Suche

Viac ako len oko: Nová generácia chytrých okuliarov s technológiami Bosch

Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Vďaka inovatívnemu systému Light Drive sú inteligentné okuliare vôbec prvýkrát transparentné, ľahké a štýlové

 • Svetovo prvé riešenie transparentných inteligentných okuliarov na celodenné nosenie
 • Light Drive je najmenší systém na trhu: zníženie hĺbky o 30 percent
 • Vysoko efektívny, ľahký systém váži menej ako 10 gramov
 • Poskytuje vysokokvalitný a jasný obraz, a to aj na priamom slnečnom svetle
 • Rýchla integrácia zobrazovacieho riešenia Light Drive na kľúč
 • Navštívte Bosch na CES®: LVCC, Central Hall, stánok #12401

Na CES® v Las Vegas v Nevade Bosch Sensortec uvádza na trh jedinečný inovatívny optický systém Smartglasses Light Drive pre inteligentné okuliare. Modul Smartglasses Light Drive od spoločnosti Bosch v sebe ukrýva kompletné riešenie s jediným zdrojom, ktorý je tvorený zrkadlami MEMS, optickými prvkami, senzormi a inteligentným softvérovým pripojením. Toto integrované riešenie poskytuje čistý vizuálny zážitok s neskresleným a vždy ostrým obrazom – dokonca aj na priamom slnečnom svetle.

Bosch Sensortec prvýkrát integroval prelomovú technológiu Bosch Light Drive do systému inteligentných okuliarov. Používateľom sa tak dostávajú do rúk transparentné a nenápadné inteligentné okuliare vhodné na celodenné nosenie. Túto technológiu možno tiež použiť na optimalizáciu výkonu systémov vlnovodu, pre ktoré už Bosch Sensortec vyvíja integrované riešenia.

Systém Light Drive funguje bez zvonka viditeľného displeja alebo kamery, čo boli dve úskalia, ktoré doteraz bránili úspechu inteligentných okuliarov na trhu. Vďaka menšej veľkosti sa môžu vývojári inteligentných okuliarov zaobísť bez mohutného, ťažkopádneho vyhotovenia typického pre mnoho dnešných modelov. Vôbec prvýkrát umožňuje systém na kľúč menšie, ľahšie a štýlovejšie dizajny, ktoré splnia požiadavky každého používateľa na vzhľad a pohodlie. Veľmi malý modul je tiež ideálnym doplnkom pre tých, ktorí nosia normálne okuliare na korekciu zraku – čo je významný trh, pretože šesť z desiatich ľudí používa korekčné šošovky každý deň.

„Systém Smartglasses Light Drive je v súčasnosti najmenším a najľahším produktom na trhu, a preto je schopný premeniť takmer všetky bežné dioptrické okuliare na inteligentné okuliare,“ hovorí Dr. Stefan Finkbeiner, výkonný riaditeľ Bosch Sensortec. „Odstránením rozptyľujúcich spôsobov používania telefónu môžu inteligentné okuliare prispieť k zvýšeniu bezpečnosti jazdy a znížiť nutkanie používateľov neustále kontrolovať na svojich mobilných zariadeniach notifikácie alebo správy.“

Inovatívne riešenie Smartglasses Light Drive od spoločnosti Bosch Sensortec dláždi cestu budúcnosti bez digitálnej únavy. Systém poskytuje dokonalú rovnováhu informácií v reálnom čase v handsfree režime a minimalistickom formáte, takže je ideálny pre aplikácie vrátane navigácie, volania a notifikácie, ako sú alarmy, pripomenutie kalendára a platformy na zasielanie správ, ako sú WhatsApp a Wech. Zvlášť užitočné sú aj informácie založené na poznámkach, ako sú zoznamy úloh a nákupný zoznam, recepty alebo montážne pokyny, pri ktorých potrebuje mať používateľ voľné ruky.

Doteraz sa tieto aplikácie obmedzovali najmä na zariadenia s fyzickými displejmi, ako sú inteligentné telefóny alebo inteligentné hodinky. Inteligentné okuliare minimalizujú spoločensky neprijateľné správanie, ako je nutkavé kontrolovanie telefónu, a vďaka transparentným a pohotovým navigačným pokynom bez nutnosti použitia rúk pomáhajú zvyšovať bezpečnosť vodiča. Nová technológia Bosch Light Drive rozširuje rozsah a dostupnosť aplikácií a informácií v spojení s okamžitým prístupom k relevantným dátam, sociálnym médiám a intuitívnemu ovládaniu prehrávania zvuku.

Inovatívna technológia v malom balení

Mikroelektromechanický systém (MEMS) založený na snímači kolimovaného svetla vnútri modulu Bosch Smartglasses Light Drive sníma holografický prvok (HOE) integrovaný do šošovky inteligentných okuliarov. Tento HOE presmeruje svetelný lúč na povrch ľudskej sietnice a vytvorí obraz s vysokým rozlíšením.

Táto technológia umožňuje bezpečné prehliadanie prakticky všetkých informácií z pripojeného mobilného zariadenia, napríklad spárovaného smartfónu, a ich prekrytie na bezpečnom a pohodlnom mieste bez použitia rúk. Premietaný obraz s vysokým rozlíšením je vďaka možnosti prispôsobenia jasu ostrý aj za priameho slnečného svetla, čo zaisťuje súkromie.

