Suche

Tlačová informácia #Prepojená mobilita
Zdieľať tlačovú informáciu

Od prvej do poslednej míle: Bosch dodáva riešenia pre udržateľnú logistiku

Tieto inovácie predstaví Bosch na veľtrhu IAA 2022

  • Elektrické pohony s batériami a palivovými článkami umožňujú efektívnu a udržateľnú nákladnú a osobnú dopravu.
  • Asistenčné systémy pre vodiča a automatizované nákladné vozidlá poskytujú väčšiu bezpečnosť a pohodlie v celom dodávateľskom reťazci.
  • Inteligentné služby zabraňujú poruchám a ponúkajú vodičom vozidiel a prevádzkovateľom vozových parkov ešte väčšiu prehľadnosť a spoľahlivosť.
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Stuttgart/Hannover – Úžitkové vozidlá udržujú ekonomiku v behu. Avšak rastúci nedostatok vodičov, nedostatočná bezpečnosť pri preprave tovaru a väčšia potreba ochrany klímy sú pre toto odvetvie výzvou. Spoločnosť Bosch vďaka svojim technológiám pre elektrifikáciu, automatizáciu a prepojenie úžitkových vozidiel zvyšuje efektivitu, bezpečnosť a spoľahlivosť v logistike. Na veľtrhu IAA Transportation 2022 v Hannoveri predstaví spoločnosť svoje inovácie pre nákladnú dopravu – od prvej do poslednej míle. Stánok spoločnosti Bosch má číslo B22 a nachádza sa v hale č. 20.

Od prvej míle: Spoločnosť Bosch zvyšuje udržateľnosť ťažkej nákladnej dopravy

Ochrana klímy v nákladnej doprave si vyžaduje rozsiahlu technologickú ofenzívu. Bosch chce prispieť ku klimaticky neutrálnej doprave vo všetkých kategóriách vozidiel. Na tento účel spoločnosť vyvíja účinné pohony – od spaľovacích motorov až po pohony na batérie a palivové články.

Pohon na palivové články: Riešenia pohonu eDistanceTruck sú určené pre ťažkú diaľkovú dopravu. Čím ťažší je náklad a čím dlhšie sú dojazdové vzdialenosti, tým viac boduje pohon na palivové články s krátkou dobou tankovania a dlhým dojazdom. Ak sa navyše použije vodík vyrobený z obnoviteľných zdrojov, palivový článok je klimaticky neutrálny. Bosch ponúka nielen jednotlivé systémové komponenty, ale tiež kompletné moduly pohonu na palivové články a riešenia pre systémy skladovania vodíka.

Dieselový motor: Modulárne vstrekovacie systémy common-rail, účinné riadenie teploty a filtrovanie výfukových plynov s dvojitým dávkovaním – technológia Bosch pre dieselové motory pre úžitkové vozidlá pomáha výrobcom nákladných vozidiel ďalej znižovať spotrebu a emisie ich vozidiel a plniť budúce emisné požiadavky.

Vodíkový motor: Vodík je možné použiť na pohon nákladných vozidiel nielen v palivových článkoch, ale tiež priamo vo vodíkových motoroch. Bosch sa intenzívne zaoberá technickými otázkami a skúma možnosti uvedenia tejto technológie na trh. Už dnes dostupné technológie motorov a pohonov tvoria dobrý základ. Základnú štruktúru palivového, vzduchového a výfukového systému je možné prevziať z existujúcich riešení pohonov s mnohými známymi systémovými komponentmi. Vodíkový motor tak vytvára veľkú synergiu so známym dieselovým motorom a motorom na zemný plyn.

Plne elektrický posilňovač riadenia: Systémom ServoE rozširuje Bosch svoje portfólio výrobkov o plne elektrický systém riadenia pre ťažké úžitkové vozidlá. Ten pracuje výhradne s elektrickými pohonmi, a preto nevyžaduje hydraulický olej ani ďalšie čerpadlá. Redundantná konštrukcia systému umožňuje nielen použitie asistenčných funkcií, ale aj automatickú jazdu. Riadenie je možné prispôsobiť špecifickým požiadavkám zákazníka, napr. pre vyžadovanú funkciu či pocit z riadenia.

Servotwin: Nová generácia elektro-hydraulického systému riadenia Servotwin pre ťažké úžitkové vozidlá kombinuje hydraulický systém Servocom s dvomi riadiacimi jednotkami. Splňuje tak požiadavky na automatizované riadenie až do úrovne SAE 4. Systém ponúka asistenciu riadenia v závislosti od rýchlosti s aktívnym spätným chodom a vodičovi ponúka rôzne asistenčné funkcie.

