Suche

Tlačová informácia #Pohonné systémy

Motoršport pod prúdom: Bosch a DRAGON / PENSKE AUTOSPORT sa dohodli na dlhodobom partnerstve vo Formule E

  • Technologické a vývojové partnerstvo pre elektrické pretekárske automobily
  • Bosch dodáva kompletný elektronický systém so softvérom a hardvérom
  • Rozsiahly prenos know-how medzi motošportom a sériovou výrobou zaručuje vysokú účinnosť a výkon vozidiel
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Abstatt, Los Angeles – Bosch Motorsport a tím DRAGON / PENSKE AUTOSPORT Formula E sa dohodli na dlhodobom technologickom a vývojovom partnerstve pre vozidlá pretekárskeho tímu so sídlom v Los Angeles a Veľkej Británii v seriáli majstrovstiev sveta ABB FIA Formula E. V rámci tejto spolupráce vyvíja spoločnosť Bosch elektronický systém riadenia vozidiel s hardvérovými a softvérovými modulmi, ktorý je špeciálne prispôsobený požiadavkám vozidiel Formuly E.

Jadrom systému je centrálna riadiaca jednotka vozidla MS 50.4P. Okrem funkcií motora a centrálneho energetického manažmentu ovláda aj ďalšie funkcie vozidla, ako je rekuperácia brzdnej energie a displej v kokpite vodiča. „Spolupráca so spoločnosťou DRAGON dopĺňa náš úspešný záväzok ako sériového sponzora Formuly E. Týmto partnerstvom spoločnosť Bosch potvrdzuje svoje tvrdenie, že je popredným poskytovateľom riešení pohonov ako v oblasti elektromobility pre sériové vozidlá, tak aj v elektrifikovanom motoristickom športe,“ hovorí Dr. Markus Heyn, člen predstavenstva spoločnosti Robert Bosch GmbH. Prvé nasadenie inovatívneho systému riadenia vozidiel v pretekoch je plánované na jar 2021 a prípravy sú v plnom prúde. Okrem iného Bosch plánuje vyvinúť kompletný elektrický pohon pre deviatu sezónu Formuly E.
Jay Penske, majiteľ a šéf tímu DRAGON / PENSKE AUTOSPORT, dodal: „Sme veľmi radi, že môžeme spoločne so spoločnosťou Bosch zahájiť našu cestu do Formuly E a sme veľmi vďační za podporu od spoločnosti Bosch Engineering a celého globálneho tímu Bosch. Prostredníctvom našej spolupráce vytvárame platformu pre spoločnosť Bosch, ktorá predstavuje jedinečné odborné znalosti spoločnosti v oblasti vývoja technológií špecifických pre Formulu E. Zároveň v rámci našich prezentačných aktivít môžeme ukázať úlohu, ktorú zohráva spoločnosť Bosch ako líder na trhu v elektrifikácii odvetví mobility. Dlhodobé partnerstvo, ktoré bolo uzavreté, predstavuje pre náš tím významný prelom. Teším sa na prvé výsledky našej spolupráce na pretekárskej trati v tejto sezóne, keď v priebehu roka predstavíme náš nový paket PENSKE AUTOSPORT.“

Kompletný technický paket od spoločnosti Bosch

Centrálny riadiaci systém vozidla Bosch je srdcom elektroniky elektrických pretekárskych vozidiel tímu DRAGON / PENSKE AUTOSPORT. Spoločnosť Bosch vyvinula káblový zväzok pre zabezpečenie optimálnej integrácie do vozidiel na mieru. Okrem toho spoločnosť Bosch vybavuje vývojové vozidlo tímu dáta loggermi, aby zlepšila výskumné a testovacie schopnosti tímu. Aby bolo možné čo najlepšie prispôsobiť novú elektroniku celému vozidlu, Bosch taktiež ponúka cloudové riešenie LTE RaceConnect pre telemetrický prenos a analýzu dát počas vývoja a testovacích jázd. To poskytuje konštruktérom pretekárskeho tímu kľúčové namerané dáta z vozidla, pohonu a pneumatík, aby ich mohli rýchlo a efektívne analyzovať a optimalizovať.

