Suche

Tlačová informácia #Business/economy
Zdieľať tlačovú informáciu

Bosch Tech Day 2022 v Drážďanoch: výkonné polovodiče udávajú tempo svetu moderných technológi

Praktické ukážky technológie Bosch ,Stvorené pre život‘

  • Automobilové senzory Bosch podrobne zaznamenávajú okolie a umožňujú bezpečnú, pokojnú a pohodlnú automatizovanú jazdu.
  • Vznášajúci sa planárny robot s pomocou umelej inteligencie zaisťuje bezkontaktnú prepravu súčiastok a predmetov.
  • Nový nabíjací kábel pre elektromobily umožňuje rýchle a jednoduché nabíjanie bez nutnosti použitia ovládacieho boxu.
  • Samoučiace sa snímače pohybu vo fitness trackeroch poskytujú lepší obraz o benefitoch tréningu.
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Stuttgart a Drážďany, Nemecko – vysoko miniaturizované komponenty sú lepidlom, ktoré drží náš moderný technologický svet pohromade. Výkonné polovodiče sú srdcom všetkých elektronických systémov. Praktické exponáty na Bosch Tech Day 2022 budú zahŕňať širokú škálu súčasných aj budúcich produktov, aby si návštevníci mohli ohmatať a na vlastnej koži vyskúšať, akú rolu hrajú čipy, vrátane tých vyrábaných spoločnosťou Bosch, pri vytváraní technológií, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Tech Day sa uskutoční 13. júla 2022 v závode Bosch na výrobu waferov v Drážďanoch, najmodernejšom svojho druhu v Európe.

Prehľad exponátov na Bosch Tech Day

Automobilové senzory – snímanie okolia pre všetky dopravné situácie:
Pri asistovanej a automatizovanej jazde musí vozidlo neustále vedieť, čo sa okolo neho deje. Musí byť schopné spoľahlivo detegovať a reagovať na objekty a osoby. Spoľahlivé snímanie okolia je na to nevyhnutné. Bosch na to využíva kombináciu viacúčelovej kamery a senzorov predného a rohového radaru inštalovaných na prednej a bočnej strane vozidla. Predný radarový snímač deteguje objekty v prednej časti vozidla a určuje ich rýchlosť aj polohu voči vozidlu. Pokiaľ hrozí nebezpečenstvo kolízie, systém varuje vodiča. Pokiaľ vodič nereaguje, systém automaticky spustí núdzové brzdenie. Viacúčelové zariadenie Bosch je predná videokamera, ktorá kombinuje tradičné algoritmy spracovania obrazu s metódami umelej inteligencie. Pomocou umelej inteligencie kamera rozumie a interpretuje čo vidí, čím zaisťuje spoľahlivé rozpoznávanie objektov a dobré snímanie okolia. Okrem kamerových, radarových a ultrazvukových riešení vyvíja Bosch aj lidar s dlhým dosahom, pre ktorý využíva viaceré princípy senzorov. Čím zložitejšia je úloha riadenia, tým dôležitejšia je správna súhra týchto riešení.

Planárne roboty – vysokovýkonný bezkontaktný transport a polohovanie:
Bosch umožňuje, aby sa Priemysel 4.0 vznášal vďaka špeciálnym planárnym robotom, ktoré využívajú permanentnú magnetickú levitáciu, novú technológiu vyvinutú výskumníkmi spoločnosti Bosch. Roboty sú omnoho univerzálnejšie a prispôsobivejšie než pásový dopravník a umožňujú flexibilnú a bezkontaktnú prepravu, polohovanie a manévrovanie s komponentmi alebo predmetmi akéhokoľvek druhu. Ponúkajú potenciál pre širokú škálu priemyselných odvetví a aplikácií, ako je polovodičový a farmaceutický priemysel, rovnako ako potravinársky priemysel, pre ktoré platia zvláštne hygienické normy a normy čistoty. Sú však tiež prínosom pre montážne a výrobné prostredie, kde urýchľujú operácie a môžu kombinovať flexibilný presun materiálu s presným polohovaním. Planárny robot Bosch sa skladá z dvoch hlavných súčastí, z ktorých každá je vybavená permanentnými magnetmi: z pohybového zariadenia (mover), ktoré predstavuje dopravnú plošinu, a zo statoru, ktorý predstavuje povrch, po ktorom sa pohybové zariadenie môže vznášať. Magnety v statore vytvárajú silné magnetické levitačné pole pre pohybové zariadenie (mover), ktoré sa potichu vznáša asi dva centimetre nad ním. Vďaka presnému usporiadaniu magnetov je možné ovládať polohu pohybu vo všetkých smeroch.

