Stuttgart, Nemecko – presnejší než oko a ucho, rýchlejší než myseľ. Umelá inteligencia zachytáva a spracováva terabajty dát behom niekoľkých sekúnd a pomáha ľuďom na prvý pohľad porozumieť zložitým vzťahom a iniciovať opatrenia. Bosch Centrum pre umelú inteligenciu (BCAI) vyvinulo systém založený na umelej inteligencii, ktorý v ranej fáze deteguje anomálie a narušenia výrobného procesu, spoľahlivo znižuje počet nepodarkov a zvyšuje kvalitu produktov. „Použitie umelej inteligencie robí továrne efektívnejšími, produktívnejšími, šetrnejšími k životnému prostrediu – a výrobky ešte lepšími. Naše nové riešenie umelej inteligencie poskytuje závodom miliónové úspory,“ uviedol člen predstavenstva spoločnosti Bosch Dr. Michael Bolle v stredu 3. marca pri príležitosti digitálnej konferencie umelej inteligencie „AI CON“ spoločnosti Bosch. V pilotných závodoch, v ktorých sa už používa riešenie umelej inteligencie, bolo možné dosiahnuť ročných úspor vo výške jedného až dvoch miliónov eur. Napríklad v závode v Hildesheime boli vďaka umelej inteligencii zistené a odstránené poruchy v procesných krokoch. Tým sa skrátili doby cyklu liniek približne o 15 percent. Rovnako aj štúdie potvrdzujú efekt umelej inteligencie. Z plošného nasadenia umelej inteligencie v Nemecku ťaží najmä Priemysel 4.0. S viac ako 50 percentami (182 miliárd eur), ktoré sú distribuované naprieč rôznymi priemyselnými odvetviami, je najväčší potenciál pre úsporu nákladov vo výrobe podporovanej umelou inteligenciou (zdroj: Verband der Internetwirtschaft e.V. a Arthur D. Little, 2019). V spoločnosti Bosch bude riešenie umelej inteligencie vyvinutej spoločnosťou BCAI, zavedené spočiatku v približne 50 závodoch zameraných na výrobu spojenú s hnacím ústrojenstvom po celom svete a pripojené k viac ako 800 výrobným linkám. V analytickej platforme potom bude každý deň ukladaná viac ako miliarda dátových správ. Následne Bosch plánuje nasadiť riešenie umelej inteligencie v celej spoločnosti vo svojich približne 240 závodoch. Získané skúsenosti a technologické know-how navyše vstupujú do vývoja nových technológií umelej inteligencie pre výrobu.
Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 394 500 zamestnancov (stav k 31. 12. 2020). Za rok 2020 dosiahla firma podľa predbežných výsledkov obrat 71,6 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 440 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Základom pre ďalší rast firmy je jej sila inovácií. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 73 000 ľudí v 126 lokalitách po celom svete a takmer 30 000 softvérových inžinierov..
Spoločnosť založil v roku 1886 v Stuttgarte Robert Bosch (1861–1942) ako „dielňu pre jemnú mechaniku a elektrotechniku“. Obchodno-právna štruktúra spoločnosti Robert Bosch GmbH zaisťuje podnikateľskú samostatnosť Bosch Group. To umožňuje spoločnosti dlhodobo plánovať a investovať do dôležitých podnikateľských zámerov pre zabezpečenie budúcnosti. Deväťdesiatštyri percent majetkových podielov Robert Bosch GmbH patrí verejno-prospešnej spoločnosti Robert Bosch Stiftung GmbH (Nadácia Roberta Boscha). Ostatné podiely vlastní rodina Roberta Boscha, cez spoločnosť vlastnenú rodinou a cez spoločnosť Robert Bosch GmbH. Väčšinové hlasovacie práva však má spoločnosť Robert Bosch Industrietreuhand KG, priemyselný trust, ktorá taktiež vykonáva funkciu vlastníkov.
Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.sk, twitter.com/BoschPress.