Suche

Tlačová informácia #Prepojená mobilita
Zdieľať tlačovú informáciu

V roku 2022 investuje Bosch do svojich polovodičových závodov viac než 400 miliónov eur

Drážďany, Reutlingen a Penang sa rozširujú

  • Bosch reaguje na rastúci dopyt po čipoch.
  • Závod na výrobu čipov z 300 mm kremíkových dosiek v Drážďanoch sa bude rozširovať rýchlejšie.
  • V Reutlingene bude do konca roku 2023 vybudovaných nových 4 000 metrov štvorcových „čistých“ výrobných priestorov.
  • Bosch vytvorí 150 pracovných miest vo vývoji polovodičov v Reutlingene.
  • Nové testovacie centrum pre polovodiče bude postavené v malajskom Penangu.
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Stuttgart, Nemecko – Vo svetle globálneho nedostatku čipov pokračuje Bosch v investíciách do tejto oblasti. Len niekoľko týždňov po otvorení novej továrne na výrobu čipov v Drážďanoch oznamuje táto technologická a servisná spoločnosť ďalšiu deväťcifernú investíciu do svojich zariadení na výrobu čipov. Len v roku 2022 plánuje Bosch investovať viac než 400 miliónov eur do rozšírenia svojich polovodičových závodov v Drážďanoch, Reutlingene a malajskom Penangu. „Dopyt po čipoch stále rýchlo rastie. Najmä v súčasnej situácii preto dôsledne rozširujeme výrobu polovodičov, aby sme mohli našim zákazníkom poskytnúť čo najlepšiu možnú podporu,“ hovorí Dr. Volkmar Denner, predseda predstavenstva spoločnosti Bosch. Väčšina investícií bude v roku 2022 použitá na ešte rýchlejšie rozšírenie výrobných priestorov v novom závode na výrobu čipov na základe technológie 300 mm kremíkových dosiek v Drážďanoch. Približne 50 miliónov eur z plánovanej čiastky poputuje v budúcom roku aj do závodu na výrobu polovodičov v Reutlingene pri Stuttgarte. V rokoch 2021 až 2023 tu Bosch investuje celkovo 150 miliónov eur do ďalších „čistých“ priestorov. Spoločnosť Bosch buduje v malajskom Penangu testovacie centrum na polovodiče na zelenej lúke. Od roku 2023 sa tu budú testovať hotové polovodičové čipy a senzory. „Plánované investície opäť dokazujú strategický význam našich vlastných výrobných kapacít v kľúčovej technológii polovodičov,“ hovorí Denner.

Dopyt po čipoch stále rýchlo rastie. Najmä v súčasnej situácii preto dôsledne rozširujeme výrobu polovodičov, aby sme mohli našim zákazníkom poskytnúť čo najlepšiu možnú podporu.

Dr. Volkmar Denner, predseda predstavenstva spoločnosti Bosch.

Rychlejší nábeh v Drážďanoch, nové „čisté“ priestory v Reutlingene

„Naším cieľom je zahájiť výrobu polovodičov v Drážďanoch skôr, ako bolo plánované, a zároveň rozšíriť kapacitu „čistých“ priestorov v Reutlingene. Každý ďalší čip z našej výroby v súčasnej situácii pomôže,“ hovorí Harald Kröger, člen predstavenstva spoločnosti Bosch. Celkovo sa plocha „čistých“ priestorov v Reutlingene zväčší zo súčasných 35 000 metrov štvorcových o viac ako 4 000 metrov štvorcových v dvoch krokoch. Prvý krok – rozšírenie výrobnej plochy pre 200-milimetrové kremíkové dosky o 1 000 metrov štvorcových na celkových 11 500 metrov štvorcových – bol už dokončený. V posledných mesiacoch boli kancelárske priestory na tieto účely premenené na „čisté“ priestory a prepojené s existujúcou továrňou pomocou mosta. Výroba polovodičov v nových priestoroch beží od septembra. „Výrobnú kapacitu pre polovodiče z 200-milimetrových dosiek sme už zvýšili približne o desať percent,“ hovorí Kröger. Investícia na tento účel predstavovala 50 miliónov eur (v roku 2021). Spoločnosť tak reaguje hlavne na zvýšený dopyt po senzoroch MEMS a výkonových polovodičoch z karbidu kremíka. V druhom kroku bude do konca roku 2023 vytvorených ďalších 3 000 metrov štvorcových „čistých“ priestorov. Spoločnosť Bosch tu bude investovať ďalších 50 miliónov eur v rokoch 2022 a 2023. Bosch v Reutlingene zároveň vytvorí v oblasti vývoja polovodičov 150 nových pracovných miest.

Nové testovacie centrum v malajskom Penangu

Ďalšia časť investícií plánovaných na rok 2022 bude smerovať do nového testovacieho centra polovodičov v malajskom Penangu. Vysoko automatizovaná a prepojená továreň bude od roku 2023 slúžiť na testovanie polovodičových čipov a senzorov. Celkom má spoločnosť Bosch k dispozícii viac než 100 000 metrov štvorcových pozemkov na pevninskom páse Penangu, ktoré budú postupne zastavané. Najskôr bude vybudované testovacie centrum s rozlohou približne 14 000 metrov štvorcových – vrátane „čistých“ priestorov, kancelárií, výskumu a vývoja a tiež školiacich zariadení pre až 400 zamestnancov. Zemné práce na novej stavbe boli zahájené už na konci roku 2020. Budovy sa stavajú od mája 2021. Zahájenie prevádzky testovacieho centra je naplánované na rok 2023. Dodatočné testovacie kapacity v Penangu majú vytvoriť priestor pre budúce umiestňovanie nových technológií v továrňach spoločnosti Bosch na výrobu polovodičov, napríklad polovodičov z karbidu kremíka v Reutlingene. Vďaka novému závodu v Ázii sa naviac pre čipy výrazne skrátia dodacie lehoty a dopravné vzdialenosti.