Vzhľadom k tomu, že vo Formule E je veľa komponentov daných predpismi, výkon elektronického systému významne prispieva k úspechu v pretekoch. „Naším cieľom pri optimalizácii riadiaceho softvéru je vždy nájsť optimálnu rovnováhu medzi energetickou účinnosťou a časom na kolo za všetkých podmienok na trati a v pretekoch, aby sme mohli naplno využiť potenciál vozidla. Pomáha nám s tým komplexný prenos know-how v Bosch medzi sériovým vývojom a aplikáciami pre pretekársku dráhu,“ hovorí Dr. Klaus Böttcher, vedúci spoločnosti Bosch Motorsport. Príkladom sú funkcie energetického manažmentu v MS 50.4P. Jazdné správanie vozidla sa dynamicky prispôsobuje tak, aby sa pri danom množstve energie dosiahol čo najrýchlejší čas na kolo. Centrálny riadiaci systém vozidla navyše zaisťuje maximálnu mieru využitia energie v interakcii medzi elektrickou a hydraulickou brzdou, prispôsobuje pohon a brzdu individuálnym pretekárskym podmienkam a optimalizuje tak spätnú väzbu vozidla vodičovi.
Nicolas Mauduit, EVP a technický riaditeľ spoločnosti DRAGON / PENSKE AUTOSPORT, vysvetlil: „Partnerstvo so spoločnosťou Bosch znamená, že tím má prístup k dôležitým novým zdrojom, aby mohol naše vývojové aktivity ešte lepšie škálovať. Prístup k jedinečným znalostiam spoločnosti Bosch o hardvéri a softvéri podporuje náš tím v súťaži s najväčšími svetovými výrobcami vozidiel vo veľmi konkurenčnej sérii pretekov. Spoločne sme tvrdo pracovali na tom, aby sme mohli túto sezónu zahájiť úplne pripravení – teším sa na náš nový paket PENSKE EV-5, vybavený elektronikou a hardvérom Bosch, ktorý sa prvýkrát postaví na štart na jar a tiež na to, až uvidíme prvé výsledky našej intenzívnej spolupráce.“

Mobility Solutions je najväčšou obchodnou oblasťou Bosch Group. Jej obrat za rok 2020 dosiahol podľa predbežných výsledkov hodnoty 42,3 miliardy eur, čo zodpovedá podielu 59 percent na celkovom predaji skupiny. Vďaka tomu je Bosch Group jedným z najväčších dodávateľov automobilového priemyslu. Mobility Solutions sleduje víziu mobility, ktorá je bez nehôd, bez emisií a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastiach automatizácie, elektrifikácie a konektivity. Pre zákazníkov sú tak výsledkom integrované riešenia mobility. Medzi hlavné obchodné oblasti patria: vstrekovacia technika a vedľajšie agregáty pre spaľovacie motory, rozmanité riešenia pre elektrifikáciu pohonu, bezpečnostné systémy pre automobily, asistenčné systémy a funkcie pre automatizovanú jazdu, technika pre užívateľsky prívetivé informačné a zábavné systémy a komunikácia presahujúca rámec vozidla, servisné koncepty, ako i technika a služby pre obchod s motorovými vozidlami. Bosch priniesol dôležité inovácie v automobilovej technike, napríklad elektronické ovládanie motoru, stabilizačný systém ESP alebo systém priameho vstrekovania nafty common rail.

Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 395 000 zamestnancov (stav k 31. 12. 2020). Za rok 2020 dosiahla firma obrat 71,5 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 440 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Základom pre ďalší rast firmy je jej sila inovácií. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 73 000 ľudí v 129 lokalitách po celom svete a takmer 34 000 softvérových inžinierov.

Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.sk, twitter.com/BoschPress.

Stále hľadáte niečo?