Suche

Tlačová informácia #Internet vecí

CES 2020: Bosch predstavuje inteligentnú technológiu „Stvorenú pre život“

Bosch CES 2020

Stánok Bosch: Central Hall, #12401/Twitter #BoschCES

 • Ocenenie: Spoločnosť Bosch dostala dvakrát ocenenie Best of Innovation Award – za svoj 3D displej pre vozidlá a za jeden ďalší produkt.
 • Vesmírna misia: Systém Bosch z oblasti AI analyzuje nástroje na palube ISS.
 • Vhodné na každodenné použitie: Technológia Bosch prináša revolúciu v dizajne inteligentných okuliarov.
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Stuttgart, Nemecko / Las Vegas, NV, USA – Na CES® 2020 v Las Vegas, Central Hall, stánok #12401 od 7. do 10. januára 2020 Bosch predstavuje prepojené produkty pre mobilitu a domácnosť. Hlavná pozornosť na veľtrhu je zameraná na riešenia, ktoré využívajú umelú inteligenciu (AI) alebo ktoré boli s jej pomocou vyvinuté alebo vyrobené. Medzinárodný dodávateľ technológií a služieb sa zasadzuje o to, aby AI bola pre človeka bezpečná, spoľahlivá a zrozumiteľná, či už vo výrobe, v inteligentných domácnostiach alebo pri automatizovanej jazde.

CES 2020 Innovation Awards: ocenené riešenia Bosch

Na CES 2020 dostala spoločnosť Bosch dvakrát najvyššie ocenenie Innovation Awards a získala aj ďalšie tri „Honoree“ ocenenia. CES Innovation Awards je každoročná súťaž organizovaná Asociáciou spotrebných technológií (CTA), ktorá zahŕňa 28 kategórií a slúži ako ukazovateľ budúcich trendov. Okrem 3D displeja pre automobily získala prestížne ocenenie Best Innovation Award svetová novinka divízie Car Multimedia. Podrobnosti budú poskytnuté po začatí veľtrhu. Obe novinky taktiež získali ocenenie „Honoree“ v ďalšej kategórii. Po začatí veľtrhu bude vyhlásené tiež tretie ocenenie „Honoree“. Ide o riešenie Bosch v oblasti zdravotníctva.

3D displej – prináša do priestoru auta tretí rozmer: Nový 3D displej od spoločnosti Bosch využíva pasívnu 3D technológiu na vytvorenie realistického trojrozmerného efektu obrázkov a varovných signálov. To umožňuje v porovnaní s konvenčnými displejmi rýchlejšie zachytenie vizuálnych informácií, čím sa znižuje rozptyľovanie vodiča. Tento zobrazovací systém s priestorovou hĺbkou navyše nevyžaduje žiadne ďalšie funkcie, ako sú sledovanie očí alebo 3D okuliare.

Čo si nesmiete nechať ujsť

SoundSee – inteligentné uši pre ISS (AI inside): SoundSee od spoločnosti Bosch nie je väčší ako box na obed, a pritom je vybavený najmodernejšou umelou inteligenciou (AI). SoundSee je už na obežnej dráhe a čoskoro bude nasadený na palube na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). SoundSee je umiestnený na lietajúcom autonómnom robotovi Astrobee NASA a využíva integrované mikrofóny na zachytávanie okolitého hluku vo vesmíre, ktoré následne analyzuje s využitím algoritmov AI. Pomocou umelej inteligencie môže SoundSee analyzovať audio dáta a zistiť prípadné anomálie a upozorniť na to, že je potrebné vykonať údržbu. Tieto audio dáta budú od jari 2020 odosielané na pozemnú kontrolnú stanicu špecifikovanú zo strany NASA vo vývojovom centre Bosch v Pittsburghu. SoundSee bol vyvinutý spoločne s firmou Astrobotic v rámci výskumnej spolupráce NASA.

Inteligentné okuliare Light Drive – nikdy nestratíte prehľad: Bosch Sensortec predstavuje inteligentné okuliare Light Drive – svetovo prvé riešenie, vďaka ktorému sa z bežných okuliarov stávajú inteligentné okuliare. Integrovaný projekčný systém sa skladá zo zrkadiel MEMS, optických prvkov, senzorov a inteligentného softvérového prepojenie. Inteligentné okuliare Light Drive sú o viac ako tretinu tenšie ako doterajšie riešenia na trhu a vážia menej ako desať gramov. Krištáľovočisté obrázky premietané do zorného poľa používateľa sú jasne rozoznateľné aj na priamom slnečnom svetle. Ide o navigačné informácie a textové správy až po položky kalendára a prevádzkové pokyny – v závislosti od informácií získaných z inteligentného telefónu alebo inteligentných hodiniek.

