Suche

Hearables: Bosch prináša inteligentné počúvanie

Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Povolenie nový interakcií pre používateľov presné sledovanie aktivít

  • Nový variant akcelorometra BMA456 s integrovanými funkciami.
  • Nižšia spotreba elektrickej energie pre dlhšiu životnosť batérie.
  • Veľký rozsah snímacích riešení pre rastúci trh s hearables.
Hearables

Bosch Sensortec predstavil na Sensors Expo & Conference v San José v Kalifornii nový variant vysokovýkonného akcelorometra BMA456. Tento variant je jediným akcelorometrom na trhu s optimalizovanými funkciami hearables, ktoré sú integrované do jediného senzora. Výrobcovia tak môžu vyvíjať menšie a presnejšie hearables s nižšou spotrebou elektrickej energie a vyšším výkonom. Výraz hearables označuje zariadenia ako športové alebo inteligentné slúchadlá, načúvacie pomôcky alebo zariadenia high-end, ako sú slúchadlá na hranie hier.

„Dlhoročné skúsenosti Bosch Sensortec so spracovaním signálu a vývojom senzorov MEMS s extrémne nízkou spotrebou elektrickej energie predstavujú kľúč k výrobe ďalšej generácie hearables,“ uvádza Dr. Stefan Finkbeiner, výkonný riaditeľ spoločnosti Bosch Sensortec. „Nový BMA456 je skvelým príkladom toho, ako Bosch využíva skúsenosti a know-how a tiež prispôsobuje osvedčené nositeľné technológie pre rozvoj hearables trhu. Hearables tvoria rýchlo rastúci trhový segment a dôležitý motor rastu v oblasti wearables. Na základe údajov od spoločnosti SAR Insight & Consulting sa očakáva, že trh s bezdrôtovými slúchadlami pre True Wireless Earbuds (TWE) porastie do roku 2023 na takmer 180 miliónov jednotiek. „Akcelorometre zohrali ústrednú úlohu pri rozširovaní funkcií pre hearables, pretože umožňujú jazykové asistenčné systémy, ovládanie gest, sledujú pohyby tela a ešte viac,“ uvádza Peter Cooney, zakladateľ a vedúci vývoja SAR Insight & Consulting. „Na rýchlo rastúcom trhu Truly Wireless Stereo (TWS) sa ponúka veľa možností pre dodávateľov senzorov, ako realizovať zaujímavé a inovatívne produkty s veľkým trhovým potenciálom.“

Široká paleta funkcií hearables

Nový variant akcelorometra BMA456 integruje gestá špecifické pre hearables, ako sú kliknutie (tap), dvojité kliknutie (double-tap) a trojité kliknutie (triple-tap), na intuitívnu obsluhu zariadenia. Používatelia tak môžu napríklad pohodlne ovládať prehrávanie pesničiek alebo hlasových správ, meniť hlasitosť alebo prijímať či odmietať hovory. Všetky funkcie v rámci BMA456 prebiehajú samostatne bez toho, aby sa musel spustiť energeticky náročný aplikačný procesor. Vďaka tejto vlastnosti a výške len 0,65 mm sa BMA456 ideálne hodí pre Truly Wireless Stereo (TWS) Headsets a hearables strednej triedy používané pri zábave a v každodennom živote.

Ďalšou vlastnosťou je správa napájania. Na zníženie spotreby elektrickej energie BMA456 presne rozlišuje medzi pohybom a státím a prepína seba aj zariadenie do energeticky úsporného režimu. Senzor navyše umožňuje funkciu, ktorá rozpozná, či sa zariadenie nachádza v uchu alebo mimo neho. Zariadenie tak napríklad okamžite preruší prehrávanie pesničky a uvedie systém do pokojného stavu, keď používateľ vyberie hearables z ucha. Táto funkcia výrazne znižuje spotrebu elektrickej energie celého systému.

BMA456 obsahuje aj nízkoenergetický detektor krokov, ktorý je špeciálne optimalizovaný pre pohybové pásma. V kombinácii so sofistikovanou funkciou rozpoznávania aktivity, ktorá deteguje chôdzu, beh a státie, je variant BMA456 vhodný pre šport a aktivity, ktoré fungujú ako so smartfónmi, tak i samostatne. Výrobcovia môžu flexibilne nakonfigurovať prednastavené parametre tejto funkcie, aby individuálne zlepšili výkonnosť svojich zariadení. Nízky šum senzora vo výške 120 μg√Hz, nízky offset ± 20 mg a nízke TCO 0,35 mg/K zvyšujú presnosť zariadení. Koneční používatelia profitujú z intuitívnej obsluhy, spoľahlivého rozpoznania aktivity a dlhšej prevádzky batérie.

Rozsiahle produktové portfólio pre hearables

Je jedno, či pre načúvacie prístroje, športové a inteligentné slúchadlá alebo high-end hearables, ako sú slúchadlá na hranie hier: rozsiahle produktové portfólio Bosch Sensortec ponúka výrobcom optimálne riešenie pre každú aplikáciu hearables: produktová paleta pre hearables obsahuje okrem akcelorometrov (BMA456, BMA400) tiež magnetometer (BMM150), inerciálne senzory (BMI270), tlakové senzory (BMP388) a inteligentné senzory (BHA260, BHI260).

Kryt a disponibilita

Kryt variantu hearables BMA456 meria 2 x 2 x 0,65 mm³. Tento variant bude dostupný od júla 2019 prostredníctvom distribútorov Bosch Sensortec.

Kontakt pre novinárov:

Silvia Mayer
Tel:.: +49 7121 35-18453

Christian Hoenicke
Tel:.: +49 7121 35-35924
Twitter: @BoschMEMS

Bosch Sensortec GmbH, stopercentne vlastnená dcérska spoločnosť Robert Bosch GmbH, vyvíja a uvádza na trh široké spektrum mikroelektromechanických senzorov (MEMS) a riešenia pre smartfóny, tablety, wearables, AR/VR, drony, roboty, inteligentné domácnosti a aplikácie pre Internet vecí (IoT). Produktové portfólio zahŕňa 3-osové senzory zrýchlenia, senzory rýchlosti otáčania a geomagnetické senzory, integrované 6-osové a 9-osové senzory, inteligentné senzory, senzory tlaku, vlhkosti a plynové senzory, optické mikrosystémy, ako aj príslušné softvérové riešenia. Spoločnosť Bosch Sensortec si od svojho založenia v roku 2005 vybudovala na príslušných trhoch vedúce postavenie v oblasti technológií. Od roku 1995 je spoločnosť Bosch priekopníkom a firmou s vedúcim postavením na trhu v oblasti senzorov MEMS a doposiaľ predala vyše 10 miliárd týchto senzorov. Viac ako každý druhý smartfón využíva senzor od Bosch Sensortec.

Viac informácií na www.bosch-sensortec.com alebo na twitter.com/boschMEMS.

Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 410 000 zamestnancov (stav k 31. 12. 2018). Predaj firmy za rok 2018 dosiahol hodnotu 78,5 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 460 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Základom pre ďalší rast firmy je jej sila inovácií. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 68 700 ľudí v 130 lokalitách po celom svete.

Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.sk, twitter.com/BoschPresse.

Stále hľadáte niečo?