Suche

Tlačová informácia #Prepojená mobilita

Systém spoločnosti Bosch varujúci pred vozidlom v protismere je teraz súčasťou automobilov ŠKODA

Záchranár z dátového cloudu

  • Novinka: Varovanie pred vozidlom v protismere priamo cez displej na prístrojovej doske vozidiel ŠKODA
  • Milióny užívateľov: Varovanie pred vozidlom v protismere prostredníctvom aplikácie pre smartfóny využíva každý mesiac 2,5 milióna aktívnych používateľov v 20 krajinách Európy
  • Varovanie, ktoré zachraňuje životy: Riešenie Bosch varuje vodičov pred vozidlom v protismere a pošle upozornenie aj druhému vodičovi
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Stuttgart, Nemecko – „Pozor, ide oproti Vám vodič v protismere!“ Každý pozná toto varovanie. Iba v Nemecku je ročne takýchto dopravných hlásení asi 2 000. Vozidlá v protismere často spôsobujú kritické situácie a bohužiaľ aj vážne nehody so smrteľnými následkami. Pomocou cloudového varovania pred vozidlom v protismere vyvinula spoločnosť Bosch riešenie, ktoré pred takým vozidlom varuje všetkých ohrozených účastníkov cestnej premávky pred nebezpečenstvom behom niekoľkých sekúnd – a oveľa rýchlejšie než dopravné hlásenie. ŠKODA je od dnes prvým výrobcom automobilov na svete, ktorý používa varovanie pred vozidlom v protismere od spoločnosti Bosch. Vďaka aplikácii infotainmentu dostanú vodiči život zachraňujúce varovanie priamo na displej prístrojovej dosky vozidla. „Naším cieľom je dostať varovanie pred vozidlom v protismere do každého automobilu – naplňujeme tak naše motto „Stvorené pre život“. „Pretože každé úmrtie a každé zranenie kvôli vozidlu v protismere je zbytočné,“ hovorí Dr. Mathias Pillin, prezident novej divízie Cross-Domain Computing Solutions spoločnosti Bosch. ŠKODA bude od prvého štvrťroku roku 2021 ponúkať svoju dopravnú aplikáciu (Traffication) s varovaním pred vozidlom v protismere od firmy Bosch v rade modelov, konkrétne ŠKODA SUPERB, SCALA, KAMIQ, KAROQ a KODIAQ. Ďalšie modely vozidiel budú nasledovať neskôr v roku 2021. „Zvyšovanie bezpečnosti cestnej premávky je pre spoločnosť ŠKODA dôležitým cieľom. S našou novou dopravnou aplikáciou (Traffication) s upozornením pred vozidlom v protismere sa k tomuto cieľu približujeme,“ hovorí Michal Vondra, produktový manažér dopravnej aplikácie (Traffication) zo spoločnosti ŠKODA.

Naším cieľom je dostať varovanie pred vozidlom v protismere do každého automobilu – naplňujeme tak naše motto „Stvorené pre život“. „Pretože každé úmrtie a každé zranenie kvôli vozidlu v protismere je zbytočné.

Dr. Mathias Pillin, prezident novej divízie Cross-Domain Computing Solutions spoločnosti Bosch

Nepredvídateľné nebezpečenstvo – vozidlo v protismere

Našťastie sa nehody spôsobené vozidlom v protismere stávajú zriedka, ale ak k nim dôjde, majú obvykle vážne následky. Vzhľadom k tomu, že každá tretia jazda v protismere skončí po 500 metroch – a v najhoršom prípade fatálne – je varovanie pred nepredvídateľným nebezpečenstvom prostredníctvom dopravného hlásenia veľmi oneskorené. Vďaka cloudovému varovnému systému Bosch priamo v hlavnej jednotke (Head Unit) vozidiel ŠKODA chcú teraz obe spoločnosti ďalej znižovať počet nehôd spôsobených vodičmi idúcimi v protismere. Ak sa vozidlo priblíži k vjazdu alebo výjazdu z diaľnice, systém automaticky anonymne odošle súčasnú polohu GPS do cloudu. Aktuálny pohyb vozidla sa potom v cloudovom prostredí Bosch porovná s povoleným smerom jazdy. V prípade neprípustných odchýlok je vodič upozornený na nesprávnu jazdu pomocou varovania na displeji. A to najlepšie: Varovanie sa objaví behom niekoľkých málo sekúnd, a preto vo väčšine prípadov predtým, než vodič nabehne na diaľnicu. Spoločnosti Bosch a ŠKODA navyše plánujú okamžite preposielať varovanie všetkým blížiacim sa účastníkom cestnej premávky v nebezpečnej oblasti. „Čím viac vozidiel je prepojených s varovaním pred vozidlom v protismere od spoločnosti Bosch, tým hustejšia je neviditeľná bezpečnostná sieť,“ hovorí Pillin. Pri opustení oblasti vjazdu alebo výjazdu diaľnice sa výmena dát medzi vozidlom a cloudom znovu preruší. Okrem zahájenia sériovej výroby varovania pred vozidlom v protismere v spoločnosti ŠKODA rokuje spoločnosť Bosch s ďalšími výrobcami automobilov, aby sa táto funkcia dostala do výbavy čo najväčšieho počtu vozidiel.