Systém riadenia zadnej nápravy: Nová generácia elektro-hydraulického riadenia zadnej nápravy je samostatný systém „Power-on-Demand“. Umožňuje riadenie troch alebo viacerých predných alebo vlečených náprav pri ťažkých úžitkových vozidlách. Prídavné riadené nápravy v prípade potreby znižujú polomer otáčania, a tiež opotrebenie pneumatík. Vďaka kompaktnej konštrukcii je možné technológiu Bosch prispôsobiť všetkým typom pohonu.

Digitálne plánovanie nabíjania: Cloudové softvérové riešenie od spoločnosti Bosch bezproblémovo integruje elektrické nabíjanie do logistického plánovania a servisných operácií vozových parkov s elektronickými vozidlami. Inteligentné riadenie energie optimalizuje náklady na nabíjanie v skladoch a logistických centrách, napríklad vyrovnávaním energetických špičiek. Pri plánovaní trasy sú zohľadnené údaje o stave batérie a ďalšie externé faktory, aby sa skrátili doby nabíjania, a tým aj prestoje v priebehu dňa. Automatizovaná fakturácia subdodávateľov zaisťuje bezproblémové procesy a väčšiu prehľadnosť operácií.

Do poslednej míle: Kuriérske, expresné a balíkové služby na cestách so spoločnosťou Bosch

Doručovanie balíkov až k Vašim dverám – Bosch pripravuje na budúcnosť pomocou alternatívnych pohonov aj nákladnú a osobnú dopravu. Okrem toho Bosch svojím inteligentným hardvérom postupne prichádza s technickými riešeniami pre mestskú dopravu, aby mala čo najmenší dopad na obyvateľov a životné prostredie.

Elektrická dodávková doprava: S riešením pohonu eCityTruck ponúka Bosch úsporné a efektívne technológie pre vnútromestskú distribučnú dopravu. Nápravu eAxle aj jazdný modul Advanced Driving Module je možné jednoducho integrovať do úžitkových vozidiel do 7,5 tony. Elektromobily bez emisií CO2 ponúkajú prevádzkovateľom vozových parkov istotu, že v budúcnosti budú môcť aj naďalej využívať rôzne zakázané oblasti, ako napr. bez emisné zóny v centrách miest. V závislosti od veľkosti batérie je možný dojazd až 200 kilometrov. Na jedno nabitie batérie je teda možné bez problémov zvládnuť bežné prepravné trasy v rozsahu do 80 kilometrov denne.

Automatická prevodovka pre ľahké elektrické úžitkové vozidlá: CVT4EV je automatická prevodovka s prítlačnou spojkou, ktorá môže zvýšiť účinnosť ľahkých úžitkových vozidiel s elektrickým pohonom o viac než desať percent. Menšia batéria tiež šetrí priestor a znižuje celkovú hmotnosť. Komfort jazdy zvyšujú aj nižšie otáčky motora a plynulé radenie.

Cargo eScooter: Mestská elektromobilita má veľa podôb a slúži veľmi rozdielnym potrebám – od zdieľania až po doručovacie služby. Elektrické skútre ponúkajú rýchly a efektívny spôsob prepravy tovaru v hustej mestskej premávke, a zároveň prispievajú k minimalizácii hluku z dopravy vo vnútromestských oblastiach. Bosch ponúka pohony a riadiace jednotky pohonu určené na rôzne požiadavky, ktoré sú spojené a koordinované v kompaktnom systéme pohonu.

Mestská mobilita: Či už ide o týždenné nákupy alebo prepravu ľahkých až stredne ťažkých nákladov, eCargo Bike je možné využiť mnohými spôsobmi a stále viac sa presadzuje ako udržateľná a tichá alternatíva v mestskej premávke. Teraz môžu výhody inteligentného systému Bosch využívať aj jazdci na nákladných bicykloch – najnovšia generácia systému, ktorý sa skladá z aplikácie eBike Flow, riadiacej jednotky, displeja, batérie a pohonnej jednotky, kombinuje technicky vysokokvalitné komponenty eBike s digitálnym svetom, a posúva tak radosť z jazdy na vyššiu úroveň. Pohon Cargo Line s točivým momentom až 85 newton metrov poskytuje silnú a prirodzenú podporu pohonu s až 400 percentami vlastného výkonu. Nové režimy ABS Cargo a Cargo poskytujú väčšiu bezpečnosť a pohodlie. ABS Cargo umožňuje bezpečné brzdenie, Cargo naopak príjemné rozbiehanie aj s plným nákladom.

