Suche

Tlačová informácia #Automatizovaná mobilita
Zdieľať tlačovú informáciu

Automatizované riadenie vozidiel: Bosch akvizíciou posilňuje na SAE úroveň 4

Plánuje sa akvizícia mapového špecialistu Atlatec

  • Spoločnosť Atlatec je jedným z najinovatívnejších svetových výrobcov trojrozmerných máp s vysokým rozlíšením pre funkcie automatizovaného riadenia SAE úrovne 3 až 4.
  • Akvizíciou spoločnosť Bosch ešte viac rozširuje ponuku pre svojich zákazníkov a ponúka všetky možnosti riešenia pre automatizované riadenie z jedného zdroja.
  • Digitálne mapy s vysokým rozlíšením sú nenahraditeľným doplnkovým senzorom pre bezpečnú a pohodlnú automatizovanú jazdu.
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Stuttgart – Spoločnosť Bosch rozširuje svoje kompetencie v oblasti automatizovaného riadenia, a touto akvizíciou posilňuje svoju pozíciu na trhu. Spoločnosť Atlatec GmbH so sídlom v nemeckom Karlsruhe sa stane súčasťou divízie Bosch Cross-Domain Computing Solutions ako samostatne prevádzkovaná spoločnosť. Spoločnosti Bosch a Atlatec už podpísali zodpovedajúce zmluvy. Spoločnosť Atlatec je jedným z najinovatívnejších svetových dodávateľov digitálnych máp s vysokým rozlíšením pre asistenciu vodiča a automatizované riadenie. Spoločnosť, ktorá vzišla z Institute of Technology Karlsruhe v roku 2014, zamestnáva v Nemecku, Japonsku a USA cca 25 pracovníkov. „Plánovanou akvizíciou spoločnosti Atlatec rozširujeme svoje kompetencie v oblasti digitálnych máp s vysokým rozlíšením a ešte viac rozširujeme svoje postavenie. Bosch je tak jedinou spoločnosťou, ktorá môže svojim zákazníkom ponúknuť všetky potrebné komponenty pre automatizované riadenie z jedného zdroja, od pohonov a senzorov až po softvér a mapy. V tejto oblasti tak neustále rozširujeme svoju silnú pozíciu,“ hovorí Dr. Mathias Pillin, šéf divízie Cross-Domain Computing Solutions. „V spoločnosti Bosch sme našli správneho partnera, s ktorým môžeme urobiť ďalší krok. Chceme ešte viac rozšíriť naše kompetencie v oblasti digitálnych máp,“ hovorí Dr. Henning Lategahn, generálny riaditeľ spoločnosti Atlatec GmbH. Strany sa dohodli, že kúpnu cenu nezverejnia. Prevzatie podlieha schváleniu antimonopolných úradov.

Plánovanou akvizíciou spoločnosti Atlatec rozširujeme svoje kompetencie v oblasti digitálnych máp s vysokým rozlíšením a ešte viac rozširujeme svoje postavenie. Bosch je tak jedinou spoločnosťou, ktorá môže svojim zákazníkom ponúknuť všetky potrebné komponenty pre automatizované riadenie z jedného zdroja, od pohonov a senzorov až po softvér a mapy. V tejto oblasti tak neustále rozširujeme svoju silnú pozíciu.

Dr. Mathias Pillin, šéf divízie Cross-Domain Computing Solutions

Digitálne mapy sú doplnkovým senzorom pre automatizované riadenie

Digitálne mapy s vysokým rozlíšením sú dôležité pre bezpečnú a pohodlnú automatizovanú jazdu. Atlatec ponúka všetky potrebné komponenty pre mapovanie z jedného zdroja: Okrem záznamu a spracovania dát zahŕňa portfólio aj samotnú tvorbu máp a zodpovedajúcu kontrolu kvality. Okrem palubných senzorov, ako napríklad radaru, videa a ultrazvuku, sú digitálne mapy ďalším nenahraditeľným senzorom pri automatizovanom riadení. Obsahujú informácie o okolí a dopravných udalostiach, ktoré sú ďaleko za detekčným dosahom senzorov vo vozidle. Spoločnosť Atlatec vyvinula škálovateľné riešenie na tvorbu máp s vlastným senzorovým boxom a príslušným softvérom. Zhromaždené nespracované dáta sú tiež analyzované pomocou umelej inteligencie (AI) a obohatené o dôležité informácie, ako sú dopravné značky, polomery zatáčok a stavebné prvky, napríklad električkové koľaje. Algoritmy sa neustále učia, takže podiel prvkov vozovky a prostredí, rozpoznaných čisto pomocou umelej inteligencie, stále rastie. Pomocou informácií z mapy môže autonómne riadené vozidlo napríklad včas upraviť rýchlosť pred prudkou zatáčkou.

