Suche

Od stieračov čelného skla k ABS pre eBike

Kristína Gáliková >

X

Dvanásť inovácií od spoločnosti Bosch pre väčšiu bezpečnosť premávky

ESP® – tri písmená s veľkým účinkom. Od svojho uvedenia na trh v roku 1995 predchádza elektronický stabilizačný program nehodám spôsobeným šmykom a každý rok zachraňuje ľudské životy. Pomocou inovácií ako je ESP® Bosch zvyšuje bezpečnosť cestnej premávky po celé desaťročia – len krátky výber:

1926: Stierač predného skla

Zbohom zlej viditeľnosti: Skladá sa z elektrického motora, ktorý prostredníctvom slimáka a prevodovky poháňa rameno s gumeným poťahom, elektrický stierač od firmy Bosch konečne zaistil jasný výhľad cez čelné sklo. V 1959 nasledovalo elektrické ostrekovanie skiel. Jediným stlačením tlačidla elektrické čerpadlo rozstreklo presné množstvo vody cez jednu alebo viac trysiek na kapote na čelné sklo.

1927: Servo brzda pre úžitkové vozidlá

Po roku 1900 sa automobily stali výkonnejšími a rýchlejšími, ale brzdná sila s vyššími rýchlosťami krok nedržala. Spoločnosť Bosch preto vyvinula pneumatický posilňovač bŕzd pre ťažké úžitkové vozidlá, ktoré mali pri plnom naložení veľmi dlhé brzdné dráhy. Systém využil podtlak v sacom potrubí motora a znížil spotrebnú silu na pedál na tretinu.

1928: Brzdový asistent Bosch

V roku 1927 Bosch použil inovatívnu techniku bŕzd taktiež pre osobné automobily. Výzva spočívala v tom, aby bola kompaktnejšia, aby sa zmestila do malého a úzkeho motorového priestoru a aby bola lacnejšia. Táto technika sa etablovala a stala sa štandardom. Rovnako ako pri brzde nákladného automobilu od firmy Bosch, musel vodič nohou vyvinúť len tretinovú silu na pedál a súčasne sa o tretinu skrátila brzdná dráha.

1957: Asymetrické stretávacie svetlá

V roku 1913 uviedol Bosch do sériovej výroby nový svetelný systém. Skladal sa z generátora, svetlometov, batérie a regulačného spínača. Od zavedenia „Bosch svetla“ sa systémy neustále zlepšovali, mali ale jednu nevýhodu: oslňovanie protiidúcej premávky. Ako na cestách rástol počet automobilov, stával sa tento problém stále viac nepríjemnejším a nebezpečnejším. V roku 1957 Bosch predstavil asymetrické stretávacie svetlá. Tie menej oslňujú protiidúcu premávku a lepšie osvetľujú vlastný jazdný pruh.

1978: Protiblokovací brzdový systém ABS

Po deviatich rokoch vývoja v spoločnosti Bosch začal v roku 1978 úspešný príbeh elektronicky ovládaného štvorkolesového protiblokovacieho brzdového systému ABS pre osobné automobily. Systém ABS zníži brzdový tlak, keď sa kolesá zablokujú, a potom ho opäť zvýši - až 40krát za sekundu. Vďaka tomu je brzdná dráha krátka aj na šmykľavom povrchu a auto zostáva ovládateľné. Pri motocykloch nariadila EÚ systém pre všetky novo schválené typy od roku 2016.

1980: Elektronické ovládanie airbagov

V roku 1980 bola spoločnosť Bosch prvým európskym výrobcom, ktorý vyrábal elektronické aktivačné zariadenie pre systémy pasívnej bezpečnosti, čím stanovil štandardy v oblasti bezpečnosti premávky. Aktivačné zariadenie pozostávalo z troch komponentov s celkom asi 170 súčiastkami a ovládalo airbag vodiča. Bolo použité po prvýkrát vo vozidle Mercedes-Benz triedy S. V dnešných vozidlách je nainštalovaných až deväť airbagov. Aktivujú sa individuálne v závislosti na nehodovej situácii.

1986: Systém regulácie prešmyku pohonu ASR

Systém regulácie prešmyku pohonu ASR zabraňuje pretáčaniu hnacích kolies. Elektronické ovládanie znižuje rýchlosť otáčania pretáčajúcich sa hnacích kolies, dokiaľ znovu nezískajú plnú trakciu. ASR je raným príkladom prepojenia rôznych elektronických systémov v automobile. Ak ASR zareaguje, zasiahne do ovládania motora alebo brzdy: Aj keď je pedál plynu zošliapnutý naplno, znižuje sa výkon motora alebo sa aktivuje brzda, dokiaľ kolesá znovu nezískajú plnú trakciu. ASR môže takisto jednotlivo brzdiť jedno koleso a presmerovať silu na iné hnacie koleso, ak má lepšiu trakciu.

1995: MEMS do veľkej série

V 80. rokoch 20. storočia spoločnosť Bosch robila výskum smerom k menším, spoľahlivejším a energeticky účinnejším senzorom z dôvodu rastúceho množstva dát senzorov vo vozidle. Zahájenie veľkosériovej výroby v roku 1995 položilo základný kameň pre boom drobných pomocníkov, ktorí poskytujú riadiacim jednotkám vozidla dáta o tom, či vozidlo brzdí alebo akceleruje a kam ide. Tieto informácie sú mimo iné dôležité pre bezpečnostné systémy, ako je napr. ESP®.

