Suche

Tlačová informácia #Inteligentná domácnosť
Zdieľať tlačovú informáciu

Bosch na virtuálnom veľtrhu CES 2022: Inteligentné technológie pre bezpečný, pohodlný a udržateľný každodenný život

Stánok Bosch sa nachádza v Centrálnej hale

  • Inovatívne: Riešenie Smart Connected Biking získalo ocenenie CES® 2022 Innovation Awards Honoree.
  • Softvérové: Bosch Showcar predstavuje softvérovo definovaný a prepojený automobil pre mobilitu dneška aj zajtrajška.
  • Mimozemské: Technológia Bosch na ISS analyzuje zvuky a odhaľuje anomálie.
  • Na každodenné použitie: Inteligentné domáce spotrebiče poskytujú väčšie pohodlie, udržateľnosť a bezpečnosť.
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Stuttgart/Las Vegas – Technológie na každú situáciu: Na veľtrhu CES v Las Vegas predstavuje Bosch prepojené, inteligentné a udržateľné produkty a služby pre lepší život – doma aj na cestách. Bosch nájdete od 4. do 8. januára 2022 na CES v centrálnej hale v stánku č. 16103.

Ocenené riešenie od spoločnosti Bosch

Spoločnosť Bosch eBike Systems získala za svoje riešenie Smart Connected Biking ocenenie CES® 2022 Innovation Awards Honoree v kategórii Vehicle Intelligence & Transportation. Ceny CES® Innovation Awards udeľuje Consumer Technology Association (CTA).

Riešenie Smart Connected Biking – zábava pri jazde na eBiku 2.0: S novou generáciou systémov od Bosch eBike Systems sa fyzický zážitok z jazdy na elektrobicykli prostredníctvom siete a aplikácie spája s tým digitálnym. Inteligentný systém sa skladá z novej aplikácie eBike Flow, riadiacej jednotky s LED displejmi, farebného displeja, batérie a pohonnej jednotky a umožňuje priebežné rozširovanie vďaka bezdrôtovým aktualizáciám. Aplikácia eBike Flow obohacuje inteligentný elektrobicykel o ďalšie digitálne funkcie, ako je automatické sledovanie aktivity alebo individuálne nastavenie jazdných režimov – pre väčšiu zábavu a dojazd v každodennom živote aj vo voľnom čase.

Bosch – to musíte vidieť

Predvádzacie vozidlo Bosch: Mobilita budúcnosti je automatizovaná, prepojená, elektrifikovaná a personalizovaná. V budúcnosti budú vozidlá stále častejšie jazdiť na elektrický pohon, budú prepojené s ostatnými účastníkmi cestnej premávky a so svojim okolím a budú ponúkať svojim používateľom prispôsobené cloudové služby, ako je varovanie vodičov pred zlým prejazdom alebo služby týkajúce sa stavu vozovky. Vo svojom predvádzacom vozidle demonštruje Bosch svoje znalosti systémov a rozsiahle odborné kompetencie v oblasti softvéru a hardvéru. Bosch napríklad vyvíja centrálne počítače pre budúcu architektúru elektroniky. Spoločnosť používa tzv. Vehicle Computer pre asistovanú a automatizovanú jazdu, pohyb vozidla aj pre funkcie kokpitu a elektroniku karosérie. Vďaka aktualizáciám softvéru prostredníctvom systému over-the-air sú funkcie v automobiloch neustále aktualizované.

Virtual Visor – priehľadná digitálna slnečná clona: Bežné slnečné clony chránia vodičov pred nepríjemným protisvetlom. Po sklopení však často blokujú veľkú časť zorného pola. Bosch tento problém rieši novým priehľadným LCD displejom, ktorý nahrádza nepriehľadný panel vo vozidle. Virtual Visor je prepojený s kamerou na sledovanie cestujúcich, ktorá zisťuje polohu očí vodiča. Pomocou inteligentných algoritmov, založených na umelej inteligencii, virtuálna slnečná clona vyhodnocuje tieto informácie a stmavuje iba tú časť displeja, kde by slnko alebo iné zdroje svetla oslňovali vodiča. Zvyšok zostáva priehľadný a už nezakrýva výhľad na dopravnú situáciu.

