Suche

Tlačová informácia #Mobility Solutions
Zdieľať tlačovú informáciu

Efektívnejšia jazda, rýchlejšie dobíjanie

Bosch spúšťa výrobu 800-voltovej technológie pre elektrické vozidlá

 • Spustenie sériovej výroby elektromotorov a meničov s 800-voltovou technológiou.
 • Čipy z karbidu kremíka navyšujú účinnosť výkonovej elektroniky až na 99 percent.
 • Nová technológia I-pin znamená až o 35 percent vyššiu hustotu výkonu elektromotora.
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Stuttgart, Nemecko – Väčšina vodičov elektromobilov si želá efektívnu jazdu a čo najkratší čas dobíjania. Spoločnosť Bosch aktuálne zahajuje výrobu nových riešení pohonu založených na 800-voltovej technológii. Tá zrýchli dobíjanie a poskytne ďalší impulz pre elektromobilitu. „Bosch zvyšuje napätie v elektromobilite. Naša 800-voltová technológia je ďalším krokom k výkonnejším elektrickým pohonom a skráteniu času dobíjania," hovorí Ralf Schmid, výkonný viceprezident zodpovedný za elektrifikáciu v divízii Powertrain Solutions spoločnosti Bosch. 800-voltová verzia meniča je založená na polovodičoch z karbidu kremíka. Tie zvyšujú účinnosť, a tým aj dojazd. V 800-voltovom variante elektromotora zvýšil Bosch hustotu výkonu. To zmenšuje hmotnosť a umožňuje kompaktnejšiu konštrukciu. Prémiová nemecká automobilová spoločnosť teraz po prvýkrát používa aktívne časti tohto pohonného ústrojenstva, t. j. rotor a stator.

Bosch zvyšuje napätie v elektromobilite. Naša 800-voltová technológia je ďalším krokom k výkonnejším elektrickým pohonom a skráteniu času dobíjania,"

hovorí Ralf Schmid, výkonný viceprezident zodpovedný za elektrifikáciu v divízii Powertrain Solutions spoločnosti Bosch.

O 50 % nižšie tepelné straty vďaka technológii SiC

V posledných rokoch sa 400-voltové riešenia stali všeobecným priemyselným štandardom. S rovnakým prúdom, ale dvojnásobným napätím, možno teraz prenášať dvakrát väčší výkon. Táto úprava umožňuje použitie tenších káblov, čím sa šetrí priestor, hmotnosť a meď. V dôsledku toho je menič kompaktnejší a výkonnejší. Pri 400-voltovej palubnej sieti je maximálny nabíjací výkon na dostatočne výkonných nabíjacích miestach 250 kilowattov. Pri napätí 800 voltov je teoreticky možné dosiahnuť dvojnásobok. Okrem toho sú meniče vybavené čipmi SiC, v ktorých boli do kryštalickej štruktúry ultračistého kremíka zavedené atómy uhlíka. Tým sa zlepšila elektrická vodivosť polovodičov. Vo výkonovej elektronike sa navyše stráca o 50 percent menej energie vo forme tepla. SiC čipy však majú oveľa väčší potenciál úspory energie: napríklad zvyšujú účinnosť meničov až na 99 percent.

O 35 % vyššia hustota výkonu vďaka novej technológii vinutia

Najvýraznejšími vlastnosťami 800-voltového variantu elektromotora Bosch, ktorý sa momentálne začína sériovo vyrábať, sú krútiaci moment 830 Nm a výkon 460 kW. Vďaka použitiu tyčového vinutia I-pin je možné ďalej zlepšiť účinnosť, kompaktnosť a úroveň automatizácie výroby motora. Z hľadiska pomeru výkonu k hmotnosti sa tak dosahuje o 35 percent vyššia hustota výkonu, a to 60 kilowattov na liter. Okrem toho ponúka vynikajúcu hustotu krútiaceho momentu 105 newtonmetrov na liter. To znamená, že motor Bosch dosahuje maximálnu účinnosť až 98 %. Ďalšia generácia elektromotora bude vybavená olejovým chladením. To umožní lepšie odvádzanie tepla vznikajúceho v elektromotore a zabezpečí nepretržitú výkonnú prevádzku na dlhé vzdialenosti aj v úžitkových vozidlách.

Rozsiahle portfólio, od komponentov až po systémy

Bosch ponúka inovatívne a rozsiahle portfólio výrobkov, od polovodičov až po svoje kompletné pohonné jednotky známe ako e-nápravy. V rámci celého hodnotového reťazca získavajú zákazníci produkty, ktoré potrebujú pre hybridné a elektrické vozidlá – od osobných až po nákladné – z jedného zdroja. Bosch v súčasnosti vyrobil viac ako 3,5 milióna elektromotorov a rovnaký počet meničov. Vďaka inžinierskym a výrobným pobočkám na hlavných trhoch pôsobí Bosch v blízkosti svojich zákazníkov po celom svete.

