Suche

Z aerodynamického tunela na chodník: Bosch prináša inteligentný elektropohon do detského kočíka

Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Systém eStroller predstavuje revolúciu v komforte a bezpečnosti

  • Člen predstavenstva spoločnosti Bosch Dr. Stefan Hartung:„Systém eStroller Bosch v sebe ukrýva know-how z celej spoločnosti.“
  • Inteligentné senzory regulujú elektrický pohon a funkciu automatického brzdenia.
  • Deväť z desiatich rodičov dbá v prípade detských kočíkov na komfort a bezpečnosť.
  • Aplikácia pre smartfón prepojuje systém Bosch eStroller cez bluetooth.

Bühl – Sila vetra je na stupni sedem. Vzduch v aerodynamickom tuneli myká detským kočíkom rýchlosťou 60 km/h. Strieška prudko veje, ale kočík sa nepohne z miesta. Pritom ho nedržia ani parkovacia brzda a ani ľudská ruka. Stojí za tým systém eStroller od firmy Bosch. Ide pritom o oveľa viac ako len elektrický pohon. Je to asistenčný systém pre detské kočíky s rozsiahlou komfortnou a bezpečnostnou výbavou: okrem podpory pri tlačení kočíka a funkcie automatického brzdenia sem patria napríklad prepojenie cez aplikáciu pre smartfóny, alarm, ako aj najrôznejšie hightech senzory. Tento nový systém predstavuje vstup spoločnosti Bosch na nový trh. „Systém eStroller Bosch v sebe ukrýva know-how z celej spoločnosti. V otázkach techniky a kvality pre nás pritom platia rovnaké meradlá ako v automobilovom priemysle vrátane testovania v aerodynamickom tuneli,“ hovorí Dr. Stefan Hartung, člen predstavenstva spoločnosti Bosch a vedúci divízie Mobility Solutions. Tento variabilný systém Bosch sa rovnakou mierou hodí pre kočíky pre jedno dieťa, súrodenecké kočíky aj kočíky pre dvojčatá. Prvýkrát ho použije začiatkom roka 2020 švédsky výrobca detských kočíkov Emmaljunga. Plánuje sa spolupráca s ďalšími výrobcami.

Pri zrýchľovaní a brzdení pomáhajú dva elektromotory

Dopyt po elektrickej podpore pre detské kočíky rastie. Otázky komfortu a bezpečnosti predstavujú dôležité kritériá pri nákupe detského kočíka pre deväť z desiatich rodičov. To vyplynulo z reprezentatívnej ankety Bosch vykonanej medzi ženami a mužmi s dieťaťom vo vekovom rozpätí nula až štyri roky a tiež medzi nastávajúcimi rodičmi. „Spoločnosť Bosch chce, aby jej riešenia týkajúce sa mobility, ponúkali pomoc ešte predtým ako dieťa začne chodiť. Firma chce priniesť inteligentnú mobilitu do všetkých oblastí života,“ hovorí Hartung. Pohonnú jednotku systému tvoria dva tiché elektromotory na zadnej náprave vrátane bluetooth modulu a inteligentného senzorovým systémom. Senzory, ktoré sa používajú napríklad aj v smartfónoch, merajú, okrem iného, aj rýchlosť a zrýchlenie kočíka a zároveň posudzujú povrch, po ktorom sa pohybuje. Pomocou algoritmov dokážu v zlomku sekundy zistiť, čo chce mama alebo otec urobiť. Pri jazde do kopca pomáhajú motory tlačiť podobne ako v prípade elektrobicykla. Keď ide kočík z kopca, automaticky zabrzdí. Ak by rodičia kočík pustili, motorová brzda zabráni, aby kočík bez brzdenia odišiel, a elektromechanická aretácia (EMA) zapojí parkovaciu brzdu. Systém eStroller si vystačí bez dodatočných spínačov alebo tlačidiel na rukoväti – prístup typický pre Bosch: maximálne technické nároky v kombinácii s používateľsky príjemnou obsluhou.