GSR a GSB 18V-150 C Professional – akumulátorové skrutkovače s elektronickou detekciou uhla:
Skrutkovače GSR a GSB 18V-150 C Professional Biturbo sú najvýkonnejšie 18V akumulátorové a príklepové skrutkovače na svete. Sú vhodné najmä na bežné drevené konštrukcie, ale aj na stavbu strešných nosníkov alebo fasád. Skrátka na všetky druhy prác, ktoré vyžadujú skrutky alebo vrtáky veľkého priemeru. Ponúkajú moderné používateľské rozhranie a funkcie pripojenia, ktoré umožňujú individuálne nastavenie pomocou smartfónu. Ich jedinečnou prednosťou je funkcia elektronickej detekcie uhla (EAD), ktorá je na komerčných 18-voltových skrutkovačoch svetovou novinkou. Náradie GSR a GSB 18V-150 C Professional sa vyznačujú aj vysokou úrovňou ochrany používateľa vďaka systému KickBack Control: v prípade náhleho a nepredvídateľného rotovania skrutkovača okolo osi vŕtania – napríklad keď vrták uviazne v uzlovom otvore – integrovaný senzor vypne motor za zlomok sekundy. Tým sa zabráni neočakávanému spätnému rázu a môže znížiť riziko zranenia.

Quigo Green krížový laser pre domácich majstrov – zelený vo viacerých ohľadoch:
Quigo Green premieta na stenu presný laserový kríž. Používa zelené laserové diódy, ktoré generujú lúč, ktorý je až štyrikrát viditeľnejší pre ľudské oko než červený. Ide o prvý merací prístroj Bosch, ktorého kryt a príslušenstvo sú z 90 % vyrobené z recyklovaného plastu. Jeho balenie je tiež šetrné k životnému prostrediu, je vyrobené zo 70 % z recyklovaného papiera, je opatrené ekologickým náterom na vodnej báze a už neobsahuje žiadnu plastovú fóliu. Spoločnosť Bosch tiež optimalizovala veľkosť balenia, aby bolo čo najmenšie a maximalizovalo počet prístrojov, ktoré je možné prepravovať naraz. Navyše, vďaka optimalizovanej elektronike, nový Quigo Green spotrebováva len polovicu energie než jeho predchodca. Všetky tieto funkcie pomáhajú šetriť zdroje.

Rolling Chassis – od pred-integrovaných modulov až po kompletné riešenia:
Vďaka pred integrovaným systémovým riešeniam pomáha Bosch startupom aj tradičným výrobcom automobilov uvádzať elektromobily na trh rýchlejšie než predtým. Znížením zložitosti vývoja a konštrukcie elektromobilov, pomáha spoločnosť výrobcom automobilov pracovať efektívnejšie.

Srdcom pred-integrovaných systémových riešení Bosch je pokročilý jazdný modul (ADM). Integruje jednotlivé systémy pohonu, riadenia a bŕzd do harmonizovaného a flexibilného celku. Zjednodušené rozhrania a konzistentná softvérová architektúra znižujú zložitosť a zaisťujú optimalizovanú komunikáciu medzi komponentmi. Tento modulárny prístup kombinujúci hardvér, softvér a služby umožňuje výrobcom automobilov integrovať ADM v súlade s ich potrebami. Prototyp pojazdného podvozku, ktorý bol postavený v rámci inžinierskej aliancie s odborníkom na podvozky a karosérie Benteler, demonštruje maximálnu možnú úroveň pred-integrácie a slúži ako vývojová platforma pre vozidlá s elektrickým pohonom na batérie.

Bosch Cookit – všestranný kulinársky talent:
Cookit ponúka celkom nový rozmer flexibility v kuchyni. Nech už ide o varenie podľa receptu, automatické programy alebo ručné varenie, multifunkčný kuchynský robot s funkciou varenia má pre každého tú správnu úroveň podpory. A teraz je ešte flexibilnejší: nová funkcia „Môj recept“ umožňuje Cookit-u ukladať vlastné recepty. Recept so všetkými ingredienciami, množstvami, teplotami a špeciálnymi tipmi sa zadá do aplikácie Home Connect, ktorá ho potom odovzdá do zariadenia Cookit. Kuchynský robot s funkciou varenia potom používateľa prevedie jednotlivými krokmi prípravy tak často, ako je potrebné. Od začiatku mája je možné tieto vlastné recepty Cookit zdieľať pomocou aplikácie Home Connect. Používatelia tak majú prístup k množstvu receptov od komunity Cookit. Pre ďalšiu inšpiráciu môžu k svojím kulinárskym výtvorom pridať fotografiu jedla.
Pozn. Pre český a slovenský trh aplikácia Bosch Smart Home zatiaľ nie je dostupná.