SoundSee – inteligentné uši pre ISS: SoundSee od spoločnosti Bosch je sotva väčší než krabička na obed, ale je vybavený najmodernejšou umelou inteligenciou. SoundSee sa nachádza na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Na palube lietajúceho, autonómneho robota Astrobee NASA používa SoundSee integrované mikrofóny na záznam okolitého hluku vo vesmíre. S pomocou umelej inteligencie potom technológia Bosch analyzuje zvukové údaje, aby identifikovala potenciálne anomálie a poskytla informácie o tom, kedy je nutná údržba. Systém SoundSee bol vyvinutý v spolupráci so spoločnosťou Astrobotic v rámci výskumnej spolupráce s NASA.

Softvérové riešenia pre mobilitu dneška aj zajtrajška

Riešenia pre softvérovo definované vozidlo: Softvér hrá pri vývoji vozidiel stále dôležitejšiu rolu. Pretože nové funkcie na sieťovanie, automatizáciu a personalizáciu budú v budúcnosti viac než kedykoľvek predtým implementované pomocou softvéru. Bosch už dnes ročne inštaluje do vozidiel po celom svete viac ako 200 miliónov riadiacich jednotiek s vlastným softvérom. Na tieto účely spoločnosť disponuje rozsiahlymi odbornými znalosťami v oblasti softvéru, elektroniky a systémov a vyvíja špecifický softvér pre vozidlá so zodpovedajúcim hardvérom pre všetky oblasti vozidiel od asistencie vodiča a informačných a zábavných systémov až po hnacie ústrojenstvo. V budúcnosti bude Bosch vo svojej dcérskej spoločnosti ETAS združovať vývoj základného softvéru nezávislého od aplikácií a tzv. middlewaru, ako aj cloudových softvérových modulov na aktualizácie softvéru over-the-air.

Advanced Driving Module – predintegrované komponenty pre elektromobily: S predintegrovanými modulmi, ako je Advanced Driving Module (ADM), znižuje Bosch zložitosť vývoja elektromobilov, a tým zvyšuje efektivitu pre výrobcu automobilov. ADM kombinuje jednotlivé systémy pohonu, brzdenia a riadenia do harmonizovaného systému, ktorý môžu výrobcovia rýchlejšie a hospodárnejšie integrovať do vozidla. Zjednodušené rozhrania a jednotná softvérová architektúra navyše zaisťujú optimalizovanú komunikáciu medzi komponentmi a tvoria základ pre nové funkcie.

Technician Process Assistant (TPA) – digitálna asistenčná služba pre technikov: Technician Process Assistant (TPA) je súčasťou prepojeného popredajného ekosystému, v ktorom si stroje a ľudia v prípade potreby vymieňajú dáta na účely efektívnej opravy a údržby vozidiel. Systém sa neustále učí a vyvíja a je hands-free riešením nezávislým od platformy, ktoré funguje s tabletmi, počítačmi a nositeľnými zariadeniami. Okrem toho bola vytvorená znalostná databanka umelej inteligencie s využitím tradičných služobných informácií. V prípade technických eskalácií je možné prepojiť odborníka priamo s „očami a ušami“ technika na vozidle – pre väčšiu presnosť a efektivitu pri servise a opravách na dnešných stále zložitejších vozidlách.

Nevonex – prepojenie poľnohospodárstva: Poľnohospodárstvo v súčasnej dobe čelí výzve, ako v súvislosti so zmenou klímy zaistiť produkciu potravín. Nevonex podporuje poľnohospodárstvo potrebnými odbornými znalosťami v podobe digitálnych služieb. Služby poskytované dodávateľmi tretích strán je možné používať na poľnohospodárskych strojoch bez ohľadu na výrobcu, ktorý používa Nevonex. Slúži tak na automatizáciu nastavení strojov, ako na optimalizáciu poľnohospodárskych kultivačných procesov. Bosch skúma, ako je možné dáta z kultivačných procesov zaznamenať a použiť ako informácie pre následné kroky procesu. Cieľom je využiť edge computing na poskytovanie robustných služieb založených na umelej inteligencii v poľnohospodárstve.