Monitorovanie interiéru – bezpečnosť, komfort a pohodlie pre všetkých cestujúcich (AI inside): Tento systém monitorovania interiéru vozidla od spoločnosti Bosch na základe pohybu viečok, smeru pohľadu a polohy v sede deteguje, či je vodič ospalý alebo sa pozerá na inteligentný telefón – a varuje ho pred kritickými situáciami. Monitoruje aj interiér vozidla a určuje, koľko cestujúcich je vo vozidle a kde sedia. To umožňuje v prípade núdze optimalizovať prevádzku bezpečnostných systémov, ako sú airbagy. Systém navyše zvyšuje komfort a pohodlie cestujúcich. Napríklad automaticky aktivuje uložené osobné nastavenia pre polohu sedadiel. V budúcnosti, keď budú vozidlá v čiastočne automatizovanom jazdnom režime, napríklad na diaľnici, sa monitorovací systém vodiča stane nenahraditeľným partnerom: kamera zaistí, že vodič môže kedykoľvek bezpečne znovu prevziať kontrolu nad svojim vozidlom.

Bosch IoT Shuttle – budúcnosť mobility: Poskytovatelia služieb mobility (MSP) budú v budúcnosti čoraz častejšie využívať kyvadlovú dopravu, aby mohli ponúkať prispôsobenú mobilitu na vyžiadanie – či už v prípade cestnej nákladnej alebo osobnej prepravy. Na veľtrhu CES predstavuje Bosch na svojej IoT Shuttle technológii riešenia, ktoré spoločnosť ponúka výrobcom automobilov a MSP pre elektrifikáciu, automatizáciu, pripojenie a personalizáciu prostriedkov kyvadlovej dopravy. Portfólio spoločnosti zahŕňa oveľa viac, než len komponenty – od hladko prepojených služieb mobility, ktoré používateľom poskytujú flexibilitu prevádzky, správu, dobíjanie a údržbu ich vozového parku až po zaistenie bezpečnej cesty.

Mobilita zajtrajška: výber riešení a služieb

Inteligentná predná kamera: porozumenie obrazu pomocou počítačového videnia a AI (AI inside): Táto kamera deteguje objekty, rozdeľuje ich do tried, ako sú vozidlá, chodci alebo kolesá, a meria ich pohyb. Kamera navyše interpretuje to, čo vidí, a je schopná rozlišovať, okrem iného, medzi jazdným pruhom a trávnatou alebo inou štruktúrou krajnice – a to dokonca aj bez dopravného značenia. V preťaženej mestskej doprave môže kamera tiež rýchlo a spoľahlivo rozpoznať a klasifikovať zle viditeľné alebo prechádzajúce vozidlá a cyklistov a prechádzajúci chodcov. Vozidlo tak môže aktivovať výstražné alebo núdzové brzdenie. Táto inteligentná kamera je založená na know-how spoločnosti Bosch a je integrovaná do čipu známeho ako V3H od japonskej spoločnosti Renesas. Zlepšuje tiež staršie dostupné asistenčné systémy vodičov a rozširuje rozsah ich použitia. Vďaka tomu by mohlo dôjsť napríklad k zlepšeniu automatických systémov núdzového brzdenia, čím by sa zabránilo zrážke vozidla s rôznymi druhmi zvierat.

Radarové senzory – priestorové senzory pre zložité jazdné situácie: Najnovšia generácia radarových senzorov Bosch je ešte lepšie v zachytení okolia vozidla, a to aj za zlého počasia alebo za zhoršených svetelných podmienok. Ich väčší detekčný rozsah, široký uhol otvorenia a vysoké uhlové rozlíšenie znamenajú, že automatické systémy núdzového brzdenia môžu reagovať ešte spoľahlivejšie.

Automatizované parkovanie v parkovacích domoch – plne automatizované parkovacie služby: Tento spoločný vývoj spoločností Bosch a Daimler je prvým systémom SAE úrovne 4, ktorý bol príslušnými orgánmi v Nemecku schválený na každodenné použitie. Senzory pre infraštruktúru parkovacích garáží a komunikačné technológie sú od spoločnosti Bosch. Do konca roka 2021 sa očakáva, že automatizovaným parkovaním bude vybavených tucet ďalších parkovacích garáží. S týmto cieľom Bosch spolupracuje s prevádzkovateľmi parkovacích garáží a developermi veľkých realitných projektov.