Čím viac vozidiel je prepojených s varovaním pred vozidlom v protismere od spoločnosti Bosch, tým hustejšia je neviditeľná bezpečnostná sieť.

Dr. Mathias Pillin

25 partnerov aplikácie v 20 krajinách

Varovanie pred vozidlom v protismere prostredníctvom cloudu od spoločnosti Bosch je k dispozícii ako aplikácia pre smartfóny od roku 2018, a teraz ho využíva 25 partnerov v Európe. Vďaka tomu je k dispozícii celkom 26 miliónom používateľov. Softvérový modul je integrovaný do inteligentných aplikácií rádiových staníc, poskytovateľov streamovacích, navigačných služieb a správ. V takom prípade sú anonymizované dáta GPS odoslané do cloudu pomocou smartfónu a analyzované v backende spoločnosti Bosch. Varovanie je vydávané prostredníctvom displeja smartfónu a akustického upozornenia. V Európe aktívne používa upozornenie na vozidlá v protismere od spoločnosti Bosch približne 2,5 milióna unikátnych používateľov mesačne, napríklad v Španielsku, Francúzsku, Švédsku, Nórsku, Poľsku, Taliansku a Veľkej Británii. Ešte tento rok by sa mali pripojiť používatelia z prvých krajín mimo Európy, USA a Kanady. Aktuálne cloudový backend spoločnosti Bosch vyhodnocuje viac ako 4,5 milióna jázd z hľadiska rizika výskytu vozidla v protismere – a to každý deň.

Ďalšie informácie:

Viac informácii o varovaní pred vozidlom v protismere

Kontakt pre novinárov:

Annett Fischer
Tel.: +49 711 811-6286
Email: @Annett__Fischer

Mobility Solutions je najväčšou obchodnou oblasťou Bosch Group. Jej obrat za rok 2020 dosiahol podľa predbežných výsledkov hodnoty 42,3 miliardy eur, čo zodpovedá podielu 59 percent na celkovom predaji skupiny. Vďaka tomu je Bosch Group jedným z najväčších dodávateľov automobilového priemyslu. Mobility Solutions sleduje víziu mobility, ktorá je bez nehôd, bez emisií a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastiach automatizácie, elektrifikácie a konektivity. Pre zákazníkov sú tak výsledkom integrované riešenia mobility. Medzi hlavné obchodné oblasti patria: vstrekovacia technika a vedľajšie agregáty pre spaľovacie motory, rozmanité riešenia pre elektrifikáciu pohonu, bezpečnostné systémy pre automobily, asistenčné systémy a funkcie pre automatizovanú jazdu, technika pre užívateľsky prívetivé informačné a zábavné systémy a komunikácia presahujúca rámec vozidla, servisné koncepty, ako i technika a služby pre obchod s motorovými vozidlami. Bosch priniesol dôležité inovácie v automobilovej technike, napríklad elektronické ovládanie motoru, stabilizačný systém ESP alebo systém priameho vstrekovania nafty common rail.

Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 395 000 zamestnancov (stav k 31. 12. 2020). Za rok 2020 dosiahla firma obrat 71,5 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 440 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Základom pre ďalší rast firmy je jej sila inovácií. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 73 000 ľudí v 129 lokalitách po celom svete a takmer 34 000 softvérových inžinierov.

Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.sk, twitter.com/BoschPress.

Stále hľadáte niečo?