Nádych čerstvého vzduchu – riešenie Bosch pre lepšiu kvalitu ovzdušia v mestách: Na zlepšenie kvality ovzdušia v mestách, na letiskách a staniciach alebo v komerčných oblastiach ponúka spoločnosť Bosch inovatívne riešenie na presné zaznamenávanie a simuláciu emisií. Boxy na meranie kvality vzduchu od spoločnosti Bosch poskytujú vysoko presné hodnoty oxidov dusíka, jemného prachu, vlhkosti a teploty – a tým dôležité dáta pre kvalitu vzduchu na danom mieste. Tieto dáta sú prenesené do cloudu a vyhodnotené. Presná znalosť a lokalizácia látok znečisťujúcich ovzdušie a ich rozptylu umožňuje včas prijať opatrenia, a tým dlhodobo zlepšiť kvalitu ovzdušia.

Inteligentné riešenia pre väčšie pohodlie a bezpečnosť v domácnosti

Riešenia vykurovania a chladenia Bosch pre dokonalú klímu u vás doma: Vysoko účinná Climate 5000 3.0 split ponúka vysoký vykurovací a chladiaci výkon vďaka najmodernejšej invertorovej technológii. Vďaka svojej schopnosti efektívne vykurovať aj pri mrazivých vonkajších teplotách je toto riešenie najvhodnejšie pre väčšinu obytných budov. Climate 5000 3.0 sa vyznačuje zlepšenou energetickou účinnosťou a reguláciou vlhkosti a vytvára príjemnú klímu v miestnosti. Vstavaný systém vzduchového filtra navyše čistí vzduch a znižuje obsah prchavých organických látok (VOC) a ďalších škodlivých plynov a pachov. Bosch tiež uvádza na trh klimatizáciu Inverter Ducted Split (IDS) Premium Connected. Okrem vysokej účinnosti má táto technológia vysoko inovatívne sieťové funkcie. Pomocou bezdrôtového pripojenia k internetu a platformy IoT môžu inštalátori registrovať zariadenie v aplikácii, rovnako ako jednoduchú inštaláciu a odstraňovanie problémov. Prostredníctvom pridruženej aplikácie EasyAir inštalatéri a majitelia domov môžu vzdialene pristupovať k dátumom, aby mohli sledovať spotrebu energie a stav zariadenia.

Prepojené termostaty – inteligentné a jednoduché ovládanie vykurovania: S dvomi prepojenými termostatmi BCC50 a BCC100 ponúka Bosch jednoduché a inteligentné all-in-one ovládanie systémov vykurovania, klimatizácie a ventilácie. Napríklad je možné naprogramovať vlastné plány vykurovania a chladenia. Je možné ho ovládať na samotnom termostate, prostredníctvom aplikácie Bosch Connected Control alebo hlasovým príkazom.

Inteligentná rúra – varenie s hlasovým asistentom: Aká teplota? Priamy ohrev alebo para? Nie je vždy jednoduché zistiť ideálne nastavenie varenia. Nech už ide o rýchlu večeru, alebo o kulinársky zážitok – s inteligentnou rúrou Bosch je možné oboje. Hlasová asistentka Alexa vám poradí a odporučí nielen najlepšie nastavenie rúry, ale v prípade potreby rúru aj zapne – stačí požiadať.

Nápady na recepty po digitálnom nahliadnutí do chladničky: Dochádzajú vám nápady na večeru a chladnička je plná zbytkov? To je minulosťou, pretože potraviny je možné zadávať do digitálneho inventárneho zoznamu chladničky ručne, synchronizáciou nákupného zoznamu Home Connect alebo prostredníctvom kamery v chladničke. Aplikácia Home Connect potom obsahuje súpis všetkých dostupných potravín a poskytuje zodpovedajúce recepty na základe dostupných zásob. Nové kulinárske zaujímavosti a menej plytvania potravinami sú zaručené.

