Suche

Tlačová informácia #Biznis a ekonomika

Stále inteligentnejšie senzory: Umelá inteligencia prináša revolúciu pre fitness tracking

Samoučiaci sa AI senzor umožňuje individuálne riešenia pre nositeľnú elektroniku a inteligentné slúchadlá

  • Prvý samoučiaci sa senzor umelej inteligencie pre nositeľnú elektroniku a inteligentné slúchadlá
  • Jedinečné samoučiace a individuálne nastaviteľné funkcie zjednodušujú používateľom prevádzkovanie fitness aktivít na mieru
  • Kompletné riešenie znižuje čas vývoja, náklady a zložitosť, a predovšetkým spotrebu energie pri automatickom trackingu
  • Edge AI nevyžaduje pripojenie ku cloudu: zníženie latencie, lepšia ochrana dát
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Drepy, sedy-ľahy alebo tréning s kettlebellom: typov fitness cvičení je dnes nekonečné množstvo. Veľa fitness trackerov alebo inteligentných hodiniek však môže sledovať iba obmedzený počet aktivít a nie vždy spoľahlivo detegujú cvičenie z dôvodu rôznych štýlov pohybu, prístrojov, výšky a úrovne výkonu používateľov. Ako riešenie tohto problému vyvinula spoločnosť Bosch Sensortec úplne nový samoučiaci snímač pohybu, ktorý prepožičiava umelú inteligenciu (AI) elektronickým prístrojom nositeľným na tele alebo v uchu, tzv. Wearables príp. Hearables: samoučiaci sa AI snímač BHI260AP.

Samoučiaci sa senzor umelej inteligencie spôsobí revolúciu v používaní fitness prístrojov – od dnešného veľmi jednostranného prístupu k interaktívnemu spôsobu tréningu.

Dr. Stefan Finkbeiner, generálny riaditeľ spoločnosti Bosch Sensortec

Senzor umožňuje výrobcom Wearables príp. Hearables ponúkať vysoko personalizovaný fitness tracking – pomocou samoučiaceho sa AI softvéru integrovaného do senzora. Rozpoznáva a reaguje na mnoho rôznych pohybov a môže sa naučiť akúkoľvek novú fitness aktivitu založenú na opakujúcich sa rutinách. Používatelia tak môžu byť zároveň tréneri aj trénujúci.

„Samoučiaci sa senzor umelej inteligencie spôsobí revolúciu v používaní fitness prístrojov – od dnešného veľmi jednostranného prístupu k interaktívnemu spôsobu tréningu,“ hovorí Dr. Stefan Finkbeiner, generálny riaditeľ spoločnosti Bosch Sensortec. „Tento nový snímač kombinuje skúsenosti z oblasti inteligentných pohybových senzorov s našou vysokou kompetenciou v inovatívnom vývoji softvéru.“

Jeden softvér – štyri funkcie

Samoučiaci sa AI softvér pre nový senzor Bosch Sensortec je k dispozícii so štandardnou zostavou viac než pätnástich prednastavených fitness aktivít, čo umožňuje jeho okamžité použitie. Okrem toho ponúka štyri funkcie produktu: Učenie, personalizáciu, automatické sledovanie a optimalizáciu. V režime učenia môže každý používateľ pridať nové fitness aktivity, ktoré neboli pôvodne podporované, a prispôsobiť tak zariadenie svojim individuálnym potrebám. Funkcia personalizácie umožňuje používateľom prispôsobiť súčasné, predprogramované aktivity vlastnému individuálnemu štýlu, čím sa zvyšuje presnosť počítania kalórií a analýzy aktivity.

S funkciou Auto Track môžu trénujúci automaticky sledovať svoje fitness aktivity bez manuálneho zásahu a analyzovať ich intenzitu v priebehu času na základe typu a počtu aktivít – to umožňuje vytrvalostný a silový tréning. Okrem toho môžu výrobcovia pridať nové fitness aktivity bez upravovania softvéru alebo bez prístupu k originálnemu záznamu. Nové prenosné cvičenia môžu poskytovať tréneri alebo elitní športovci, čo používateľom umožňuje porovnávať sa s tými najlepšími a učiť sa od odborníkov alebo známych. Tieto vlastnosti zvyšujú pridanú hodnotu Wearables a Hearables a pomáhajú výrobcom prístrojov diferencovať.

Vzhľadom na to, že AI beží na samostatnom senzore (edge AI), nie je potrebné pripojenie ku cloudu alebo smartfónu. Dáta zostávajú súkromné, aktivity je možné priebežne sledovať a analyzovať bez pripojenia k internetu. Edge AI tiež minimalizuje latenciu a spotrebu energie, takže používatelia získajú rýchlu spätnú väzbu v reálnom čase a nemusia tak často nabíjať svoje zariadenie.

Kompletné riešenie s mnohými možnosťami softvéru

Nový senzor bude k dispozícii výrobcom ako integrovaný systém v pakete (SiP), ktorý obsahuje hardvér, softvér a integrovanú umelú inteligenciu. To skracuje čas vývoja a náklady výrobcov nositeľných zariadení a zároveň skracuje dobu potrebnú pre uvedenie na trh.