Technológia Light Drive od spoločnosti Bosch je kompatibilná so zakrivenými a korekčnými šošovkami, vďaka čomu je táto nová technológia atraktívna a dostupná aj pre používateľov, ktorí nosia dioptrické okuliare. Nevýhodou doterajšej konkurenčnej zobrazovacej technológie boli dúhové odlesky a závoj svetla, oboje viditeľné po vypnutí systému, takzvané rušivé svetlo. Oproti tomu technológia Light Drive od spoločnosti Bosch poskytuje príjemnú celodennú optickú priehľadnosť s minimálnou citlivosťou na rušivé svetlo, čo znamená, že je zobrazenie vždy krištáľovočisté a rozptyľujúce vnútorné odrazy sú minulosťou.

Najmenšie riešenie na trhu umožňuje štýlový dizajn inteligentných okuliarov

Nový kompletný systém Light Drive na kľúč je najmenším porovnateľným riešením na trhu, ktoré v porovnaní s existujúcimi riešeniami prináša zníženie hĺbky o 30 percent. Meria približne 45 – 75 mm x 5 – 10 mm x 8 mm (D x V x Š, v závislosti od integrácie zákazníka) a váži menej ako 10 gramov. To uľahčuje výrobcom okuliarov flexibilne zmenšiť šírku rámu okuliarov a vytvoriť štýlový dizajn a eliminovať značne robustný dizajn inteligentných okuliarov prvej generácie. Spoločenská prijateľnosť a široké prijatie majú potenciál urobiť z retinálnych technológií Light Drive ďalší boom pre výrobcov zobrazovacích zariadení spotrebnej elektroniky.

Komplexné riešenie pre výrobcov inteligentných okuliarov

Bosch Sensortec ponúka riešenie Light Drive na kľúč – navrhnuté a integrované tak, aby zaisťovalo trvalo vysokú kvalitu, spoľahlivosť a výkon a zároveň umožňovalo rýchlo reagovať na požiadavky trhu a zákazníkov na úpravy produktov. Bosch Sensortec je jediným koncovým poskytovateľom retinálnej technológie Light Drive a túto pozíciu ešte posilňuje vďaka ponuke širokej škály doplnkových zariadení a riešení. Modul smartglasses je obohatený o niekoľko senzorových riešení, ako sú inteligentný senzor Bosch BHI260, snímač barometrického tlaku BMP388 a magnetometer BMM150. Tieto senzory umožňujú intuitívne funkcie používateľského rozhrania na zvýšenie pohodlia pri práci s okuliarmi, ako sú napríklad funkcie multi-tap na ráme.

Riešenie Smartglasses Light Drive od spoločnosti Bosch bude k dispozícii v roku 2021 pre veľkoobjemových výrobcov pod číslom produktu BML500P.

Zdroje:

Referencia:
„Koľko ľudí na svete nosí okuliare?“
URL: https://www.reference.com/world-view/many-people-world-wear-glasses-e1268cfa00bdbd41 [05. 11. 2019].

Jan-Willem Bruggink (2013):
„Viac ako 6 z 10 ľudí nosí okuliare alebo kontaktné šošovky.“
URL: https://www.cbs.nl/en-gb/news/2013/38/more-than-6-in-10-people-wear-glasses-or-contact-lenses [05. 11. 2019].

Kontakt pre novinárov:

Silvia Mayer
Tel.: +49 7121 35-18453
Email: Silvia.Mayer@bosch-sensortec.com

Christian Hoenicke
Tel.: +49 7121 35-35924
Twitter: @BoschMEMS

YouTube: Pozrite sa na riešenie smartglasses v akcii tu.

Bosch na CES 2020:

 • TLAČOVÁ KONFERENCIA: Pondelok, 6. januára 2020, 9:00 – 10:30 miestneho času, v Ballrooms B, C a D, Mandalay Bay Hotel, Las Vegas South Convention Center, Level 2.
 • STÁNOK: Utorok až piatok, 7. – 10. januára 2020 v Central Hall, stánok #12401
 • SLEDUJTE hlavné udalosti Bosch na CES 2020 na Twitteri: #BoschCES
 • PANELOVÉ DISKUSIE S ODBORNÍKMI BOSCH:
  Streda, 8. januára 2020, 10:15 – 11:15 miestneho času
  Udalosť na tému „Rast učňovského vzdelávania pre 'New Collar' Jobs“
  s Charliem Ackermanom, senior viceprezidentom pre ľudské zdroje, Las Vegas, South Convention Center

Bosch Sensortec GmbH, stopercentne vlastnená dcérska spoločnosť Robert Bosch GmbH, vyvíja a uvádza na trh široké spektrum mikroelektromechanických senzorov (MEMS) a riešenia pre smartfóny, tablety, wearables, AR/VR, drony, roboty, inteligentné domácnosti a aplikácie pre Internet vecí (IoT). Produktové portfólio zahŕňa 3-osové senzory zrýchlenia, senzory rýchlosti otáčania a geomagnetické senzory, integrované 6-osové a 9-osové senzory, inteligentné senzory, senzory tlaku, vlhkosti a plynové senzory, optické mikrosystémy, ako aj príslušné softvérové riešenia. Spoločnosť Bosch Sensortec si od svojho založenia v roku 2005 vybudovala na príslušných trhoch vedúce postavenie v oblasti technológií. Od roku 1995 je spoločnosť Bosch priekopníkom a firmou s vedúcim postavením na trhu v oblasti senzorov MEMS a doposiaľ predala vyše 10 miliárd týchto senzorov. Viac ako každý druhý smartfón využíva senzor od Bosch Sensortec.

Viac informácií na www.bosch-sensortec.com alebo na twitter.com/boschMEMS.

Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 410 000 zamestnancov (stav k 31. 12. 2018). Predaj firmy za rok 2018 dosiahol hodnotu 78,5 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 460 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Základom pre ďalší rast firmy je jej sila inovácií. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 68 700 ľudí v 130 lokalitách po celom svete.

Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.sk, twitter.com/BoschPresse.

Stále hľadáte niečo?