Elektrická podpora však nezvyšuje len komfort a bezpečnosť, ale zlepšuje tiež ergonómiu kočíka. Spoločnosť Bosch v používateľských testoch zistila, že sa dá pomocou systému eStroller rozhodujúcim spôsobom zlepšiť držanie tela rodičov: do kopca, v neschodnom teréne alebo pri protivetre je nutné vynaložiť výrazne menšiu silu. Samobrzdiaci elektropohon z kopca citeľne uľaví chrbtici. Tiež pri tlačení jednou rukou prináša jasné výhody vďaka svojej podpore riadenia. Dajú sa napríklad ľahšie zvládať zákruty. Okrem toho pomáha pohonný systém udržať stopu pri prechádzaní šikmých plôch. Rodičia nakoniec tlačia kočík naozaj často jednou rukou, napríklad keď súčasne držia za ruku staršieho súrodenca.

Prepojenie s inteligentným telefónom cez bluetooth

Silu elektrickej podpory možno regulovať v troch stupňoch pomocou príslušnej aplikácie pre smartfóny (dostupné pre Android a iOS). Tá komunikuje cez bluetooth so systémom eStroller. Aplikácia navyše zobrazuje stav naplnenia vyberateľnej batérie a včas používateľov upozorní, že sa blíži k jej vybitiu. Praktická a ľahká Li-Ion batéria 18 V je uložená v uzamykateľnom priestore. Ide o rovnakú batériu, ktorá sa používa v štandardných elektrických náradiach Bosch, ako sú napríklad akumulátorové skrutkovače. Znamená to, že batéria kočíka sa dá použiť na napájanie ďalších zariadení. V prípade potreby je rýchlo poruke náhradná batéria. Plne nabitá batéria – čas nabíjania je približne dve a pol hodiny – zabezpečí, v závislosti na stupni využitia a hmotnosti kočíka, dojazd až 15 kilometrov. Cez USB rozhranie môžu rodičia navyše nabíjať svoj smartfón. Pomocou aplikácie je rovnako možné aktivovať alarm. Napríklad v prípade, že rodičia nechajú stáť kočík pred kaviarňou. Ak sa pokúsi neoprávnená osoba kočík odviezť, zobrazí sa za podmienky existujúceho bluetooth spojenia výstraha na smartfóne. Navyše na kočíku zaznie alarm z integrovaného reproduktora a parkovacia brzda sa opäť automaticky zabrzdí. Ak by batéria cestou niekedy predsa len došla, možno kočík používať ďalej ako bežný detský kočík bez toho, aby ste pocítili odpor motora.

Kontakt pre novinárov:

Jörn Ebberg
Tel.: +49 711 811-26223
Twitter: @joernebberg

Mobility Solutions je najväčšou obchodnou oblasťou Bosch Group. Jej obrat za rok 2019 dosiahol čiastku 46,8 miliardy eur, čo zodpovedá podielu 60 percent na celkovom predaji skupiny. Vďaka tomu je Bosch Group jedným z najväčších dodávateľov automobilového priemyslu. Mobility Solutions sleduje víziu mobility, ktorá je bez nehôd, bez emisií a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastiach automatizácie, elektrifikácie a konektivity. Pre zákazníkov sú tak výsledkom integrované riešenia mobility. Medzi hlavné obchodné oblasti patria: vstrekovacia technika a vedľajšie agregáty pre spaľovacie motory, rozmanité riešenia pre elektrifikáciu pohonu, bezpečnostné systémy pre automobily, asistenčné systémy a funkcie pre automatizovanú jazdu, technika pre užívateľsky prívetivé informačné a zábavné systémy a komunikácia presahujúca rámec vozidla, servisné koncepty, ako i technika a služby pre obchod s motorovými vozidlami. Bosch priniesol dôležité inovácie v automobilovej technike, napríklad elektronické ovládanie motoru, stabilizačný systém ESP alebo systém priameho vstrekovania nafty common rail.

Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 400 000 zamestnancov (stav k 31. 12. 2019). Za rok 2019 dosiahla firma obrat 77,7 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 440 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Základom pre ďalší rast firmy je jej sila inovácií. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 72 600 ľudí v 126 lokalitách po celom svete a takmer 30 000 softvérových inžinierov.

Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.sk, twitter.com/BoschPress.

Stále hľadáte niečo?