Od prvej do poslednej míle: Technológia Bosch pre logistiku

S pomocou sietí sa do logistiky dostáva väčšia efektivita, prehľadnosť a spoľahlivosť. Pomocou inteligentne analyzovaných dát z vozidiel môže Bosch napríklad včas identifikovať anomálie v rámci systému a komponentov a pomôcť prevádzkovateľom vozových parkov vyhnúť sa neplánovaným výpadkom.

Softvérová platforma pre logistiku: Spoločnosť Bosch so svojou digitálnou platformou služieb pre logistiku rieši mnoho výziev v odvetví dopravy a logistiky. Jadrom softvérového ekosystému pre dopravcov a špeditérov je trh digitálnych služieb od rôznych poskytovateľov, založený okrem iného na dátach z telemetrických systémov v nákladných vozidlách a na softvéri pre riadenie dopravy. Vďaka prediktívnej diagnostike je možné napríklad skrátiť prestoje nákladných vozidiel a veľmi zjednodušiť využívanie služieb, ako je rezervácia parkovacích miest alebo prístup k vozidlám bez kľúčov. Spoločnosť Bosch na tom spolupracuje so spoločnosťou Amazon Web Services (AWS).

Softvérovo definované vozidlá: Pomocou integračnej platformy Mobility Cloud, ktorá zahŕňa vývojový portál a obchod so službami, zjednodušuje dcérska spoločnosť Bosch ETAS vývoj služieb pre vozidlá a spája vývojárov služieb s ich používateľmi. Okrem toho služba Over-The-Air a dátové služby obsiahnuté v platforme umožňujú obojsmernú výmenu dát medzi vozidlom a cloudom, ako aj priebežný vývoj softvéru a funkcií vozidla počas celého jeho životného cyklu. To znamená, že nové funkcie vozidla je možné vyvíjať a sprístupňovať rýchlejšie. Riešenia ako CrossLifecycle Diagnostics sú už k dispozícii výrobcom, prevádzkovateľom vozových parkov a poskytovateľom mobility v rámci služby Mobility Cloud. Diagnostická služba založená na cloude pomocou prepojenia vozidiel zaisťuje lepšie plánovanie údržby. Digitálne služby na sledovanie stavu vozidla na diaľku, diagnostiku vozidla, aktualizáciu softvéru a v neposlednom rade vyhodnocovanie dát na predvídanie porúch tak môžu skrátiť prestoje vozidla.

Pohodlný prístup do vozidla: Fleet Management Xtended Access je názov systému bez kľúčového prístupu do vozidla, ktorý Bosch prvýkrát predstaví na veľtrhu IAA Transportation 2022, a to aj ako riešenie na dodatočnú montáž pre už existujúce vozové parky. Prevádzkovatelia vozového parku a vodiči tak získajú efektivitu a čas. Registrovaní vodiči sú k vozidlu priradení na diaľku prostredníctvom webovej aplikácie. Takto oprávnené osoby potom majú prístup k vozidlu prostredníctvom aplikácie v inteligentom telefóne v rámci stanoveného času.

Bezpečne na cestách: Systém sledovania vodiča (Driver Monitoring System) od spoločnosti Bosch zvyšuje bezpečnosť a pohodlie vodičov aj ostatných účastníkov cestnej premávky vďaka inovatívnym technológiám senzorov a spracovania obrazu z kamier. Kritické situácie, ako je rozptýlenie alebo únava vodiča, sú detegované v ranej fáze a vodič je včas upozornený. Podľa nariadenia EÚ o všeobecnej bezpečnosti (GSR) pre prepravcu budú musieť všetky vozidlá v Európskej únii v budúcnosti rozpoznať únavu a rozptýlenie. Okrem bezpečnostných funkcií ponúka systém aj rôzne komfortné funkcie. Rozpoznávanie osôb umožňuje automatickú identifikáciu vodiča. Na základe uloženého profilu vodiča je možné v informačnom a zábavnom systéme automaticky nastaviť individuálne komfortné nastavenia, ako je optimálna poloha sedadla a zrkadiel, obľúbená rozhlasová stanica alebo preferovaný jazyk systému.

Spoľahlivé vrátenie vozidla: RideCare Insight je prvé riešenie na svete, ktoré spoľahlivo deteguje prudké jazdné manévre, dym vnútri vozidla a vonkajšie poškodenie vozidla v jednom – a to aj keď je zaparkované. Napríklad poškodenie vozidla na parkovisku je rozpoznané okamžite. Poskytovateľ služieb mobility alebo správca vozového parku dostane prostredníctvom spojenia „Backend-to-Backend“ v reálnom čase oznámenie a informáciu o mieste a čase udalosti pre ďalšie procesy, ako je kontrola, likvidácia škôd alebo oprava. Na palubnej doske sa tiež zobrazuje stav karosérie a opotrebovanie na úrovni vozidla a vozového parku.