Digitálne mapy už teraz hrajú kľúčovú rolu pri vývoji automatizovaného riadenia. Čím vyšší je stupeň automatizácie, tým užšie musia byť tvorba máp a programovanie stratégie riadenia prepojené. „Spoločnosť Atlatec GmbH je vďaka svojim technologickým možnostiam na tvorbu máp s vysokým rozlíšením pre Bosch ideálnou akvizíciou. Výsledkom ich koncepcie je veľmi inteligentné a dynamické mapovacie riešenie, ktoré ich odlišuje od ostatných poskytovateľov. Použitá umelá inteligencia napríklad s najvyššou presnosťou a konzistenciou identifikuje a mapuje prvky ciest, ako sú zvodidlá a označenia jazdných pruhov. To nám umožňuje ešte presnejšie navrhovať algoritmy jazdnej stratégie,“ hovorí Dr. Stephan Hönle, vedúci divízie automatizovaného riadenia v divízii Cross-Domain Computing Solutions spoločnosti Bosch. Akvizícia spoločnosti Atlatec je zároveň vhodným doplnením technológie Bosch známej ako Road Signature, ktorá umožňuje presnú lokalizáciu autonómnych vozidiel na základe digitálnych máp. Bosch úspešne spolupracuje s rôznymi partnermi v oblasti automatizovanej jazdy a mapovania. Atlatec tieto partnerstvá doplní.

Od úrovne SAE 1 až po 4 – Bosch pracuje na všetkých úrovniach automatizácie

Pre spoločnosť Bosch je automatizované riadenie strategickou oblasťou podnikania. Spoločnosť je v tejto oblasti lídrom v inováciách a vďaka asistenčným systémom vodiča a súvisiacim senzorovým technológiám položila základy pre všetky úrovne automatizácie už v počiatkoch. Súbežne s tým vyvíja Bosch riešenia pre súkromné vozidlá so zameraním na asistenciu jazdy a na čiastočne a podmienene automatizované systémy (SAE úroveň 1 až 3), ktoré zvyšujú komfort a bezpečnosť jazdy. Na druhej strane pracuje vývojový tím Bosch aj na riešeniach pre vyššiu úroveň automatizácie so zameraním na flotily vozidiel a nové modely obsluhy. Najmä v oblasti logistiky vidí spoločnosť atraktívne možnosti využitia a veľký obchodný potenciál pre systémy automatizovaného riadenia podľa SAE úrovne 4. Okrem toho spoločnosť Bosch už vyvinula funkciu Automated Valet Parking, čo je prvá funkcia automatického riadenia pripravená na sériovú výrobu, ktorá zvláda riadenie úplne bez vodiča.

Kontakt pre novinárov:
Jörn Ebberg
Tel.: +49 711 811-26223
Twitter: @joernebberg

Mobility Solutions je najväčšou obchodnou oblasťou Bosch Group. V roku 2021 vygenerovala takmer 58 % prevádzkového obratu vo výške 45,3 miliardy eur. Vďaka tomu je Bosch Group jedným z najväčších dodávateľov automobilového priemyslu. Mobility Solutions sleduje víziu mobility, ktorá je bez nehôd, bez emisií a bez stresu, a spája odborné znalosti skupiny v oblastiach automatizácie, elektrifikácie a konektivity. Pre zákazníkov sú tak výsledkom integrované riešenia mobility. Medzi hlavné obchodné oblasti patria: Vstrekovacia technika a vedľajšie agregáty pre spaľovacie motory, rozmanité riešenia pre elektrifikáciu pohonu, bezpečnostné systémy pre automobily, asistenčné systémy a funkcie pre automatizovanú jazdu, technika pre používateľsky prívetivé informačné a zábavné systémy a komunikácia presahujúca rámec vozidla, servisné koncepty, ako aj technika a služby pre obchod s motorovými vozidlami. Bosch priniesol dôležité inovácie v automobilovej technike, napríklad elektronické ovládanie motoru, stabilizačný systém ESP alebo systém priameho vstrekovania nafty common-rail.

Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva cca 402 600 zamestnancov (k 31. 12. 2021). Vo fiškálnom roku 2021 dosiahla obrat vo výške 78,7 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Tie buď disponujú umelou inteligenciou (AI), alebo sú vyvíjané či vyrábané s ich pomocou. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Skupina Bosch zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a približne 440 dcérskych a regionálnych spoločností v cca 60 krajinách. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Bosch Group s viac než 400 závodmi je celosvetovo od jari 2020 CO2 neutrálna. Inovačná sila spoločnosti je základom budúceho rastu. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 76 100 ľudí v 128 lokalitách po celom svete a takmer 38 000 softvérových inžinierov.

Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.sk, twitter.com/BoschPress.

Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 394 500 zamestnancov (stav k 31. 12. 2020). Za rok 2020 dosiahla firma podľa predbežných výsledkov obrat 71,6 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 440 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Základom pre ďalší rast firmy je jej sila inovácií. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 73 000 ľudí v 126 lokalitách po celom svete a takmer 30 000 softvérových inžinierov.

Viac informacií na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, press.bosch.cz, twitter.com/BoschPresse.

Stále hľadáte niečo?