Suche

Bosch a Mercedes-Benz spúšťajú v San José pilotný projekt pre službu automatizovanej spolujazdy ride-hailing

Pavel Roman

Pavel Roman >

X

  • Bosch a Mercedes-Benz veria, že pilotný projekt automatizovanej spolujazdy ride-hailing prinesie ďalšie poznatky vo vývoji automatizovaného riadenia.
  • Automatizované vozidlá triedy S vybavené pohonným systémom a softvérom Bosch a Mercedes-Benz zaisťujú kyvadlovú dopravu medzi západným West San José a centrom mesta.
  • Bosch v rámci tejto spolupráce vyvíja a vyrába komponenty pre potreby automatizovaného riadenia v mestách.
  • Platforma Daimler Mobility AG pre vozové parky umožňuje partnerom spoločnej jazdy ride-hailing bezproblémovo integrovať samoriadiace vozidlá do ich portfólia služieb.
  • San José prispieva svojou mestskou infraštruktúrou k pilotnému projektu s cieľom zvýšiť bezpečnosť, vplyv na životné prostriedky a dopravné toky.

Stuttgart, Nemecko a San José, CA, USA – Spoločný projekt spoločností Bosch a Mercedes-Benz na rozvoj mestskej automatizovanej jazdy teraz vstúpil do novej fázy. V meste San José v Silicon Valley bol spustený ich pilotný projekt pre službu ride-hailing, ktorá je založená na aplikácii s využitím automatizovaných vozidiel triedy Mercedes-Benz S. Samoriadiace kyvadlové vozidlá sledované bezpečnostným vodičom zabezpečujú kyvadlovú prepravu medzi západným San José a centrom mesta, v uliciach San Carlos Street a Stevens Creek Boulevard. Služba bude spočiatku dostupná pre vybranú skupinu používateľov. Vozidlá budú využívať aplikáciu vyvinutú spoločnosťou Daimler Mobility AG na rezerváciu jazdy automatizovanými vozidlami triedy S z definovaného miesta vyzdvihnutia na miesto určenia. Bosch a Mercedes-Benz veria, že táto štúdia poskytne cenné poznatky o ďalšom vývoji ich automatizovaného systému riadenia SAE úrovne 4/5. Partneri tiež očakávajú, že získajú ďalšie informácie o tom, ako možno automobily bez vodiča integrovať do systému intermodálnej mobility, ktorý zahŕňa aj verejnú dopravu a spoločnú jazdu automobilmi.

Bosch, Mercedes-Benz, San José – partneri pre budúcnosť mobility

V polovici roka 2017 bolo San José prvým mestom v USA, ktoré prizvalo súkromné spoločnosti, aby vykonali skúšobné testovanie automatizovanej jazdy a analyzovali rastúce výzvy v cestnej doprave. Najmä v preťaženej mestskej prevádzke môže permanentné 360-stupňové snímanie okolia v prípade samoriadiacich vozidiel potenciálne zvýšiť bezpečnosť a ich plynulý štýl jazdy môže zlepšiť dopravný tok. „Ako mesto chceme vedieť viac o tom, ako automatizovaná vozidlá môžu pomôcť zvýšiť bezpečnosť a znížiť dopravné zápchy, a tiež zvýšiť dostupnosť, udržateľnosť a inkluzivitu mobility. Projekt Mercedes-Benz a Bosch nadväzuje na rozsiahle ciele "inteligentného mesta" San José. Pomôže nám tiež vypracovať pravidlá pre prácu s novými technológiami a pripraviť sa na dopravný systém budúcnosti,“ hovorí Dolan Beckel, riaditeľ pre mestskú inováciu v San José. „Ak sa má automatizovaná jazda stať každodennou realitou, musí táto technológia pracovať spoľahlivo a bezpečne. A to je tiež dôvod, prečo potrebujeme vykonávať skúšobné testovanie, akým je náš pilotný projekt v San José,“ hovorí Dr. Michael Fausten, vedúci vývoja pre automatizovanú jazdu v mestách v spoločnosti Robert Bosch GmbH. „Nie sú to len automatizované vozidlá, ktoré musia preukázať svoju odolnosť. Musíme sa tiež presvedčiť o tom, že budú do mestskej mobility pasovať ako dielik puzzle. A práve tieto dve veci môžeme vyskúšať v San José,“ hovorí Dr. Uwe Keller, vedúci pre autonómnu jazdu v spoločnosti Mercedes-Benz AG.

Od augusta do novembra sa zástupcovia projektu pripojili k zamestnancom mesta San José, aby o projekte diskutovali s niekoľkými komunitnými organizáciami. Na siedmich stretnutiach medzi susedstvom a obchodnými skupinami tím diskutoval o cieľoch projektu, demonštroval technológiu vozidlá, vysvetlil vrstvy bezpečnosti zabudované do projektu a prijal návrhy pre budúce prípady použitia.