Zábavné centrum na kolesách: Systémy Coach Future Cockpit a Coach Future Cabin ponúkajú ten najlepší informačný a zábavný systém pre autobusy. Dokonale zladené komponenty, certifikované podľa všetkých príslušných noriem OEM, a výkonný prenos signálu prostredníctvom Ethernet Audio Video Bridge vytvárajú z autobusov digitálnu sieť na kolesách, ktorá spĺňa potreby vodičov aj cestujúcich. So špeciálnym autobusovým autorádiom pre úžitkové vozidlá sa kabína vodiča stáva plne prepojeným pracoviskom. Okrem navigácie NDS (Navigation Data Standard) s mapami optimalizovanými pre autobusy ponúka toto autorádio širokú škálu komfortných funkcií, ako je systém Bluetooth hands-free, streamovanie hudby a hlasové ovládanie.

Bezpečná výmena dát: Komunikácia vozidiel s objektmi v bezprostrednej blízkosti a s dopravnou infraštruktúrou je predpokladom pre mnohé inteligentné služby, ktoré zvyšujú bezpečnosť a efektivitu jazdy. Základom je riadiaca jednotka Bosch Connectivity Control Unit (CCU). Prepája na diaľku vlastné vozidlo s ostatnými vozidlami, infraštruktúrou (napr. semaformi) a s cloudom. Centrálna brána (CGW) je spojovacím článkom medzi doménami vozidla a komunikuje s okolitým svetom prostredníctvom Connectivity Control Unit. Funguje ako bezpečný distribútor dát na komunikáciu v rámci systémov úžitkových vozidiel.

Moderný počítač vo vozidle: V dnešných sériových vozidlách je niekoľko riadiacich jednotiek, ktoré ovládajú a regulujú rôzne displeje a ďalšie elektronické funkcie kabíny. V budúcnosti bude stále viac funkcií združených centrálne. Information Domain Computer (IDC) spája výpočtové funkcie doposiaľ oddelených domén infotainmentu a prístrojov a ďalšie funkcie do jedného procesora. To znižuje hmotnosť a šetrí náklady, inštalačný priestor a energiu.

Inteligentné oči: Tretia generácia multifunkčnej kamery je prispôsobená požiadavkám ťažkých úžitkových vozidiel. Vďaka svojmu jedinečnému viaccestnému prístupu kombinuje klasické algoritmy spracovania obrazu s metódami umelej inteligencie a hrá tak kľúčovú úlohu pre vysokovýkonné asistenčné systémy pre vodičov. Veľmi spoľahlivo deteguje a spracováva objekty a štruktúry a na spracovanie obrazu využíva inovatívny, vysokovýkonný System-on-Chip (SoC). Kamera je určená pre asistenčné systémy pre vodičov, ktoré sú dôležité ako z hľadiska bezpečnosti, tak z hľadiska komfortu, ako je systém varovania pred opustením jazdného pruhu alebo na podporu funkcií zameraných na prekážky, ako je automatické núdzové brzdenie. Okrem toho je možné realizovať ďalšie pomocné funkcie, ako napr. rozpoznávanie dopravných značiek. To znamená, že systém podporuje budúce právne požiadavky všeobecného bezpečnostného nariadenia EÚ (GSR) o inteligentnom asistentovi na rozpoznávanie rýchlostných obmedzení (Intelligent Speed Limit Assist) a varovanie pri prekročení rýchlosti.

Presná detekcia objektov: Predné a bočné radary piatej generácie zaisťujú väčšiu bezpečnosť v segmente ťažkých úžitkových vozidiel vďaka spoľahlivej a presnej detekcii objektov v prednej a bočnej časti vozidla. Vďaka vysokému dosahu a možnosti uhlového oddelenia a širokému uhlu otvorenia je možné veľmi presne, rýchlo a robustne vyhodnotiť zložité jazdné situácie. Nová, takzvaná „Chirp-Sequence-Modulation“ zlepšuje vnímanie okolia vďaka detailnejším odrazom. Predné a bočné radary tak veľmi presne detegujú a rozlišujú objekty a osoby, ich polohu, relatívnu rýchlosť a smer pohybu – a to aj za zhoršenej viditeľnosti. To znamená, že radarové senzory Bosch v ťažkých úžitkových vozidlách môžu zaistiť väčšiu bezpečnosť vodiča a ostatných účastníkov cestnej premávky tým, že podporujú funkcie, ako je automatické núdzové brzdenie alebo budúce právne požiadavky všeobecného bezpečnostného nariadenia EÚ (GSR) na „Moving Off“, informačný systém pre pohyb mimo vozidlo (MOIS), alebo „Blind Spot Information System“, informačný systém pre mŕtvy uhol (BSIS).