Bosch Cookit – všestranný pomocník pri varení: Cookit prináša do kuchyne maximálnu flexibilitu. Nech už ide o riadené varenie, automatické programy alebo ručné varenie – multifunkčný kuchynský robot s funkciou varenia ponúka správnu podporu pre každého. Teraz je ešte flexibilnejší: Vďaka novej funkcii „Môj recept“ je možné v aplikácii Cookit ukladať osobné recepty. Na tieto účely sa recept so všetkými prísadami, množstvom, teplotou a zvláštnymi pokynmi na varenie zadá do aplikácie Home Connect a posunie do zariadenia Cookit. Kuchynský robot s funkciou varenia vás potom prevedie prípravou krok za krokom tak často, ako chcete.

Spexor – chráni to, čo si vážite: Mobilný bezpečnostný asistent je inteligentné univerzálne zariadenie, ktoré vás ochráni kdekoľvek a kedykoľvek. Deteguje vlámanie a nebezpečné plyny, meria kvalitu vnútorného ovzdušia a upozorňuje na mráz alebo teplo. Ak integrované senzory zistia v stráženom prostredí nezrovnalosti, Spexor to nahlási priamo do smartfónu. Zariadenie s viacerými senzormi je bezdrôtové a je možné ho používať všade, kde je k dispozícii aspoň mobilné telefónne pripojenie.

Senzory Bosch – neotrasiteľné, neúnavné a neuveriteľne flexibilné

BME688 – monitoruje kvalitu ovzdušia a chráni lesy: Či už doma, v kancelári alebo vonku, spoločnosť Bosch vyvinula Sensortec BME688, ktorý spĺňa požiadavky na vysokú kvalitu vzduchu. Inovatívny senzor MEMS je najkompaktnejší senzor kvality vzduchu 4 v 1 na svete s umelou inteligenciou a dokáže súčasne detegovať plyn, vlhkosť, teplotu aj tlak vzduchu. Je vhodný pre mnoho aplikácií, napríklad na indikáciu pokazených potravín alebo včasnú detekciu lesných požiarov. V spolupráci so spoločnosťou Dryad Networks sa senzory BME688 používajú na včasnú detekciu lesných požiarov pomocou siete IoT. Menej požiarov znamená výrazne menej emisií CO2. Spoločnosť Bosch tak aktívne prispieva k ochrane klímy.

BHI260AP – revolúcia vo fitness trackingu: Drepy, sedy ľahy alebo tréning s kettlebellom: vo fitness cvičení je dnes nekonečné množstvo možností. Veľa fitness trackerov alebo inteligentných hodiniek však môže sledovať iba obmedzený počet aktivít a nie vždy spoľahlivo detegujú cvičenie z dôvodu rôznych štýlov pohybu, prístrojov, výšky a úrovne výkonu používateľov. Na vyriešenie tohto problému vyvinul Bosch Sensortec nový samoučiaci sa pohybový senzor BHI260AP, ktorý poskytuje nositeľným a počuteľným zariadeniam umelú inteligenciu. Senzor rozpoznáva a automaticky reaguje na mnoho rôznych pohybov a môže sa naučiť akúkoľvek novú fitness aktivitu založenú na opakujúcich sa rutinách.

BMP384 – odolný voči vode, chemikáliám a prachu: Nositeľné zariadenia (wearables), domáce spotrebiče a priemyselné aplikácie sa často používajú v náročných podmienkach. Doposiaľ však mnohé barometrické tlakové senzory neboli príliš robustné alebo odolné voči kvapalinám, a preto nemohli byť ľahko inštalované do vodotesných výrobkov. To už neplatí pri snímači barometrického tlaku BMP384 od spoločnosti Bosch Sensortec, ktorý je rovnako kompaktný ako robustný. Bosch Sensortec navyše na veľtrhu CES prvýkrát predstavuje nový tlakový senzor s mimoriadnou presnosťou. To je možné okrem iného využiť na navigáciu a lokalizáciu vnútri budov.