Kontakt pre novinárov:
Anna Schmatz
Tel: +49 711 811-127154
Twitter: @BoschPress

TLAČOVÁ KONFERENCIA BOSCH: pondelok 4. septembra 2023, 11:20-11:40: s Dr. Stefanom Hartungom, predsedom predstavenstva spoločnosti Robert Bosch, a Dr. Markusom Heynom, členom predstavenstva spoločnosti Bosch a predsedom predstavenstva Bosch Mobility, v stánku Bosch D10 v hale B3 a v živom vysielaní na Bosch Media Service.

Panelové diskusie s expertmi z Boschu na veľtrhu IAA Mobility 2023:

 • Streda 6. septembra; 10:00-10:15 na hlavnom pódiu:
  Keynote: „Life in motion – Why sustainable mobility is about more than just technology“ s Dr. Stefanom Hartungom, predsedom predstavenstva spoločnosti Bosch.
 • Štvrtok 7. septembra; 11:15-11:30 na hlavnom pódiu:
  Keynote: „ Paving the way to centralized architectures & software-defined vehicles“ s Dr. Mathiasom Pillinom, s výkonným riaditeľom pre oblasť technológií v Bosch Mobility.
 • Štvrtok 7. septembra; 15:00-15:45 na žltom pódiu:
  Zameranie na Data & Next Level User Experience: „Software defined mobility enabling a completely new vehicle motion experience“ s Mariellou Minutolo, s členkou predstavenstva spoločnosti ETAS a Stephanom Stassom, členom predstavenstva divízie Chassis Systems Control

Bosch na IAA Experience:
IAA Experience na IAA Open Space v centre Mníchova bude otvorená od 5. do 9. septembra 2023 od 10:00 do 20:00. V nedeľu, 10. septembra 2023, bude IAA Experience otvorená do 17:00.

 • Nový model Performance Line SX a ďalšie produkty Bosch eBike Systems si môžete vyskúšať počas IAA na cyklistickej testovacej dráhe v Anglickej záhrade. Okrem toho budú na Open Space na námestí Odeonsplatz k dispozícií odborníci na produkty Bosch eBike, ktorí zodpovedajú vaše otázky.
 • moveID, projekt spoločnosti Bosch v rámci rodiny projektov Gaia-X 4 Future Mobility, predvedie živú ukážku s dvomi elektromobilmi.
  moveID tu prvýkrát predstaví aplikáciu MOBIX, ktorá umožňuje užívateľom anonýmne nabíjať a parkovať na ľubovoľnom mieste v súlade s obecným nariadením o ochrane osobných údajov. Predstavené budú aj nové služby mobility a obchodné príležitosti, ktoré vznikajú vďaka využitiu decentralizovaných technológií.

SLEDUJTE dianie z Bosch IAA 2023 na http://www.bosch-iaa.com/ alebo na Twitteri: @BoschPress, #BoschIAA

Mobility je najväčšou obchodnou oblasťou Bosch Group. V roku 2022 vygenerovala 60 % prevádzkového obratu vo výške 52,6 miliardy eur. Vďaka tomu je Bosch Group jedným z najväčších dodávateľov automobilového priemyslu. Mobility sleduje víziu mobility, ktorá je bez nehôd, bez emisií a bez stresu, a spája odborné znalosti skupiny v oblastiach automatizácie, elektrifikácie a konektivity. Pre zákazníkov sú tak výsledkom integrované riešenia mobility. Medzi hlavné obchodné oblasti patria: Vstrekovacia technika a vedľajšie agregáty pre spaľovacie motory, rozmanité riešenia pre elektrifikáciu pohonu, bezpečnostné systémy pre automobily, asistenčné systémy a funkcie pre automatizovanú jazdu, technika pre používateľsky prívetivé informačné a zábavné systémy a komunikácia presahujúca rámec vozidla, servisné koncepty, ako aj technika a služby pre obchod s motorovými vozidlami. Bosch priniesol dôležité inovácie v automobilovej technike, napríklad elektronické ovládanie motoru, stabilizačný systém ESP alebo systém priameho vstrekovania nafty common rail.

Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 421 000 zamestnancov (stav k 31. 12. 2022). Obrat firmy za rok 2022 dosiahol podľa predbežných výsledkov obrat 88,2 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je zjednodušiť prepojený život pomocou produktov a riešení, ktoré buď obsahujú umelú inteligenciu (AI), alebo boli vyvinuté či vyrobené s jej pomocou. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a približne 470 dcérskych a regionálnych spoločností vo viac ako 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. So svojimi viac než 400 pobočkami po celom svete je skupina Bosch od prvého štvrťroku roku 2020 CO2 neutrálna. Inovačná sila spoločnosti je základom budúceho rastu. Bosch zamestnáva 85 500 pracovníkov v oblasti výskumu a vývoja v 136 lokalitách po celom svete a takmer 44 000 softvérových inžinierov.

Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.sk, twitter.com/BoschPress.

Stále hľadáte niečo?