Digitálna náhrada zrkadiel: Veľké vonkajšie spätné zrkadlá úžitkových vozidiel zaisťujú bezpečný výhľad na premávku za vozidlom. Vzhľadom na svoju veľkosť však obmedzujú priamy výhľad dopredu a do strán a vytvárajú veľký odpor vzduchu. Digital Vision System, vyvinutý v spolupráci s firmou Mekra Lang, nahrádza veľké vonkajšie spätné zrkadlá dvomi vnútornými monitormi a dvomi vonkajšími kamerami umiestnenými mimo kabíny. Aerodynamický dizajn znižuje spotrebu paliva až o dve percentá. Súčasne sa výrazne zlepšuje výhľad vodiča do všetkých strán a zmenšuje sa mŕtvy uhol.

TLAČOVÁ KONFERENCIA SPOLOČNOSTI BOSCH: pondelok 19. septembra 2022, 11:10 až 11:30 hodín miestneho času s Dr. Markusom Heynom, členom predstavenstva spoločnosti Bosch a riaditeľom divízie Mobility Solutions, vo veľtrhovom stánku Bosch B22 v hale č. 20, a tiež prostredníctvom živého prenosu na platforme Bosch Media Service.

Panely s odborníkmi spoločnosti Bosch na konferencii IAA:

  • Utorok 20. septembra, 14:15 – 15:15 na Priemyselnom fóre (Industry Forum): Prednáška „Ako zvládnuť prevádzkové problémy komerčných flotíl elektromobilov rôznych značiek“ od Michaela Köhlera, prezidenta oblasti batériových pohonov Bosch
  • Utorok 20. septembra, 17:30 – 17:45 na hlavnom pódiu (Main Stage): Prednáška „Riešenie pohonných jednotiek pre dopravu budúcnosti“ od Jürgena Häussera, Viceprezident Product Management Commercial Vehicle & Off-Road spoločnosti Bosch
  • Streda 21. septembra; 17:00 – 19:00 na stánku Cummins (hala č. 20, stánok A12): „Otvorený dialóg o vodíkovom motore“ s Dr. Andreasom Kufferathom, Engineering System Diesel Powertrain spoločnosti Bosch
  • Štvrtok 22. septembra, 11:30 – 12:00 na hlavnom pódiu (Main Stage): Prezentácia „Global Digitization in Logistics” Mariell Minutolo, Executive VP Progressive Mobility Players

Sledujte najzaujímavejšie udalosti z Bosch IAA 2022 na www.bosch-iaa.de a na Twitteri: @BoschPresse, #BoschIAA

Kontakt pre novinárov:
Pavel Roman
Tel.: +420 261 300 595
Email: pavel.roman@cz.bosch.cz

Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 420 300 zamestnancov (stav k 31. 12. 2022). Za rok 2022 dosiahla firma podľa predbežných údajov obrat 88,4 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 440 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Bosch Group s viac než 400 závodmi je celosvetovo od jari 2020 CO2 neutrálna. Inovačná sila spoločnosti je základom budúceho rastu. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 84 800 ľudí v 128 lokalitách po celom svete a takmer 44 000 softvérových inžinierov.

Spoločnosť založil v roku 1886 v Stuttgarte Robert Bosch (1861–1942) ako „dielňu pre jemnú mechaniku a elektrotechniku“. Obchodno-právna štruktúra spoločnosti Robert Bosch GmbH zaisťuje podnikateľskú samostatnosť Bosch Group. To umožňuje spoločnosti dlhodobo plánovať a investovať do dôležitých podnikateľských zámerov pre zabezpečenie budúcnosti. Deväťdesiatštyri percent majetkových podielov Robert Bosch GmbH patrí verejno-prospešnej spoločnosti Robert Bosch Stiftung GmbH (Nadácia Roberta Boscha). Ostatné podiely vlastní rodina Roberta Boscha, cez spoločnosť vlastnenú rodinou a cez spoločnosť Robert Bosch GmbH. Väčšinové hlasovacie práva však má spoločnosť Robert Bosch Industrietreuhand KG, priemyselný trust, ktorá taktiež vykonáva funkciu vlastníkov.

Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.sk, twitter.com/BoschPress.

Stále hľadáte niečo?