Počítač vozidla – elektronická architektúra novej generácie: Jedným z kľúčov k prepojenej, automatizovanej a elektrifikovanej mobilite zajtrajška je elektronická architektúra vozidiel. Nové a vysokovýkonné riadiace jednotky vozidiel nielenže v budúcnosti výrazne zlepšia výkonnosť vozidiel, ale znížením počtu elektronických riadiacich jednotiek (ECU) sa tiež zníži hmotnosť a zložitosť interakcií medzi komponentmi a systémami. Počítače pre vozidlá od spoločnosti Bosch zvýšia na začiatku budúceho desaťročia výpočtový výkon o faktor 1000. Spoločnosť už vyvíja tieto typy počítačov pre automatizované riadenie, pohonnú jednotku a integráciu informačných systémov a asistenčných funkcií vodiča.

Perfectly Keyless – inteligentný telefón ako kľúč od auta: V budúcnosti bude Perfectly Keyless používať na komunikáciu medzi vozidlom a inteligentným telefónom nielen bluetooth, ale aj ultraširokopásmové pripojenie (UWB), novú komunikačnú technológiu, ktorá je už v prípade niektorých inteligentných telefónov k dispozícii. UWB umožňuje lokalizáciu inteligentných telefónov s presnosťou na niekoľko centimetrov. Mimoriadne bezpečná je tiež komunikácia s vozidlom. Bosch v súčasnosti spolupracuje s partnermi na štandardizácii prenosu dát medzi inteligentnými telefónmi a vozidlami. Na veľtrhu CES predstavuje Bosch predvádzacie vozidlo, v ktorom Perfectly Keyless prvýkrát využíva UWB.

Systém palivových článkov – elektromobilita na dlhé vzdialenosti: Mobilné palivové články ponúkajú dlhé dojazdy, krátke časy doplňovania paliva a – vďaka vodíku vyrábaného z obnoviteľných zdrojov energie – prevádzku elektrických vozidiel bez emisií. Bosch v súčasnosti v spolupráci so švédskou spoločnosťou Powercell pracuje na komercializácii zásobníka palivových článkov. Okrem zásobníka, ktorý premieňa vodík na elektrickú energiu, vyvíja Bosch všetky potrebné systémové komponenty až po fázu prípravy na sériovú výrobu.

Rolling Chassis – platforma pre elektromobilitu: Elektrické pohony, riadiace systémy, brzdy – Bosch má vo svojom portfóliu všetky stavebné kamene pre elektromobilitu. V rámci vývojového partnerstva s firmou Benteler, expertom na podvozky a automobilové technológie, demonštruje spoločnosť Bosch, ako môže vyzerať vzájomná integrácia všetkých produktov Bosch pre elektrické vozidlá. Ukážkový Rolling Chassis, okrem iného, pomáha spoločnosti Bosch strategicky zdokonaľovať produkty, aby spĺňali tieto integračné požiadavky.

Elektrická náprava – technológia SiC pre vysokovýkonné elektrické vozidlá: Bosch predstavuje svoju novú Performance e-nápravu, ktorej súčasťou sú nové technologické riešenia pre ďalšie zvýšenie účinnosti a výkonovej hustoty elektrických pohonov. Nová pohonná jednotka sa vyznačuje zlepšenou účinnosťou systému až o 96 percent, čo v testovacom cykle WLTP rozširuje dojazd vozidla až o 6 percent. A pri 3 kilowattoch výkonu na kilogram je výkonová hustota o 50 percent vyššia ako v prípade predchádzajúcej e-nápravy. Tieto vylepšenia sa podarilo dosiahnuť vďaka priekopníckemu použitiu polovodičov z karbidu kremíka (SiC) vo výkonovej elektronike a tiež priestorovo úspornému usporiadaniu elektrického motora, výkonovej elektroniky a prenosu.

Prepojené bicykle – riešenia, ktoré prinášajú zážitok 2.0 z jazdy na bicykli: S palubným počítačom Kiox máte počas jazdy neustály prehľad o tréningových dátach, ako sú rýchlosť, pulz a váš vlastný výkon. Po skončení jazdy je možné dáta vyhodnotiť v inteligentnej aplikácii ebike Connect alebo na online portáli. Kiox sa pýši aj novou prémiovou funkciou s názvom Lock, ktorá poskytuje digitálnu ochranu pred krádežou. Vďaka novému SmartphoneHub majú ebikeri navyše možnosť vychutnať si pri jazde plné prepojenie vďaka aplikácii COBI.Bike, ktorá ponúka širokú škálu funkcií – od navigácie a fitness sledovania až po spojenie so službami a aplikáciami tretích strán, ako sú Apple Health, Google Fit a komoot.

