Suche

Bosch a CATL spolupracujú na batériových článkoch

Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Cieľom je vedúca pozícia v segmente 48-voltových batérií

  • Stefan Hartung: „48-voltová hybridizácia sa s istotou stane minimálnym štandardom na automobilovom trhu zajtrajška.“
  • Už v roku 2025 bude takmer 20 percent nových áut vybavených 48-voltovým systémom.
  • Výroba 48-voltových batérií Bosch začala vo Wuxi koncom roka 2018.

Stuttgart, Nemecko – Bosch a Contemporary Amperex Technology Co. Limited (CATL) uzavreli dlhodobú strategickú zmluvu o spolupráci. Partneri sa chystajú spoločne špecifikovať vysokovýkonné batériové články. CATL tak bude konštruovať, vyvíjať a vyrábať tieto články podľa požiadaviek spoločnosti Bosch. Články sa majú využívať v 48-voltových batériách vyvinutých spoločnosťou Bosch. Táto batéria bude základným prvkom 48-voltových hybridných pohonných systémov, na ktorých výkonnosti bude v globálnom meradle ešte viac záležať. Vstupom do tohto zväzku si dodávateľ technológií a služieb zároveň zaisťuje dlhodobý zdroj batériových článkov. „Musíme rozumieť batériovým článkom, ale nemusíme ich vyrábať sami,“ hovorí Dr. Stefan Hartung, člen predstavenstva a predseda sektoru Mobility Solutions. „S firmou CATL sme vzali na palubu ako partnera zavedeného špecialistu na články do lítium-iónových batérií. V spojení s našim systematickým know-how a s našou odbornosťou v riadení batérií ešte viac posilníme našu pozíciu na trhu 48-voltových batérií.“ CATL, jeden z popredných svetových expertov na lítium-iónové batérie, stavia v súčasnosti továreň na výrobu batérií v nemeckom Erfurte. Pre Bosch je toto spojenie ďalším krokom na ceste k vedúcej pozícii na elektromobilním trhu. 48-voltové batérie Bosch už dnes používa množstvo svetových výrobcov automobilov.

48-voltový systém sa má stať minimálnym štandardom na automobilovom trhu zajtrajška

Portfólio firmy Bosch pre 48-voltové systémy sa rozširuje aj mimo 48-voltové batérie, aby zahrnulo ďalšie systémové komponenty, ako sú prevodníky DC/DC a elektrické stroje. S touto technológiou chce spoločnosť Bosch pripraviť vozidlá všetkých tried na budúce emisné požiadavky a ponúknuť cenovo dostupnú hybridizáciu. Jej 48-voltová elektrifikácia rozširuje spaľovací motor o elektromotor. Tento motor je napájaný 48-voltovou batériou, ktorá sa obratom nabíja rekuperáciou energie uvoľnenej počas brzdenia. Tým je možné znížiť spotrebu paliva až o 15 percent. „Ak budeme chcieť zvýšiť účinnosť, nebudeme si už môcť dovoliť nechať energiu bŕzd unikať,“ hovorí Hartung. „Táto 48-voltová hybridizácia sa s istotou stane minimálnym štandardom na automobilovom trhu zajtrajška.“ Trh 48-voltových riešení celosvetovo rastie. Bosch očakáva, že do roku 2025 bude takmer 20 percent nových áut predaných ročne na celom svete vybavených 48-voltovým systémom s príslušnou batériou. Dopyt po 48-voltových systémoch rastie, a to najmä v Európe a v Číne.

Nízke náklady a jednoduchá integrácia – 48-voltová batéria Bosch

Závod Bosch v čínskom Wuxi začal výrobu prvej generácie 48-voltových batérií koncom minulého roka. Jedinečným rysom najnovšej verzie tohto výrobku sú kompaktnosť a schopnosť pasívneho chladenia. To znamená, že výrobcovia automobilov môžu jednoducho zabudovať batériu do vozidla bez nutnosti prídavného chladenia. Okrem toho sa zaobídu bez vlastnej zdĺhavej a nákladnej konštrukčnej práce. „Veríme, že naša 48-voltová batéria dosiahne vedúcu pozíciu na trhu a vďaka nej sa stane 48-voltový hybrid dostupným pre hromadný trh,“ uvádza Hartung.

Odbornosť naprieč ekosystémom e-mobility

Spoločnosť Bosch zaujíma v oblasti e-mobility oveľa širšiu pozíciu než akákoľvek iná firma. Jej cieľom je stať sa jednotkou na hromadnom trhu e-mobility, ktorý vznikne v roku 2020 a v ďalších rokoch. Do roku 2025 spoločnosť plánuje v tejto oblasti viac ako desaťnásobný nárast tržieb, a to na päť miliárd eur. Komponenty elektrických pohonov Bosch sú už dnes na celom svete vo viac ako milióne vozidiel. Dodávateľ technológií a služieb uskutočnil projekty s pohonmi pre 50 platforiem elektrických vozidiel. V Číne, ktorá je najväčším a najrýchlejšie rastúcim trhom elektrických vozidiel, je jednotkou na trhu. Technológie Bosch môžete nájsť prakticky v každej triede vozidiel, a to od elektrických detských kočíkov, bicyklov a skútrov cez osobné autá až po úžitkové vozidlá. Odbornosť spoločnosti sa tak rozšírila naprieč celým ekosystémom e-mobility. Firma Bosch sa spojila s rôznymi výrobcami vozidiel, aby umožnila vodičom e-vozidiel založených na aplikácii prístup k 40 000 nabíjacích miest v ôsmich európskych krajinách.

Kontakt pre novinárov:

Jörn Ebberg
Tel.: +49 711 811-26223
Twitter: @joernebberg

Mobility Solutions je najväčšou obchodnou oblasťou Bosch Group. Jej obrat za rok 2019 dosiahol čiastku 46,8 miliardy eur, čo zodpovedá podielu 60 percent na celkovom predaji skupiny. Vďaka tomu je Bosch Group jedným z najväčších dodávateľov automobilového priemyslu. Mobility Solutions sleduje víziu mobility, ktorá je bez nehôd, bez emisií a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastiach automatizácie, elektrifikácie a konektivity. Pre zákazníkov sú tak výsledkom integrované riešenia mobility. Medzi hlavné obchodné oblasti patria: vstrekovacia technika a vedľajšie agregáty pre spaľovacie motory, rozmanité riešenia pre elektrifikáciu pohonu, bezpečnostné systémy pre automobily, asistenčné systémy a funkcie pre automatizovanú jazdu, technika pre užívateľsky prívetivé informačné a zábavné systémy a komunikácia presahujúca rámec vozidla, servisné koncepty, ako i technika a služby pre obchod s motorovými vozidlami. Bosch priniesol dôležité inovácie v automobilovej technike, napríklad elektronické ovládanie motoru, stabilizačný systém ESP alebo systém priameho vstrekovania nafty common rail.

Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 400 000 zamestnancov (stav k 31. 12. 2019). Za rok 2019 dosiahla firma obrat 77,7 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 440 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Základom pre ďalší rast firmy je jej sila inovácií. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 72 600 ľudí v 126 lokalitách po celom svete a takmer 30 000 softvérových inžinierov.

Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.sk, twitter.com/BoschPress.

Stále hľadáte niečo?