Suche

Stále v stope

Kristína Gáliková >

X

Míľniky z 25 rokov ESP ® v spoločnosti Bosch

Takmer pol milióna nehôd so zranením osôb, ktoré sa nestali a 15 000 zachránených životov – a len v EÚ. To je doterajšia bilancia ESP®, ktorý bol po prvýkrát uvedený na trh v roku 1995. Bola to dlhá cesta, ktorá začala pre viac ako 25 rokmi. Míľniky elektronického stabilizačného programu spoločnosti Bosch:

1983: Výskumníci v spoločnosti Bosch prišli s prvými úvahami na zlepšenie stability pri prudkom brzdení v zákrutách. Ako základ má slúžiť protiblokovací brzdový systém (ABS), uvedený na trh v roku 1978. Prvý návrh: Flexibilná zmena prešmyku na každom kolese na zlepšenie ovládateľnosti vozidla pri brzdení v zákrutách.

1984: Založenie vývojového tímu k 1 júlu. Úloha: Ďalší vývoj ABS smerom ku systému riadenia bŕzd so zlepšenou ovládateľnosťou vozidla v prípade hroziaceho šmyku v zákrutách. V tejto situácii by vozidlo malo zostať stabilné a ovládateľné, ak to fyzikálne sily umožňujú.

1992: Založenie spoločného „projektového domu“ v blízkosti závodu Bosch Schwieberdingen. Tvoria ho vývojoví odborníci spoločnosti Bosch a výrobca automobilov Daimler-Benz, ktorý neskôr tento systém použije ako prvý. Ako plánovaný čas vývoja do sériovej výroby je dohodnutých 36 mesiacov.

1995: Predstavenie ESP® novinárom v kupé triedy Mercedes-Benz S v máji, uvedenie na trh v septembri v kupé a sedanu (voliteľné za príplatok, štandardné len pri špičkovej motorizácii, dvanásťvalcový motor.)

1997: Testovacie vozidlo Mercedes-Benz triedy A, ktorá bola práve uvedená na trh, sa počas ostrého vyhýbajúceho manévra prevracia na bok. Po tomto tzv. losom teste švédskeho automobilového časopisu sa výrobca automobilov rozhoduje sériovo vybaviť triedu A systémom ESP®. Potom nasledujú ostatní výrobcovia.

1998: Srdce ESP®, snímač rýchlosti otáčania, je realizovaný prvýkrát vo forme mikromechanického senzora (MEMS). Bosch vyrába tieto senzory s mikroskopickými pohyblivými štruktúrami od roku 1995. Vďaka tomu je ESP® menší a odolnejší, menej citlivý, spoľahlivejší a lacnejší.

2003: Bosch oslavuje 10 miliónov ESP® systémov dodaných zákazníkom. Táto technológia je na trhu už osem rokov. So zvyšujúcim sa počtom vyrobených kusov sa „záchranca životov“ v nasledujúcich rokoch presadil do automobilovej kompaktnej triedy a dokázal sa etablovať v malých autách.

2011: Dopravní experti a politici stále viac uznávajú výhody ESP®. Ochrana proti šmyku je povinná v mnohých krajinách, napríklad v Európskej únii. Systém tam bol zavedený postupne, pôvodne od novembra 2011 pre nové typy osobných a úžitkových vozidiel a od 1. novembra 2014 pre všetky novo registrované automobily a úžitkové vozidlá.

2016: Európsky patentový úrad (EPO) udeľuje Antonovi von Zantenovi cenu European Inventor Award 2016 v kategórii Celoživotný prínos. Rodený Holanďan viedol v spoločnosti Bosch 35 člennú vývojovú skupinu ESP®.

2020: ESP® oslavuje 25 rokov. V uplynulom štvrťroku Bosch ochranu proti šmyku neustále vyvíjal a doposiaľ vyrobil viac ako 250 miliónov systémov ESP®.

Kontakt pre novinárov:

Caroline Schulke
Tel.: +49 711 811-7088
Twitter: @BoschPress

Mobility Solutions je najväčšou obchodnou oblasťou Bosch Group. Jej obrat za rok 2019 dosiahol čiastku 46,8 miliardy eur, čo zodpovedá podielu 60 percent na celkovom predaji skupiny. Vďaka tomu je Bosch Group jedným z najväčších dodávateľov automobilového priemyslu. Mobility Solutions sleduje víziu mobility, ktorá je bez nehôd, bez emisií a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastiach automatizácie, elektrifikácie a konektivity. Pre zákazníkov sú tak výsledkom integrované riešenia mobility. Medzi hlavné obchodné oblasti patria: vstrekovacia technika a vedľajšie agregáty pre spaľovacie motory, rozmanité riešenia pre elektrifikáciu pohonu, bezpečnostné systémy pre automobily, asistenčné systémy a funkcie pre automatizovanú jazdu, technika pre užívateľsky prívetivé informačné a zábavné systémy a komunikácia presahujúca rámec vozidla, servisné koncepty, ako i technika a služby pre obchod s motorovými vozidlami. Bosch priniesol dôležité inovácie v automobilovej technike, napríklad elektronické ovládanie motoru, stabilizačný systém ESP alebo systém priameho vstrekovania nafty common rail.

Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 400 000 zamestnancov (stav k 31. 12. 2019). Za rok 2019 dosiahla firma obrat 77,7 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 440 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Základom pre ďalší rast firmy je jej sila inovácií. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 72 600 ľudí v 126 lokalitách po celom svete a takmer 30 000 softvérových inžinierov.

Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.sk, twitter.com/BoschPress.

Stále hľadáte niečo?