Inteligentní pomocníci: bezpečnosť a pohodlie na cestách aj doma

Home Connect – rozšírená platforma pre každého: Bosch rozširuje ponuku svojich služieb pre internet vecí (IoT) pre domácnosti. Home Connect, otvorená platforma IoT pre všetko, čo sa týka domácich spotrebičov od spoločnosti Bosch a ďalších značiek, na ktorej už spolupracuje približne 40 partnerov, sa rozširuje z kuchyne do celej domácnosti. Od polovice roka 2020 ponúkne Home Connect tiež ovládanie prepojených zariadení, ako sú osvetlenie, kúrenie, bezpečnosť a zábava naprieč rôznymi výrobcami. Počet partnerských spoločností by sa mal viac ako zdvojnásobiť a urobiť tak z domácnosti ešte komfortnejšie, príjemnejšie a efektívnejšie miesto.

Application Store – všetko pod jednou strechou: Konektivita IoT hrá kľúčovú úlohu, a to najmä pokiaľ ide o bezpečnostnú technológiu. Dcérska spoločnosť Bosch Security and Safety Things teraz vyvinula vlastnú IT platformu s cieľom čo najefektívnejšej koordinácie zariadení, softvéru a dát pre video a bezpečnostné aplikácie v komerčných budovách. Vďaka tejto platforme už nie je potrebné tráviť čas testovaním kompatibility aplikácie so zamýšľaným použitím a je tak zaistená rýchla implementácia systémov. Ukážkové aplikácie z oblasti prepojeného bývania a mobility bude možné vidieť na veľtrhu CES.

Spexor – pocit bezpečia kedykoľvek a kdekoľvek: Toto kompaktné mobilné výstražné zariadenie možno umiestniť všade tam, kde je bezpečnosť prvoradou záležitosťou. Či už doma, v aute, v obytnom vozidle alebo záhradnom dome – Spexor je spoľahlivý strážca a okamžite nahlási akékoľvek vlámanie. Zariadenie je vybavené senzormi hluku, pohybu a tlaku vzduchu a GPS. Ak zariadenie deteguje votrelca, odošle varovanie na inteligentný telefón používateľa cez Wi-Fi alebo bezdrôtovú technológiu IoT s nízkou spotrebou energie (LPWA).

Kontakt pre novinárov:

Melita Delic, Tel.: +49 711 811-48617, +49 160 7020086
Trix Böhne, Tel.: +49 30 32788-561, +49 173 5239774
Irina Ananyeva, Tel.: +49 711 811-47990, +49 152 59753284
Annett Fischer, Tel.: +49 711 811-6286, +49 152 08651292
Christiane Wild-Raidt, Tel.: +49 711 811-6283, +49 152 22978802

Bosch na CES 2020:

 • TLAČOVÁ KONFERENCIA: Pondelok, 6. januára 2020, 9:00 – 10:30 miestneho času, v Ballrooms B, C a D, Mandalay Bay Hotel, Las Vegas South Convention Center, Level 2.
 • STÁNOK: Utorok až piatok, 7. – 10. januára 2020 v Central Hall, stánok #12401
 • SLEDUJTE hlavné udalosti Bosch na CES 2020 na Twitteri: #BoschCES
 • PANELOVÉ DISKUSIE S ODBORNÍKMI BOSCH:
  Streda, 8. januára 2020, 10:15 – 11:15 miestneho času
  Udalosť na tému „Rast učňovského vzdelávania pre ,New Collar‘ Jobs“
  s Charliem Ackermanom, senior viceprezidentom pre ľudské zdroje, Las Vegas, South Convention Center

Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 395 000 zamestnancov (stav k 31. 12. 2020). Za rok 2020 dosiahla firma obrat 71,6 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 440 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Základom pre ďalší rast firmy je jej sila inovácií. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 73 000 ľudí v 129 lokalitách po celom svete a takmer 34 000 softvérových inžinierov..

Spoločnosť založil v roku 1886 v Stuttgarte Robert Bosch (1861–1942) ako „dielňu pre jemnú mechaniku a elektrotechniku“. Obchodno-právna štruktúra spoločnosti Robert Bosch GmbH zaisťuje podnikateľskú samostatnosť Bosch Group. To umožňuje spoločnosti dlhodobo plánovať a investovať do dôležitých podnikateľských zámerov pre zabezpečenie budúcnosti. Deväťdesiatštyri percent majetkových podielov Robert Bosch GmbH patrí verejno-prospešnej spoločnosti Robert Bosch Stiftung GmbH (Nadácia Roberta Boscha). Ostatné podiely vlastní rodina Roberta Boscha, cez spoločnosť vlastnenú rodinou a cez spoločnosť Robert Bosch GmbH. Väčšinové hlasovacie práva však má spoločnosť Robert Bosch Industrietreuhand KG, priemyselný trust, ktorá taktiež vykonáva funkciu vlastníkov.

Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.sk, twitter.com/BoschPress.

Stále hľadáte niečo?