Okrem samoučiaceho sa AI softvéru ponúka Bosch Sensortec širokú škálu softvérových riešení pre nový senzor BHI260AP. Výrobcovia nositeľných prístrojov môžu jednoducho nahrať potrebný softvér na senzor a umožniť tak riešenie pre konkrétnu aplikáciu, vrátane sledovania orientácie, sledovania polohy (PDR) a plávania. Senzor rozpoznáva štyri rôzne plavecké štýly: motýlik, znak, prsia a voľný spôsob. Vzhľadom na to, že BHI260AP je plne programovateľný senzor, môžu výrobcovia do BHI260AP integrovať svoj vlastný softvér alebo nahrať vlastné riešenia v závislosti od kontextu používateľa. Inteligentný programovateľný senzor ponúka digitálny podpis, ktorý chráni špecifické riešenia zákazníkov pred neoprávneným použitím.

Aby bol vývoj nositeľných riešení založených na umelej inteligencii ešte jednoduchší, ponúka Bosch Sensortec tzv. Applicationboard spolu s BHI260AP Shuttleboard, ktorý je možné bezdrôtovo pripojiť k inteligentným telefónom prostredníctvom Bluetooth Low Energy (BLE).

Dostupnosť

Samoučiaci sa AI senzor BHI260AP a zodpovedajúci Shuttleboard sú k dispozícii u obchodných partnerov spoločnosti Bosch Sensortec. Rôzne softvérové pakety sú na stiahnutie na webových stránkach Bosch Sensortec.

Webová stránka:

Navštívte stránku produktu

Video:

Zistite, ako nový samoučiaci sa senzor umelej inteligencie personalizuje Fitness tracking

Odborné články:

Viac o plaveckom softvéri v článku „Swim like a fish with AI“

Viac o fitness softvéri sa dozviete v článku „Me, myself and AI“

Bosch na virtuálnom veľtrhu CES 2021:

TLAČOVÁ KONFERENCIA: Pondelok 11. januára 2021 od 14:00 do 14:30 SEČ (8:00 - 8:30 EST) s Dr. Michaelom Bolleom, členom predstavenstva spoločnosti Robert Bosch GmbH, a Mikom Mansuettim, prezidentom spoločnosti Bosch pre Severnú Ameriku, na Bosch Media Service.

VIRTUÁLNY VEĽTRHOVÝ STÁNOK: 12. januára – 15. februára 2021 na www.ces.tech.

SLEDUJTE to najlepšie od spoločnosti Bosch na CES 2021 taktiež na Twitteri: #BoschCES.

DO HĹBKY S EXPERTMI ZO SPOLOČNOSTI BOSCH: 12. januára – 15. februára 2021 na www.ces.tech.

„Sustainable #LikeABosch: How a key global industry player drives carbon neutrality“ s Torstenom Kallweitom, vedúcim centrálneho oddelenia pre bezpečnosť práce, požiarnu ochranu, ochranu životného prostredia a udržateľnosť a výkonným riaditeľom CTO Bosch Climate Solutions GmbH, a Annettou Wagnerovou, vedúcou centrálneho oddelenia pre udržateľnosť a think tank.

„Move #LikeABosch: Technology for sustainable future mobility“ s Mikom Mansuettim prezidentom spoločnosti Bosch pre Severnú Ameriku a Timom Frasierom, prezidentom divízie Automotive Electronics Severní Amerika.

„AI in action: Application examples from the fields of fitness tracking and well-being to smart cameras“ s Kaustubh Gandhi, Senior Product Manager, a Sina Isabell Springer, Business Development Manager.

„Perfectly keyless advanced“ s Timom Frasierom, prezidentom divízie Automotive Electronics Severná Amerika, Danielom Kornekom, Head of Product Area Vehicle Access (Perfectly Keyless) a Jia Hou, Business Development Manager.

Kontakt pre novinárov:

Constantin Schmauder
Tel.: +49 7121 35-31058

Christian Hoenicke
Tel.: +49 7121 35-35924

Twitter: @BoschMEMS

Bosch Sensortec GmbH, stopercentne vlastnená dcérska spoločnosť Robert Bosch GmbH, vyvíja a uvádza na trh široké spektrum mikroelektromechanických senzorov (MEMS) a riešenia pre smartfóny, tablety, wearables, AR/VR, drony, roboty, inteligentné domácnosti a aplikácie pre Internet vecí (IoT). Produktové portfólio zahŕňa 3-osové senzory zrýchlenia, senzory rýchlosti otáčania a geomagnetické senzory, integrované 6-osové a 9-osové senzory, inteligentné senzory, senzory tlaku, vlhkosti a plynové senzory, optické mikrosystémy, ako aj príslušné softvérové riešenia. Spoločnosť Bosch Sensortec si od svojho založenia v roku 2005 vybudovala na príslušných trhoch vedúce postavenie v oblasti technológií. Od roku 1995 je spoločnosť Bosch priekopníkom a firmou s vedúcim postavením na trhu v oblasti senzorov MEMS a doposiaľ predala vyše 10 miliárd týchto senzorov. Viac ako každý druhý smartfón využíva senzor od Bosch Sensortec.

Viac informácií na www.bosch-sensortec.com alebo na twitter.com/boschMEMS.

Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 400 000 zamestnancov (stav k 31. 12. 2019). Za rok 2019 dosiahla firma obrat 77,7 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 440 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Základom pre ďalší rast firmy je jej sila inovácií. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 72 600 ľudí v 126 lokalitách po celom svete a takmer 30 000 softvérových inžinierov.

Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.sk, twitter.com/BoschPress.

Stále hľadáte niečo?