Severnej Amerike. „Učili sme sa jeden od druhého a snažili sa dosiahnuť to, čo sa všetkým ostatným zdalo nemožné. Nikola Two nie je len výsledkom samotného vývoja ťažkých ťahačov dneška. Predstavuje revolúciu v sofistikovanom riadení a dizajne.“

„Bosch je naším partnerom v oblasti inovácií, ktorý nám pomáha premeniť našu víziu na realitu,“ uviedol Trevor Milton, zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Nikola Motor Company. „Hľadáme partnerov, ktorí nám ponúkajú odborné znalosti a riešenia na svetovej úrovni, ale zároveň sú ochotní deliť sa s nami o naše sny.“

Mozog budúcnosti – navrhnutý spoločnosťami Nikola a Bosch

Ťahač Nikola je viac než len vozidlo s palivovými článkami; je to superpočítač na kolesách. Systémy, softvér a technické znalosti Bosch pomohli spoločnosti Nikola vytvoriť mozog pre ich supervozidlo Nikola Two.

Jedným z kľúčových prvkov pokročilého systému Nikola je riadiaca jednotka vozidla (VCU = Vehicle Control Unit) od spoločnosti Bosch, ktorá ponúka vyšší výpočtový výkon pre pokročilé funkcie a zároveň znižuje počet samostatných jednotiek. VCU umožňuje budúce inovácie vďaka škálovateľnej platforme pre vysoko komplexnú elektrickú/elektronickú (E/E) architektúru potrebnú na podporu pokročilých funkcií vozidla Nikola. Množstvo ťahačov Nikola bude prepojených s pokročilým a zabezpečeným operačným systémom, ktorý poskytuje bezdrôtové aktualizácie a monitorovanie v reálnom čase.

Nová koncepcia pohonnej jednotky úžitkových vozidiel

Podstatou série ťahačov Nikola je nová pohonná jednotka pre úžitkové vozidlá, ktorej vývoj bol možný vďaka úzkej spolupráci firiem Nikola a Bosch. Obe organizácie od základov zmenili koncepciu pohonnej jednotky – a s tým súvisiaceho podvozka vozidla. Nikola a Bosch navrhli na mieru systém palivových článkov určených pre vozidlá v porovnateľnej triede. Firmy tiež spolupracovali na vývoji elektrickej nápravy eAxle pre prvé naozajstné úžitkové vozidlo s dvoma motormi - pre kamióny určené na diaľkovú prepravu. Systém eAxle je vybavený rotormi a statormi od firmy Bosch, ktorá tiež prispela svojím úsilím v oblasti bezpečnosti.

Bez zrkadiel a kľúčov – technológia Bosch je súčasťou ťahačov Nikola

Technológia Bosch prevláda aj v ďalších oblastiach ťahačov Nikola. Tým súčasným bude oproti predchádzajúcim ťahačom triedy 8 niečo chýbať: vonkajšie spätné zrkadlá. Bežné hlavné a širokouhlé zrkadlá nahrádza kamerový systém, známy ako Mirror Cam System, ktorý vodičom ponúka z kabíny digitálny bočný a zadný pohľad. Vnútri kabíny je umiestnený displej s vysokým rozlíšením, na ktorom sa v reálnom čase zobrazuje obraz dvoch kamier umiestnených vľavo a vpravo namiesto tradičných zrkadiel. Systém vyvinutý spoločnosťou Bosch a Mekra Lang digitálne prispôsobuje zobrazenie na monitore aktuálnej jazdnej situácii. Pomocou jediného objektívu kamery na každej strane kabíny vozidla sníma obe zorné polia spätného zrkadla. Okrem zvýšenej bezpečnosti ponúkajú kompaktné digitálne kamery oproti spätným zrkadlám aerodynamické výhody, pretože sú podstatne menšie a znižujú tak odpor.

Prevádzkovatelia vozových parkov budú mať vďaka systému Perfectly Keyless od spoločnosti Bosch možnosť digitálne spravovať kľúče od vozidiel Nikola. Prostredníctvom aplikácie pre inteligentné telefóny môžu špedičné firmy a spoločnosti zaoberajúce sa prenájmom úžitkových vozidiel pružne spravovať, kto a kedy má k vozidlu prístup. Senzory na autách Nikola sa pripoja k aplikácii v inteligentnom telefóne vodiča, takže po jeho priblížení k vozidlu Perfectly Keyless rozpozná inteligentný telefón, identifikuje jedinečný bezpečnostný kľúč priradený telefónu vodiča a odomkne dvere. Len čo vodič opustí ťahač, vozidlo sa automaticky bezpečne uzamkne.

Elektrohydraulický systém riadenia Servotwin od spoločnosti Bosch umožňuje integráciu riadenia do asistenčných systémov vodiča. Tento systém umožní vo vozidlách Nikola funkcie, ktoré aktívne podporujú vodiča a zaisťujú väčší jazdný komfort a bezpečnosť, ako sú napríklad asistencia na udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu, kompenzácia bočného vetra a asistencia pri dopravných zápchach. Systém je tiež kľúčovým stavebným prvkom na zavádzanie ďalších automatizovaných funkcií v budúcnosti.

Kontakt pre novinárov:

Inga Ehret
Tel.: +49 711 811-16476
E-mail: Inga.Ehret@de.bosch.com

Mobility Solutions je najväčšou obchodnou oblasťou Bosch Group. Jej predaj za rok 2019 dosiahol čiastku 46,8 miliardy eur, čo zodpovedá podielu 61 percent na celkovom predaji skupiny. Vďaka tomu je Bosch Group jedným z najväčších dodávateľov automobilového priemyslu. Mobility Solutions sleduje víziu mobility, ktorá je bez nehôd, bez emisií a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastiach automatizácie, elektrifikácie a konektivity. Pre zákazníkov sú tak výsledkom integrované riešenia mobility. Medzi hlavné obchodné oblasti patria: vstrekovacia technika a vedľajšie agregáty pre spaľovacie motory, rozmanité riešenia pre elektrifikáciu pohonu, bezpečnostné systémy pre automobily, asistenčné systémy a funkcie pre automatizovanú jazdu, technika pre užívateľsky prívetivé informačné a zábavné systémy a komunikácia presahujúca rámec vozidla, servisné koncepty, ako i technika a služby pre obchod s motorovými vozidlami. Bosch priniesol dôležité inovácie v automobilovej technike, napríklad elektronické ovládanie motoru, stabilizačný systém ESP alebo systém priameho vstrekovania nafty common rail.

Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 400 000 zamestnancov (stav k 31. 12. 2019). Za rok 2019 dosiahla firma obrat 77,7 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 440 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Základom pre ďalší rast firmy je jej sila inovácií. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 72 600 ľudí v 126 lokalitách po celom svete a takmer 30 000 softvérových inžinierov.

Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.sk, www.twitter.com/BoschPress.

Stále hľadáte niečo?