Partnerstvo Bosch a Mercedes-Benz v USA a Európe

Už dva a pol roka spolupracujú Bosch a Mercedes-Benz na riešeniach pre automatizovanú jazdu v mestách. Ich spoločným cieľom je systém riadenia pre plne automatizované vozidlá bez vodiča SAE úrovne 4/5 vrátane softvéru na správu vozidiel. Nezameriavajú sa pritom na prototypy, ale na vývoj systému pripraveného na výrobu, ktorý možno integrovať do rôznych typov a modelov vozidiel. Pri vývoji softvéru na riadenie pohybu vozidiel sa partneri zámerne nespoliehajú iba na umelú inteligenciu a časovo náročné testovanie. Ich inžinieri využívajú tiež simulácie a špeciálne vyvinuté prostriedky zameriavajúce sa výslovne na typy jazdných situácií, ku ktorým v cestnej premávke dochádza len veľmi zriedka. Na tento účel majú inžinieri v skúšobnom a technologickom centre v Immendingene v Nemecku tiež možnosť využívať skúšobnú plochu s rozlohou 100 000 metrov štvorcových, ktorá je navrhnutá špeciálne na automatizovanú jazdu. Na tejto ploche je možné s vysokou presnosťou a neobmedzene často opakovať náročné dopravné situácie. Pre Bosch a Mercedes-Benz sú najvyššou prioritou dôkladnosť a bezpečnosť. Spolupráca sa navyše nezameriava výlučne na cestné a poveternostné podmienky v Spojených štátoch. Jedna časť tímu totiž sídli v Sunnyvale, meste v Silicon Valley medzi San José a San Franciscom, a druhá časť tvorená inžiniermi z oboch spoločností pracuje v oblasti Stuttgart.

Aliancia využíva rozhodovanie na krátku vzdialenosť a priamu komunikáciu

Nech už pracujú kdekoľvek, spolupracovníci spoločnosti Bosch a Mercedes-Benz sedia spoločne pri jednom stole. Tým sú zaistené rozhodovania na krátku vzdialenosť a rýchla výmena informácií naprieč jednotlivými odbormi. Spolupracovníci sa tak môžu vždy spoľahnúť na vedomosti a odborné znalosti svojich kolegov v materských spoločnostiach. Know-how spoločnosti Bosch siahajúce od senzorov, riadiacich jednotiek a systémov riadenia a bŕzd až po celé automobilové podsystémy tak možno bez problémov doplniť o dlhoročné skúsenosti spoločnosti Mercedes-Benz v oblasti integrácie a výroby vozidiel. Rovnaké je to aj s rozdelením práce v rámci projektu. Úlohou spoločnosti Mercedes-Benz je pripraviť spoločne vyvinutý pohonný systém na montáž do vozidla a poskytnúť potrebné vozidlá na vývoj, prístroje a skúšobné vozové parky. Bosch v rámci spomínanej spolupráce vyvíja a vyrába komponenty pre potreby automatizovaného riadenia v mestách.

Platforma umožňujúca integráciu automatizovaných vozidiel do taxislužby

Špeciálne pre svoj pilotný projekt automatizovanej služby ride-hailing prizvali Bosch a Mercedes-Benz ďalšieho partnera: Daimler Mobility AG vyvíja a testuje platformu pre vozový park, ktorá bude sprevádzať fázu pilotnej prevádzky. To umožňuje potenciálnym partnerom v oblasti ride-hailingu bezproblémovo integrovať vozidlá bez vodiča (Mercedes-Benz) do ich portfólia služieb. Platforma riadi ako samoriadiace vozidlá, tak aj konvenčné vozidlá vrátane prevádzky a údržby. Na jeseň roku 2019 bola v Bay Area uvedená do prevádzky služba mobility pre konvenčne poháňané vozidlá Mercedes-Benz. Táto služba je dostupná aj v Berlíne, v hlavnom meste Nemecka.

Fotografie:

#2898099, #2898100, #2898101, #2898102, #2898103

Kontakt pre novinárov:

Jörn Ebberg
Tel.: +49 711 811-26223
Twitter: @joernebberg

Mobility Solutions je najväčšou obchodnou oblasťou Bosch Group. Jej predaj za rok 2018 dosiahol čiastku 47,6 miliardy eur, čo zodpovedá podielu 61 percent na celkovom predaji skupiny. Vďaka tomu je Bosch Group jedným z najväčších dodávateľov automobilového priemyslu. Mobility Solutions sleduje víziu mobility, ktorá je bez nehôd, bez emisií a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastiach automatizácie, elektrifikácie a konektivity. Pre zákazníkov sú tak výsledkom integrované riešenia mobility. Medzi hlavné obchodné oblasti patria: vstrekovacia technika a vedľajšie agregáty pre spaľovacie motory, rozmanité riešenia pre elektrifikáciu pohonu, bezpečnostné systémy pre automobily, asistenčné systémy a funkcie pre automatizovanú jazdu, technika pre užívateľsky prívetivé informačné a zábavné systémy a komunikácia presahujúca rámec vozidla, servisné koncepty, ako i technika a služby pre obchod s motorovými vozidlami. Bosch priniesol dôležité inovácie v automobilovej technike, napríklad elektronické ovládanie motoru, stabilizačný systém ESP alebo systém priameho vstrekovania nafty common rail.

Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 403 000 zamestnancov (stav k 31. 12. 2019). Podľa predbežných údajov dosiahol predaj firmy za rok 2019 hodnotu 77,9 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 440 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Základom pre ďalší rast firmy je jej sila inovácií. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 72 000 ľudí v 125 lokalitách po celom svete.

Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.sk, www.twitter.com/BoschPress.

Stále hľadáte niečo?