Bosch spája svoje špecifické znalosti v oblasti polovodičov a automobilového priemyslu a vyvíja špičkové elektronické systémy. Z toho ťažia naši zákazníci a množstvo ľudí, ktorí si chcú aj v budúcnosti užívať bezpečnú a efektívnu mobilitu.

Harald Kröger, člen predstavenstva spoločnosti Bosch

Jedinečnosť polovodičov

Mikroelektronika je rozhodujúcim faktorom úspechu pre všetky oblasti podnikania spoločnosti Bosch. Spoločnosť rozpoznala potenciál tejto technológie už v začiatkoch a vyrába polovodičové súčiastky už viac ako 60 rokov. Bosch je tak jednou z mála spoločností, ktorá má okrem know-how v oblasti elektroniky a softvéru tiež hlboké znalosti v oblasti mikroelektroniky. Spoločnosť Bosch spája túto rozhodujúcu konkurenčnú výhodu so svojou silnou stránkou vo výrobe polovodičov. Technologická a servisná spoločnosť vyrába polovodičové súčiastky v Reutlingene od roku 1970. Používajú sa v automobilovom priemysle aj v spotrebnej elektronike. Moderná elektronika v automobiloch je základom pre ochranu klímy a pred nehodami v cestnej premávke a tiež pre efektivitu jazdy. „Bosch spája svoje špecifické znalosti v oblasti polovodičov a automobilového priemyslu a vyvíja špičkové elektronické systémy. Z toho ťažia naši zákazníci a množstvo ľudí, ktorí si chcú aj v budúcnosti užívať bezpečnú a efektívnu mobilitu,“ hovorí Kröger. Výroba v továrni s 300-milimetrovou technológiou kremíkových dosiek v Drážďanoch bola zahájená tento rok v júli – o pol roka skôr, než bolo plánované. Čipy vyrábané v novom závode sa spočiatku používajú v elektrickom náradí Bosch. Pre potreby automobilového priemyslu bola výroba čipov zahájená v septembri, teda o štvrť roku skôr, než bolo plánované. Od zavedenia 200-milimetrovej technológie v roku 2010 investovala spoločnosť Bosch do svojich závodov na výrobu čipov v Reutlingene a Drážďanoch viac než 2,5 miliardy eur. Okrem toho sa počíta s ďalšími miliardovými investíciami do vývoja mikroelektroniky.

Ďalšie informácie:

Factsheet o výrobe polovodičov v spoločnosti Bosch
Factsheet o výrobe polovodičov Bosch v Reutlingene

Kontakt pre novinárov:

Annett Fischer
Tel.: +49 711 811-6286
Twitter: @Annett__Fischer

Mobility Solutions je najväčšou obchodnou oblasťou Bosch Group. Jej obrat za rok 2021 dosiahol podľa predbežných výsledkov hodnoty 45,4 miliardy eur, čo zodpovedá podielu takmer 58 percent na celkovom predaji skupiny. Vďaka tomu je Bosch Group jedným z najväčších dodávateľov automobilového priemyslu. Mobility Solutions sleduje víziu mobility, ktorá je bez nehôd, bez emisií a bez stresu, a spája odborné znalosti skupiny v oblastiach automatizácie, elektrifikácie a konektivity. Pre zákazníkov sú tak výsledkom integrované riešenia mobility. Medzi hlavné obchodné oblasti patria: vstrekovacia technika a vedľajšie agregáty pre spaľovacie motory, rozmanité riešenia pre elektrifikáciu pohonu, bezpečnostné systémy pre automobily, asistenčné systémy a funkcie pre automatizovanú jazdu, technika pre používateľsky prívetivé informačné a zábavné systémy a komunikácia presahujúca rámec vozidla, servisné koncepty, ako aj technika a služby pre obchod s motorovými vozidlami. Bosch priniesol dôležité inovácie v automobilovej technike, napríklad elektronické ovládanie motoru, stabilizačný systém ESP alebo systém priameho vstrekovania nafty common rail.

Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva cca 401 300 zamestnancov (k 31. 12. 2021). Tržby firmy za rok 2021 dosiahli podľa predbežných údajov hodnoty viac než 78,8 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Vďaka svojej kompetencii v oblasti senzorovej techniky, softvéru a služieb a tiež vlastnému IoT cloudu je firma schopná ponúknuť svojim zákazníkom prepojené riešenia presahujúce rámec domény z jedného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Tie buď disponujú umelou inteligenciou (AI), alebo sú vyvíjané či vyrábané s ich pomocou. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Skupina Bosch zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a približne 440 dcérskych a regionálnych spoločností v cca 60 krajinách. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Bosch Group s viac než 400 závodmi je celosvetovo od jari 2020 CO2 neutrálna. Inovačná sila spoločnosti je základom budúceho rastu. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 76 300 ľudí v 128 lokalitách po celom svete a takmer 38 000 softvérových inžinierov.

Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.sk, twitter.com/BoschPress.

Stále hľadáte niečo?