Stuttgart, Nemecko – Toto si nepraje zažiť žiadny vodič: Lopta kotúľajúca sa na cestu a vysoká pravdepodobnosť, že za ňou okamžite vybehne dieťa, ktoré si nevšíma premávku na ceste. Zatiaľ čo ľudskí vodiči dokážu takúto situáciu vyhodnotiť pomocou kontextových znalostí, dnešné systémy asistovaného a automatizovaného riadenia sa to ešte musia naučiť. Bosch chce využiť generatívnu umelú inteligenciu (AI) na zlepšenie funkcií automatizovaného riadenia. Z tohto dôvodu diskutuje so spoločnosťou Microsoft o možných spôsoboch spolupráce a využívania potenciálu generatívnej umelej inteligencie. „Bosch pracuje na tom, aby priniesol nový rozmer aplikácií umelej inteligencie do vozidiel,“ povedal Dr. Stefan Hartung, predseda predstavenstva spoločnosti Bosch, na tohtoročnej konferencii Bosch Connected World (BCW) v Berlíne zameranej na priemysel AIoT. Očakáva sa, že generatívna umelá inteligencia umožní vozidlám vyhodnocovať situácie a primerane na ne reagovať, čím sa zaistí ešte väčšia bezpečnosť pre účastníkov cestnej premávky. Väčšiu bezpečnosť na cestách si želá až 60 % respondentov tohtoročného prieskumu Bosch Tech Compass, celosvetovo reprezentatívneho prieskumu spoločnosti Bosch zameraného na technológie a AI.
Kontakt pre novinárov:
Automatizované riadenie: Jennifer Gass, +49 152 346-63461
Bosch na konferencii BCW, AI: Christiane Wild-Raidt, +49 152 229-78802
Bosch na konferencii BCW, Digitalizácia: Inga Ehret, +49 172 324-2636
Bosch Group je popredným medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 429 000 zamestnancov (stav k 31. 12. 2023). Spoločnosť dosiahla v roku 2023 obrat vo výške 91,6 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud na to, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom skupiny Bosch je uľahčiť prepojený život pomocou produktov a riešení, ktoré buď obsahujú umelú inteligenciu (AI), alebo boli s jej pomocou vyvinuté či vyrobené. Spoločnosť Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka inovatívnym výrobkom a službám, ktoré vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Skupinu Bosch tvorí spoločnosť Robert Bosch GmbH a približne 470 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Vrátane predajných a servisných partnerov pokrýva celosvetová výrobná, inžinierska a predajná sieť Bosch takmer všetky krajiny sveta. Základom budúceho rastu spoločnosti je jej inovačná sila. V 136 pobočkách po celom svete zamestnáva Bosch približne 90 000 pracovníkov v oblasti výskumu a vývoja, z toho približne 48 000 softvérových inžinierov.
Spoločnosť založil v roku 1886 v Stuttgarte Robert Bosch (1861–1942) ako „dielňu pre jemnú mechaniku a elektrotechniku“. Obchodno-právna štruktúra spoločnosti Robert Bosch GmbH zaisťuje podnikateľskú samostatnosť Bosch Group. To umožňuje spoločnosti dlhodobo plánovať a investovať do dôležitých podnikateľských zámerov pre zabezpečenie budúcnosti. Deväťdesiatštyri percent majetkových podielov Robert Bosch GmbH patrí verejno-prospešnej spoločnosti Robert Bosch Stiftung GmbH (Nadácia Roberta Boscha). Ostatné podiely vlastní rodina Roberta Boscha, cez spoločnosť vlastnenú rodinou a cez spoločnosť Robert Bosch GmbH. Väčšinové hlasovacie práva však má spoločnosť Robert Bosch Industrietreuhand KG, priemyselný trust, ktorá taktiež vykonáva funkciu vlastníkov.
Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.sk, twitter.com/BoschPress.