SmartGrow Life – prvé sústo sa je očami:
SmartGrow Life je inovatívny, univerzálny systém pre interiérové pestovanie byliniek, zelene a dokonca aj rajčín. Vďaka jeho patentovanej technológii osvetlenia a zavlažovania môžu používatelia pestovať zdravé a aromatické rastliny po celý rok. Okrem poskytovania čerstvej zelene, je SmartGrow Life tiež pútavým doplnkom každej kuchynskej linky alebo stola a je možné ho dokonca pripevniť na stenu. V súlade so zásadou udržateľnosti je možné všetky materiály použité na zariadenie, príslušenstvo a obaly znovu použiť, spracovať alebo recyklovať.

Ekosystém elektromobility – nabíjací kábel a wallbox:
Vďaka integrovanej riadiacej a bezpečnostnej technológii sa nový flexibilný nabíjací kábel Bosch pre elektromobily zaobíde bez obvyklého káblového riadiaceho boxu aj pri nabíjaní zo zásuvky 230 V. To znamená, že kábel Bosch váži menej než tri kilogramy. V priemere je to o dobrých 40 percent menej než pri bežných nabíjacích kábloch s ovládacím boxom. Pretože je dodávaný s adaptérmi do zásuviek typu 2 a domácich zásuviek, vodiči, ktorí si chcú slobodne vybrať, či chcú dobíjať z domácej zásuvky, alebo z dobíjacej stanice na cestách, už nepotrebujú druhý kábel. Trojfázový kábel umožňuje nabíjanie striedavým prúdom v režime 2 a 3 až do výkonu 22 kW, a vďaka technológii integrovanej v každej zo zástrčiek je proces nabíjania bezpečný a spoľahlivý. Konektor typu 2 na konci kábla vo vozidle obsahuje komponenty na riadenie a monitorovanie nabíjacieho výkonu. Na druhom konci zástrčky do domácnosti s adaptérom je umiestnená regulácia teploty a prúdový chránič. Pre domáce nabíjanie elektromobilov Bosch tiež ponúka wallboxy.

BHI260AP – revolúcia v sledovaní kondície:
Drepy, sedy-ľahy, cvičenie s kettlebell: zoznam fitness cvičení pokračuje ďalej a ďalej. Mnohé fitness trackery a smart hodinky však dokážu sledovať iba obmedzený počet aktivít a vzhľadom na rôznorodosť typov prístrojov a rôzne pohybové štýly, postavy a úrovne kondície používateľov nedokážu vždy spoľahlivo rozpoznať vykonávané cviky. Na vyriešenie tohto problému vyvinula spoločnosť Bosch Sensortec BHI260AP – programovateľný snímač pohybu, ktorý umožňuje samoučiace sa funkcie v nositeľných a počuteľných zariadeniach. Snímač automaticky deteguje a počíta rôzne typy pohybov, na pozadí sa plynule prispôsobuje štýlu používateľa a v priebehu niekoľkých sekúnd sa dokáže samostatne naučiť akúkoľvek novú opakujúcu sa fitness aktivitu. Okrem funkcie samoučenia má senzor aj pokročilé integrované funkcie, ako je analýza plávania a sledovanie polohy a orientácie.

Kontakt pre novinárov:
Pavel Roman
Tel.: +420 261 300 595
Email: pavel.roman@cz.bosch.com

Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 402 600 zamestnancov (stav k 31. 12. 2021). Za rok 2021 dosiahla firma podľa predbežných údajov obrat 78,7 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 440 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Bosch Group s viac než 400 závodmi je celosvetovo od jari 2020 CO2 neutrálna. Inovačná sila spoločnosti je základom budúceho rastu. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 76 100 ľudí v 128 lokalitách po celom svete a takmer 38 000 softvérových inžinierov.

Spoločnosť založil v roku 1886 v Stuttgarte Robert Bosch (1861–1942) ako „dielňu pre jemnú mechaniku a elektrotechniku“. Obchodno-právna štruktúra spoločnosti Robert Bosch GmbH zaisťuje podnikateľskú samostatnosť Bosch Group. To umožňuje spoločnosti dlhodobo plánovať a investovať do dôležitých podnikateľských zámerov pre zabezpečenie budúcnosti. Deväťdesiatštyri percent majetkových podielov Robert Bosch GmbH patrí verejno-prospešnej spoločnosti Robert Bosch Stiftung GmbH (Nadácia Roberta Boscha). Ostatné podiely vlastní rodina Roberta Boscha, cez spoločnosť vlastnenú rodinou a cez spoločnosť Robert Bosch GmbH. Väčšinové hlasovacie práva však má spoločnosť Robert Bosch Industrietreuhand KG, priemyselný trust, ktorá taktiež vykonáva funkciu vlastníkov.

Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.sk, twitter.com/BoschPress.

Stále hľadáte niečo?