Riešenie Bosch IoT pre prepojené mesto a väčšiu bezpečnosť dát

Z jedného zdroja – obchod s aplikáciami (Application Store) na analýzu videa: Prostredníctvom prvého otvoreného obchodu s aplikáciami pre videoanalytické aplikácie na svete je možné dohľadové kamery flexibilne vybaviť novými funkciami s podporou umelej inteligencie. V priebehu niekoľkých minút je možné na podporované kamery nainštalovať aplikácie, ako je maska tváre, detekcia dymu, požiaru a záplav, alebo analýza dopravy a toku návštevníkov. Celkovo je k dispozícii už viac ako 100 aplikácií pre viac než 40 scenárov použitia, ktoré vyvinula dcérska spoločnosť Bosch Azena a každý mesiac pribúdajú nové.

Inteligentné videokamery pre väčšiu bezpečnosť na cestách: Nové kamery Inteox s klasifikáciou objektov pomáhajú napríklad pri sledovaní dopravy pomocou nového softvéru na analýzu videa s hlbokým učením. Vozidlá je možné detegovať rýchlejšie a s presnými detailmi, a to aj v zložitých situáciách. Umelá inteligencia pomáha rýchlejšie, intuitívnejšie a spoľahlivejšie identifikovať nepredvídané, nežiaduce alebo budúce situácie.

S umelou inteligenciou proti útokom hackerov: Bosch AI Shield je bezpečnostný produkt s umelou inteligenciou, ktorý chráni pred vonkajšími útokmi zo systémov poháňaných umelou inteligenciou. Ochrana je vytváraná okrem iného pomocou analýzy zraniteľnosti. Riešenie ponúka nástroj s používateľským rozhraním na báze SaaS (Software as a Service) a je navrhnuté tak, aby bolo pre vývojárov flexibilné a škálovateľné. Model umelej inteligencie v zariadeniach alebo v cloude zaisťuje ochranu duševného vlastníctva, značky a investícií a vytvára tak dôveru v digitalizáciu.

Kontakt pre novinárov:
Bosch na veľtrhu CES: Irina Ananyeva, +49 711 811-47990, +49 152 59753284
Automatizovaná mobilita: Caroline Schulke, +49 711 811-7088, +49 172 4293389
Prepojená mobilita: Annett Fischer, +49 711 811-6286, +49 152 08651292
KI: Christiane Wild-Raidt, +49 711 811-6283, +49 711 8116283
Smart Living: Dörthe Warnk, +49 711 811-55508, +49 172 1538714
Twitter: @BoschPresse, @BoschPress

Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 402 600 zamestnancov (stav k 31. 12. 2021). Za rok 2021 dosiahla firma podľa predbežných údajov obrat 78,7 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 440 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Bosch Group s viac než 400 závodmi je celosvetovo od jari 2020 CO2 neutrálna. Inovačná sila spoločnosti je základom budúceho rastu. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 76 100 ľudí v 128 lokalitách po celom svete a takmer 38 000 softvérových inžinierov.

Spoločnosť založil v roku 1886 v Stuttgarte Robert Bosch (1861–1942) ako „dielňu pre jemnú mechaniku a elektrotechniku“. Obchodno-právna štruktúra spoločnosti Robert Bosch GmbH zaisťuje podnikateľskú samostatnosť Bosch Group. To umožňuje spoločnosti dlhodobo plánovať a investovať do dôležitých podnikateľských zámerov pre zabezpečenie budúcnosti. Deväťdesiatštyri percent majetkových podielov Robert Bosch GmbH patrí verejno-prospešnej spoločnosti Robert Bosch Stiftung GmbH (Nadácia Roberta Boscha). Ostatné podiely vlastní rodina Roberta Boscha, cez spoločnosť vlastnenú rodinou a cez spoločnosť Robert Bosch GmbH. Väčšinové hlasovacie práva však má spoločnosť Robert Bosch Industrietreuhand KG, priemyselný trust, ktorá taktiež vykonáva funkciu vlastníkov.

Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.sk, twitter.com/BoschPress.

Stále hľadáte niečo?