1995: Elektronický stabilizačný program ESP®

ESP® porovnáva pomocou inteligentných senzorov 25krát za sekundu, či auto ide tam, kam vodič šoféruje. Ak tomu tak nie je, zasiahne. Znížením krútiaceho momentu motora a brzdením jednotlivých kolies pomáha vodičovi stabilizovať vozidlo a zabrániť nehodám z dôvodu šmyku. Od svojho uvedenia v roku 1995 ESP® len v EÚ zabránil takmer pol miliónu nehôd a zachránil viac ako 15 000 životov. Bosch tento rok oslavuje výročie: 250 miliónov predaných ESP® od začiatku sériovej výroby pred 25 rokmi.

2010: Prediktívny systém núdzového brzdenia

Rastúci počet senzorov a ich prepojenie vo vozidle umožnilo úplne nové aplikácie: Systém núdzového brzdenia, ktorý bol uvedený do sériovej výroby v roku 2010, využíva prepojenie radarových a video senzorov s ESP®. V prípade hroziacich kolízií podporuje vodiča v niekoľkých fázach. Systém najprv upozorní vodiča, že je nevyhnutné núdzové brzdenie. Ak vodič nereaguje, systém vykoná čiastočné brzdenie a ak vodič nezasiahne, aktivuje sa núdzové brzdenie.

2013: Stabilizačný systém pre motocykle MSC

V roku 1995 spoločnosť Bosch prišla s ESP® pre automobily a v roku 2013 aj so systémom pre jednostopové vozidlá. Stabilizačný systém pre motocykle (MSC) zaisťuje maximálnu možnú stabilitu vo všetkých jazdných situáciách: pri brzdení a akcelerácii, pri jazde v priamom smere a v zákrutách. Senzory kolies merajú rýchlosť otáčania kolies, senzor náklonu registruje náklon a uhol naklonenia. Ak systém zistí, že koleso má tendenciu sa zablokovať, brzdiaci tlak sa za zlomok sekundy zníži a znovu obnoví, takže na každom kolese je vždy toľko brzdného tlaku, koľko je nutné na udržanie kolesa tesne pod hranicou zablokovania. To môže motocyklistom zachrániť život.

2018: eBike ABS

Bosch vyrába protiblokovacie brzdové systémy pre automobily od roku 1978 a pre motocykle od roku 1995. V roku 2018 k ním pribudlo ABS pre elektrobicykle, ktoré Bosch vyvinul v spolupráci s výrobcom bŕzd Magura. Prvý sériovo vyrábaný protiblokovací brzdový systém pre pedelece znižuje riziko pádu v kritických situáciách. Pomocou tohto ABS predného kolesa sú hydraulické brzdy a elektronický brzdový systém presne koordinované. Senzory otáčania kolies monitorujú rýchlosť oboch kolies. Akonáhle hrozí zablokovanie predného kolesa, systém reguluje brzdiaci tlak a optimalizuje tak jazdnú stabilitu – a to je veľké plus pre bezpečnosť. Vďaka regulácii zdvihu zadného kolesa sa taktiež znižuje riziko prevrátenia. V prípade extrémneho brzdenia ABS dávkuje brzdnú silu na prednom kolese, takže zadné koleso sa rýchlo znovu dostane do kontaktu so zemou.

Kontakt pre novinárov:

Caroline Schulke
Tel.: +49 711 811-7088
Twitter: @BoschPress

Mobility Solutions je najväčšou obchodnou oblasťou Bosch Group. Jej obrat za rok 2019 dosiahol čiastku 46,8 miliardy eur, čo zodpovedá podielu 60 percent na celkovom predaji skupiny. Vďaka tomu je Bosch Group jedným z najväčších dodávateľov automobilového priemyslu. Mobility Solutions sleduje víziu mobility, ktorá je bez nehôd, bez emisií a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastiach automatizácie, elektrifikácie a konektivity. Pre zákazníkov sú tak výsledkom integrované riešenia mobility. Medzi hlavné obchodné oblasti patria: vstrekovacia technika a vedľajšie agregáty pre spaľovacie motory, rozmanité riešenia pre elektrifikáciu pohonu, bezpečnostné systémy pre automobily, asistenčné systémy a funkcie pre automatizovanú jazdu, technika pre užívateľsky prívetivé informačné a zábavné systémy a komunikácia presahujúca rámec vozidla, servisné koncepty, ako i technika a služby pre obchod s motorovými vozidlami. Bosch priniesol dôležité inovácie v automobilovej technike, napríklad elektronické ovládanie motoru, stabilizačný systém ESP alebo systém priameho vstrekovania nafty common rail.

Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 400 000 zamestnancov (stav k 31. 12. 2019). Za rok 2019 dosiahla firma obrat 77,7 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 440 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Základom pre ďalší rast firmy je jej sila inovácií. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 72 600 ľudí v 126 lokalitách po celom svete a takmer 30 000 softvérových inžinierov.

Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.sk, twitter.com/BoschPress.

Stále hľadáte niečo?